reklama
reklama

Szczepionki dla rudzielców

MAGAZYN, Wiadomości, 15.09.2022 12:16, eł
Będą zrzucane z samolotów i rozkładane ręcznie.
Szczepionki dla rudzielców

W Małopolsce od 23 września do 1 października potrwa kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przez cały ten czas, a nawet jeszcze dwa tygodnie dłużej, trzeba uważać na domowe zwierzaki – psów nie spuszczać w czasie spaceru ze smyczy i w miarę możliwości pilnować kotów.

Przynęty zawierające szczepionki mają być zrzucane z samolotów oraz wykładane ręcznie. Są zielonobrązowe, w kształcie krążka lub prostopadłościanu i mają intensywny rybny zapach. Każda z nich zwiera w środku blister z płynną szczepionką. Nie należy ich dotykać ani tym bardziej rozłamywać.

W razie kontaktu szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami lub oczami, należy natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza albo sanepidu.

Teoretycznie szczepionki są niegroźne dla domowych zwierząt, ale jeśli nasz czworonożny pupil zje jedną z nich, lepiej nie ryzykować i zabrać go do weterynarza. Psy należy wyprowadzać na spacer na smyczy i w kagańcu, kotów najlepiej w ogóle nie wypuszczać z domu – zarówno w czasie szczepienia lisów, jak i przez dwa tygodnie po zakończeniu akcji.


Foto: Pixabay

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bonifacy, 15.09.2022 18:03

to może pomóc jednemu gościowi bo zawinie kitą i weźmie nagrode za przehandlowanie naszego kraju i będzie walczył o federalizacje