reklama
reklama

Koniec z dyżurami aptek w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej

MAGAZYN, Wiadomości, 30.01.2024 15:45, red
Na terenie powiatu wadowickiego będzie tylko jedna całodobowa apteka.
Koniec z dyżurami aptek w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej

Już od kilku lat radni powiatu wadowickiego corocznie uchwalali grafik nocnych i świątecznych dyżurów aptek w trzech miastach powiatu, ale coraz częściej te dyżury nie były realizowane. Tak było m.in. w Andrychowie. W razie potrzeby zakupu lekarstw w nocy pacjenci często musieli dojeżdżać do jedynej całodobowej apteki w powiecie wadowickim – w Wadowicach przy ulicy Putka 7.

I... tak już pozostanie. 1 stycznia 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy prawo farmaceutyczne, dotycząca rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatów. W Starostwie Powiatowym w Wadowicach, po analizie prawnej, doszli do wniosku że apteka całodobowa Dr. Max przy ul. Putka 7 w Wadowicach spełnia warunki określone w art. 94 ust. 1 w zw. z art. 87 ust. 1 ustawy prawo farmaceutyczne. Jest zlokalizowana w mieście, w którym jednocześnie działa całodobowa opieka medyczna znajdująca się w szpitalu powiatowym.

I od stycznia jest to jedyna apteka w powiecie wadowickim, która przez cały rok zapewnia całodobowy, a więc także w nocy, niedziele i w święta, dyżur. Nie będą już osobno wyznaczane całodobowe dyżury aptek w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej.Władze powiatu podkreślają, że każdym mieście powiatu wadowickiego (poza Wadowicami – także w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej) działa apteka, która jest otwarta do późnych godzin – zwykle do godziny 22:00. W każdym mieście jest również apteka działająca w soboty i niedziele. To powinno wystarczyć, a w razie czego - nocny dyżur pełni apteka w Wadowicach.

W związku z tym Zarząd Powiatu stwierdził, że poza Wadowicami, „nie zachodzi konieczność wyznaczania aptek do pełnienia dyżurów na terenie powiatu wadowickiego w dni wolne od pracy i w porze nocnej”.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

z Kęt, 30.01.2024 17:17

Kierując się powyższą logiką, istnienia opieki całodobowej, należałoby w Kętach ustalić grafik dyżurnych aptek. Po drugie jeżeli już od kwietnia dostępność do tabletki "dzień po" dla kobiet powyżej 14 roku życia, będzie ułatwiona, nie należy rzucać pod ten krok milowy kłód poprzez zamknięcie punktu w którym można ją nabyć. Tylko myśl postępowa może Nas ucywilizować po tych 8-latach ciemnogrodu.