reklama
reklama

Ksiądz odmówił chłopcu sakramentu. Babcia uważa, że kapłan niesłusznie skrzywdził dziecko

MAGAZYN, Wiadomości, 19.07.2022 20:15, eł

Do incydentu doszło w czasie niedzielnej mszy świętej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie.

Ksiądz odmówił chłopcu sakramentu. Babcia uważa, że kapłan niesłusznie skrzywdził dziecko

Dziewięciolatek, który w maju tego roku przystąpił do pierwszej komunii świętej, w ostatnią niedzielę (17 lipca) chciał po raz kolejny przyjąć sakrament Eucharystii. Jednak od ołtarza w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie odszedł z płaczem, bo ksiądz nie podał mu hostii. Kiedy jego babcia udała się po mszy do zakrystii, by wyjaśnić sytuację, uznała, że kapłan niesłusznie odmówił chłopcu sakramentu.

Kobieta opowiada, że jej wnuczek zamierzał przyjąć komunię świętą na rękę, w sposób zalecany od początku pandemii. - Gdy jej nie dostał, wrócił do mnie wręcz w szoku, wciąż z uniesioną dłonią, kręcąc głową, zalany łzami. Serce mi pękało na jego widok. Chyba do końca życia będę tę chwilę pamiętała. Boli to strasznie – opowiada kobieta łamiącym się od płaczu głosem. - W zakrystii kapłan, który prowadził mszę powiedział, że nie ma problemu, udzieli dziecku komunii. Wtedy podszedł ksiądz proboszcz. Jak się okazało, to on odmówił mojemu wnukowi sakramentu. Zapytałam dlaczego, skoro dziecko czekało na to prawidłowo, z rączkami wyciągniętymi do przodu. Proboszcz stwierdził, że chłopiec nie szedł środkiem kościoła i nie uklęknął przed przyjęciem Pana Jezusa.

Babcia podkreśla, że jej wnuczek przystąpił do pierwszej komunii świętej tak niedawno, że z zaaferowania nie zawsze pamięta, jak należy się zachować. - Mógł zapomnieć o uklęknięciu, ale przecież to nie powód, by odmówić mu sakramentu. Ksiądz powinien mu w takiej sytuacji podpowiedzieć, co ma zrobić, a nie odsyłać dziecko z kwitkiem. Zasugerowałam to proboszczowi, ale on na to odparł, że moją rolą jako babci jest nauczyć wnuka, jak postępować. Ja akurat tego dnia nie byłam do komunii, ale teraz żałuję, że z nim nie poszłam, bo wtedy przypomniałabym mu, co ma zrobić. Wnuczek nadal bardzo przeżywa to, jak został potraktowany. I wcale mu się nie dziwię. Dziecko nieskażone grzechem, z czystym serduszkiem stało i czekało, a ksiądz odmówił mu komunii, jakby było zbrodniarzem – rozpacza babcia chłopca.

Ksiądz kanonik Jan Figura, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie zapewnia jednak, że całe zdarzenie wyglądało trochę inaczej niż przedstawia wzburzona kobieta. Jak twierdzi, nie chodziło bynajmniej o to, że chłopiec zapomniał uklęknąć, ale o wątpliwość, czy nie jest za młody, by przyjąć sakrament Eucharystii. Ksiądz nie może udzielić go dziecku, które nie przystąpiło jeszcze do pierwszej komunii świętej. A przy tym chłopcu nie było dorosłej osoby, która mogłaby upewnić kapłana, że malec jest uprawniony, by ją przyjąć.

- Większość tak młodych dzieci podchodzi do komunii świętej z rodzicami, babciami czy innymi opiekunami. Ten chłopiec zachowywał się w taki sposób, że miałem wątpliwości. Wyciągnął tylko jedną rękę, zamiast obu. Oczywiście, od dziecka trudno wymagać, żeby super dokładnie wszystko czyniło, ale przede wszystkim chodziło o wątpliwość, czy chłopiec był już do pierwszej komunii świętej. A oglądając się, nie zobaczyłem nikogo z opiekunów, kto by mi to powiedział. Gdyby to był chłopiec z naszej parafii, sytuacja byłaby inna, bo znamy tutejsze dzieci. Tego jednak nie znaliśmy – mówi ksiądz proboszcz. - Kiedy w zakrystii już to wyjaśniliśmy, powiedziałem, że udzielimy mu komunii świętej, ale wtedy dziecko samo odmówiło jej przyjęcia. A babci wytłumaczyliśmy, że w takich sytuacjach dobrze jest, by opiekun był blisko dziecka i mógł rozwiać wątpliwości. Więc z naszej strony nie było żadnej dyskryminacji czy lekceważenia, tylko zwykła ostrożność.

Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zorro, 22.07.2022 13:06

POTVN zainteresowało się tym przypadkiem

Anabell, 20.07.2022 16:15

Brawo babcia ❗❗❗❗ Szkoda, że o sprawie swojego wnuka nie poinformowała pani biskupa lub papieża???? byłby większy szum medialny i wylało by się więcej pomyj i oszczerstw na naszych kapłanów. dziękujmy Bogu że ich jeszcze mamy! ksiądz proboszcz miał absolutną rację nie znając dziecka, które podchodzi po Najświętszy Sakrament jak po ciasteczko???? przy okazji serdeczne podziękowania dla proboszcza księdza Figury, który pragnie swoim parafianom podawać ciało Jezusa Chrystusa w formie jak najbardziej godnej Króla czyli na klęcząco i do ust???? trzymajmy się tradycji bo czasy nasze to czasy świadectwa naszej wiary... artykuł mam newsa na poziomie prowincjonalnym ????

Koniczynka, 20.07.2022 12:37

Suchy chyba ci mózg słoneczko wypaliło. To nie jest żadna profanacja przyjmowanie sakramentu na rękę.

suchy, 20.07.2022 12:30

Jeśli dziecko chciało przyjąć komunię na rękę, to dobrze się stało, że nie przyjęło, bo przynajmniej jedna profanacja Najświętszego Sakramentu mniej.

suchy, 20.07.2022 12:26

Jeśli dziecko chciało przyjąć komunię na rękę, to dobrze się stało, że nie przyjęło, bo przynajmniej jedna profanacja Najświętszego Sakramentu mniej.

andrychowianin1, 20.07.2022 09:30

Widzę że nawet księża się tutaj wypowiadają

marcinmad, 20.07.2022 08:12

Kurde, nie ma jak niewierzący miłośnicy Tomusia "słowa prawdy nie powiem" wypowiadający się na temat kościoła :) nie jest grzechem nie przyjąć komunii "wielcy znawcy". Grzechem jest przyjac ja jak to mówią niegodnie np jakby się brało batonika od babci. Mam taki postulat żeby ludzie którzy chcą żeby dzieci przyjmowały komunie na rękę nauczyli je jak to się robi. Do kościoła nikt nie musi chodzić ale jak już to robi niech szanuje jego zasady.co dok tej konkretniej sytuacji jesli dobrze rozumiem chłopiec mógł przyjąć komunię tylko już nie chciał potem? Ok, rozumiem. Tylko to też cos pokazuje. życzę chłopcu hartu ducha. Myślę że przyda się w szkole o wiele bardziej niż w kościele. A tam już babci nie będzie... Niestety albo stety.

andrychowianin1, 20.07.2022 07:20

I tak przez księdza pierwszokomunijne dziecko ma grzech bo nie przyjęło w niedzielę komuni

Koniczynka, 20.07.2022 07:09

Skandaliczne zachowanie proboszcza. Więcej pokory. Za długo już jest w Andrychowie. Umie tylko mówić jakie są koszty utrzymania... Dać mu 2tysiące na miesiąc i niech zapłaci z tego czynsz prąd gaz wodę telewizor telefon benzynę to się dowie co to jest życie. Czy pismo święte mówi że za wszystko w kościele się płaci? A wartość samochodu jaka jest? To nie jest wiara tylko czysty biznes bez podatku vatu i kasy fiskalnej. Młodzi ludzie już nie chodzą do kościoła i wcale im się nie dziwię.

slawek.n, 20.07.2022 06:25

Niektóre artykuły trzeba czytać od końca. Wtedy od razu jest sedno sprawy i nie trzeba przedzierać się przez tabloidowe relacje o łzach dzieci i ich babć. Żenujący artykuł.

oshin22, 20.07.2022 06:11

Tak @Mario np ja chodzę. A do całej tej sytuacji to moim zdaniem ksiądz powinien najnormalniej zapytać małego chłopca czy był już do komunii lub czy jest z nim jakiś opiekun. I po sprawie :-)

Mario , 19.07.2022 21:59

Kto jeszcze chodzi do tego czegoś

Kola, 19.07.2022 21:28

Wydarzenie dnia. Mamnewsa już nie ma o czym pisać.