Afgańczycy zatrzymani. Przyjechali do Polski w naczepie tira z rudą cynku

, Na sygnale, Wiadomości, 01.08.2019 10:10, INFORMACJA PRASOWA
To kolejna taka sytuacja w ostatnich miesiącach.
Afgańczycy zatrzymani. Przyjechali do Polski w naczepie tira z rudą cynku

Jak informuje w komunikacie Karpacki Oddział Straży Granicznej, trzech obywateli Afganistanu zostało zatrzymanych przez Strażników Granicznych z Zakopanego po informacji otrzymanej z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej.

- Migranci zostali zauważeni przez pracownika firmy transportowej, podczas wychodzenia z naczepy na terenie firmowego parkingu, zlokalizowanego w powiecie suskim. Ciężarówką przewożona była ruda cynku z Kosowa przez Serbię, Węgry, Słowację do Polski. Kierowca pojazdu, który dzień wcześniej zakończył trasę, nie był świadomy, że przewozi nielegalnych migrantów. Cudzoziemcy dostali się do przestrzeni ładunkowej pojazdu prawdopodobnie na granicy Kosowa i Serbii przed założeniem plomb celnych. Pracownik firmy transportowej na miejsce zdarzenia wezwał karetkę pogotowia oraz Policję, która powiadomiła funkcjonariuszy Straży Granicznej - informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów podróży, ani wiz. Oświadczyli, że są niepełnoletnimi obywatelami Afganistanu. Jednak dzięki przeprowadzonym badaniom kości ustalono wiek cudzoziemców na około 18,5 roku, 18 lat oraz 15,5 roku. Odciski palców dwóch starszych cudzoziemców widniały w bazach danych – jako osób pełnoletnich – zarejestrowanych pobytowo na terytorium Bułgarii.

Dwójce starszych cudzoziemców przedstawiono zarzuty związane z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom z użyciem podstępu, bez dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy RP. Cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze zaproponowanej przez prokuratora w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Decyzjami sądów cała trójka cudzoziemców została osadzona w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy, gdzie będzie oczekiwać na dalsze czynności administracyjne, prowadzone w ich sprawach.

To już czwarty przypadek w tym roku ujawnienia nielegalnych migrantów podróżujących z południa Europy, przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W 3 przypadkach cudzoziemcy podróżowali ukryci w naczepach samochodów ciężarowych. Natomiast w jednym przypadku migranci ukryci byli w skrytkach konstrukcyjnych autokaru. Łącznie zatrzymanych zostało 11 cudzoziemców: 4 Afgańczyków, 3 Wietnamczyków, 3 Algierczyków oraz jeden obywatel Pakistanu.


źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy