reklama
reklama

Mariusz z Malca nadlatuje. Gdzie aktualnie się znajduje?

MAGAZYN, Wiadomości, 27.02.2021 08:39,
Teraz śledzenie tras przelotów ptaków jest możliwe dzięki specjalnej aplikacji.
Mariusz z Malca nadlatuje. Gdzie aktualnie się znajduje?

Można je podejrzeć również na specjalnej stronie internetowej, gdzie znajdziemy trasy przemieszczeń 10 osobników zaopatrzonych w nadajniki GPS/GSM, które przekazują lokalizację ptaka kilka razy na dobę.

Wśród nich ślepowron - Mariusz, który w ostatnich latach przylatuje do Malca k. Kęt. Na stronie nazwany jest jako "Mariusz z Malca". Zimuje w Grecji. Do Malca ma do pokonania 1649 km.

Obecnie ptaki znajdują się jeszcze na zimowiskach, niektóre na południu Europy, a inne – w Afryce Subsaharyjskiej.

Dzięki tej nowoczesnej technologii możemy również poznać miejsca żerowiskowe ślepowronów w okresie lęgowym w Dolinie Górnej Wisły. Ten element wiedzy jest niezbędny do prowadzenia kompleksowej ochrony ślepowrona w ramach projektu LIFEVISTULA.PL.

Jak ptaki przemieszczały się można zobaczyć powiększając mapę, a najlepiej oglądając trasy przelotów poszczególnych osobników. Dane te ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego zdobywają jako pierwsi w Europie, dlatego badanie ma charakter pionierski.

Celem projektu LIFEVISTULA.PL, koordynowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych, szczególnie ślepowrona i rybitwy rzecznej, w Dolinie Górnej Wisły.

INFORMACJA PRASOWA

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy