reklama

Harcerze i strażacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim [FOTO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 01.08.2019 18:25, DK
Andrychów pod znakiem 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Harcerze i strażacy oddali hołd Powstańcom Warszawskim [FOTO]

1 sierpnia o godz. 17:00 na placu Mickiewicza w Andrychowie harcerze hufca ZHP Andrychów oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Podobnie uczynili strażacy JRG Andrychów oraz OSP. W całej gminie rozległy się syreny.

Zobaczcie video i zdjęcia:


1 sierpnia we wtorek, 1944 roku o godz. 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Godzina „W” to szczególny moment w historii Polski. Brało w nim udział, według różnych źródeł, od 30 000 do 50 000 osób po stronie polskiej. Rozkaz rozpoczęcia powstania 1 sierpnia zaskoczył większość dowódców, oddziały były nieprzygotowane, brakowało broni oraz amunicji. Mimo to rozpoczęto beznadziejną walkę z okupantem. Mówiono że powstanie będzie trwało kilka dni. Trwało 63...

This is Poland calling. This is Warsaw calling. This is Warsaw calling. Warsaw calling. Warsaw calling all the free nations - Tę odezwę do świata, na falach radia przesłano w pierwszych dniach powstania. Niestety, nikt nie ruszył na pomoc. Sowieci czekali aż Warszawa się „wykrwawi”, natomiast alianci zrzucali jedynie zaopatrzenie dla broniących się Powstańców.

Należy dodać że większość zrzutów przechwytywali Niemcy. W Powstaniu Warszawskim zginęło około 200 tysięcy ludzi, z czego ok. 180 tys. ofiar, to cywilni mieszkańcy Warszawy, w tym ok. 33 tys. zabitych dzieci.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy