reklama

DPS grozy stanie się filią jednej z powiatowych placówek

, MAGAZYN, Wiadomości, 15.07.2022 15:05, eł

To pokłosie afery, która wybuchła, gdy na jaw wyszła sprawa znęcania się przez zakonnice nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej.

DPS grozy stanie się filią jednej z powiatowych placówek

Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, głównie dzieci i młodzieży, założyły i prowadziły siostry prezentki. Gdy na jaw wyszły karygodne czyny, jakich dopuszczały się względem pensjonariuszy, zakonnice zdecydowały się zrezygnować z kontynuowania tej działalności. Ale dopiero po tym, gdy wojewoda ogłosił, że powinny to zrobić...

O sprawie pisaliśmy już kilka razy, pierwszy raz tutaj. Jak ujawniła Wirtualna Polska, podopieczni ośrodka przeżywali w nim istne piekło. Byli bici, wiązani na noc, a nawet zamykani w klatce. Zakonnice stosowały wobec nich również przemoc werbalną. Zastraszały dzieci oraz obrzucały je wulgaryzmami. Jedna z nich usłyszała zarzuty znęcania się nad podopiecznymi i naruszania nietykalności cielesnej pensjonariuszki, zaś druga (dyrektorka DPS-u) stanie przed sądem za poplecznictwo.

Po ujawnieniu tej afery wojewoda małopolski Łukasz Kmita stwierdził, że siostry powinny odejść z placówki, aby jej prowadzenie przejął powiat suski. Wkrótce potem przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek Anna Telus wydała oświadczenie, w którym poinformowała, iż Rada Generalna zakonu podjęła decyzję o wycofaniu się z DPS-u w Jordanowie.

Teraz rozstrzygnięta została już kwestia przejęcia placówki przez powiat suski. Jego radni zadecydowali, że stanie się ona filią Domu Pomocy Społecznej w Łętowni. Zakonnice przekażą w użyczenie suskiemu starostwu większą część swojego budynku w Jordanowie. Dostanie on pomieszczenia o łącznej powierzchni przekraczającej nieco 1,5 tys. m². Do swojej własnej dyspozycji Zgromadzenie Sióstr Prezentek zostawi 854 m².


Foto: Google Street View

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

andryman321, 16.07.2022 05:38

Do paki z nimi. Zdelegalizowac kościelną sekta, która to już afera z przemocą, pedofilia i gwalceniem dzieci przez kościelnych przedstawicieli? Czekam na referendum ws. Konkordatu

Koniczynka, 15.07.2022 15:35

Zakonnice powinny być wydalone z zakonu i osadzone w więzieniu. Nieroby żyły kosztem ludzi a mimo to traktowali pensjonariuszy jak bydło!!!! Umieją tylko doić kasę kosztem ludzi chorych. Fuj z takimi zakonnicami.