reklama

Od ilu lat można mieć TikToka?

MAGAZYN, Wiadomości, 05.01.2023 08:45, ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Współcześnie social media są obecne nawet wśród dzieci, przez co warto wiedzieć, czy Twoje dziecko może założyć TikToka. Warto pamiętać, że ze względu na znaczenie social mediów wśród młodzieży, nieposiadanie ich może negatywnie wpływać na młodą osobę. Jednak trzeba pamiętać też o tym, że social media mogą wpływać negatywnie na człowieka.

Od ilu lat można mieć TikToka?

W jakim wieku można założyć TikToka?

Polityka TikToka zwraca uwagę na takie kwestie jak wiek danej osoby i jasno zwraca uwagę, że dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą założyć konta. Jednak nawet gdy nastolatek, który jeszcze nie jest pełnoletni, chce założyć TikToka, to musi uzyskać zgodę rodzica. Niestety ze względu na to, jak funkcjonuje Internet, nie jest problemem dla kogokolwiek założyć konta bez konsultacji z osobą dorosłą. Zyskanie popularności na TikToku kusi już nawet najmłodszych. Na szczęście TikTok nie pozostaje pasywny w tej kwestii. Platforma stara się dbać o młodych użytkowników, przez co dla najmłodszych (13-16 lat) wprowadza ograniczenia dotyczące treści. Co więcej, jeśli osoba jest małoletnia, to nie może korzystać z wszystkich usług platformy. Osoby poniżej 16 roku życia nie mogą:

 • ustawić swojego konta jako publicznego,

 • wysyłać wiadomości prywatnych,

 • prowadzić transmisji Live.

Zasady tej platformy są na tyle restrykcyjne, że zdarza się usuwanie kont użytkowników, którzy nie mają ukończonego 13 roku życia.


Na co rodzic powinien zwracać uwagę, gdy dziecko zaczyna korzystać z TikToka?

Ze względu na to, jak funkcjonuje ta platforma społecznościowa, dziecko może łatwo oszukiwać w kwestii wieku. Jako rodzic warto, jest upewnić się, że dziecko ma ustawiony odpowiedni wiek na platformie.

Tak jak wcześniej pisałem, osoby poniżej danego wieku mają więcej zabezpieczeń. Upewnij się, że treści, które ogląda Twoje dziecko, są dostosowane do jego wieku. Warto czasem usiąść z dzieckiem i zainteresować się tym, co ogląda na co dzień. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli lepiej zweryfikować, czy platforma jest dostosowana do naszego dziecka. Jednak możemy też zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka w inny sposób.


Co to jest konto prywatne?

Na mediach społecznościowych w bardzo łatwy sposób można zobaczyć czyjś profil. Jednak w wypadku, gdy konto jest prywatne, to bez odpowiednich zezwoleń, nikt niepożądany nie będzie mógł zobaczyć danego profilu. Wgląd do profilu mają osoby, które mamy w kontaktach. Jeśli chcemy, żeby nasze konto było prywatne, to musimy:

 1. Włączyć swojego TikToka i na swoim profilu znaleźć trzy poziome paski (prawa góra ekranu)

 2. Znajdź i kliknij „Ustawienia i prywatność”

 3. Przejdź do sekcji „prywatność” (druga od góry)

 4. Znajdź napis „konto prywatne”, obok którego będzie suwak, po którego kliknięciu konto zmieni się na prywatne.

W ten sposób możemy łatwo przestawić konto na prywatne, co zwiększy anonimowość w sieci Twojej osoby lub dziecka. Pamiętaj, że zawsze możesz przestawić ponownie swój profil z prywatnego na publiczny, powtarzając proces.


Czy istnieją na TikToku zabezpieczenia rodzicielskie?

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, TikTok pozwala na tak zwany “Tryb bezpieczeństwa rodzinnego”. Poprzez telefon rodzica możesz kontrolować aplikacje swojego dziecka, co pozwala Ci na bieżąco monitorować sytuację. Pamiętaj jednak, że samo zabezpieczenie nie rozwiązuje całej sprawy i warto monitorować cały czas, czy wszystko jest bezpieczne. Jeśli chcesz włączyć „tryb bezpieczeństwa rodzinnego” to:

 1. Otwórz swój profil na TikToku

 2. Znajdź i kliknij „Ustawienia i prywatność”

 3. Przejdź do sekcji „prywatność” (druga od góry)

 4. Znajdź teraz opcję „parowanie rodziny”

Potem aplikacja pokieruje Cię dalej.


Czy TikTok jest bezpieczny dla dziecka?

Wiele osób mogło słyszeć historie o tym, jak media społecznościowe niszczą młodzież. Nie jest to jednak takie jednokolorowe. TikTok pomimo tego, że może narażać dziecko na potencjalne niebezpieczeństwa, jest też bardzo ciekawym medium do rozwoju. Dzięki kreatywności młodych osób powstaje tam wiele treści, które mogą zainspirować młodą osobę. Jednak jest to też środowisko, gdzie dziecko jest bardziej narażone na niebezpieczne osoby.

Poza tym TikTok nie jest całkowicie odporny na osoby chamskie i wulgarne, przez co młoda osoba może czasem spotkać treści niekoniecznie dla niej. W wypadku, gdy rodzice dbają o bezpieczeństwo swojego dziecka, szansa na takie niebezpieczeństwa spada, a platforma staje się bardzo przyjazna. Znajdziemy na niej nie tylko treści służące zabawie, ale też wiele łatwo przyswajalnych materiałów dydaktycznych.


Podsumowanie

TikTok jest platformą, z której można korzystać już w bardzo młodym wieku, bo zaledwie mając 13 lat. Jednak pomimo niebezpieczeństw, które z pewnością się tam znajdują, nie warto całkowicie ograniczać dziecku dostępu do TikToka. Jest to też miejsce, gdzie młode osoby mogą zainspirować się ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami. Poza tym na samej platformie znajduje się wiele materiałów edukacyjnych, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka. Pamiętajmy jednak, żeby wcześniej zabezpieczyć odpowiednio konto i upewnić się, że dziecko używa TikToka odpowiedzialnie. Poświęć dziecku trochę czasu i samemu najpierw naucz się korzystać z tej platformy, żeby potem móc nauczyć tego dziecko.


Grafika: freepik.com

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy