reklama
reklama

Grób zasłużonej mieszkanki Andrychowa zniknie z cmentarza? [AKTUALIZACJA]

MAGAZYN, Wiadomości, 05.06.2023 20:04, eł
Znalazł się na liście tych, którym to grozi...
Grób zasłużonej mieszkanki Andrychowa zniknie z cmentarza? [AKTUALIZACJA]

Na cmentarzu komunalnym w Andrychowie wywieszona jest długa lista nieopłaconych grobów (dostępna też w Internecie), którym grozi to, że zostaną przekopane i wykorzystane do kolejnych pochówków. Znajduje się na niej między innymi mogiła osoby na tyle zasłużonej dla miasta, iż została upamiętniona w nazwie jednej z andrychowskich ulic. To Wanda Malicka.

Czym wsławiła się ta osoba? Wanda Malicka była nauczycielką i poetką. Pisała wiersze adresowane głównie do młodszych czytelników, które były publikowane w popularnych niegdyś czasopismach dziecięcych i młodzieżowych - „Płomyczku” i „Płomyku”. Jej utwory ukazywały się również w „Przewodniku Katolickim”. Jako nauczycielka Wanda Malicka pracowała aż 43 lata. Uczyła geografii, języka polskiego i niemieckiego. Pracy nie przerwała w czasie okupacji. Nieustraszenie prowadziła wówczas tajne nauczanie.

Wanda Malicka nie była rodowitą andrychowianką. Urodziła się we Lwowie w 1888 roku, a do Andrychowa przyjechała na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku i tu spędziła resztę życia. Zmarła w tym mieście 63 lata temu. Upamiętniono ją w nazwie jednej z andrychowskiej ulic, będącej przecznicą Krakowskiej. Wprawdzie obecny wygląd tej bardzo zniszczonej drogi nie przynosi szczególnej chluby swej patronce, ale to już inna sprawa.

Grób Wandy Malickiej znajduje się na andrychowskim cmentarzu komunalnym i został wyszczególniony na liście tych, którym grozi przekopanie, jeśli nikt nie uiści zaległej opłaty za miejsce na nekropolii. Te mogiły mogą być w przyszłości udostępnione innym osobom do pochówku ich bliskich. Niektórzy mieszkańcy miasta obawiają się, że grób zasłużonej mieszkanki Andrychowa czeka taki właśnie los.

Czy rzeczywiście istnieje takie ryzyko? Raczej nie, o ile administracja cmentarza chce działać zgodnie z przepisami prawa. Art. 7 pkt 5 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówi wyraźnie, że „wzbronione jest użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną”. Mogiła Wandy Malickiej jest niewątpliwe jedną z takich pamiątek, niezbędnych do zachowania dla przyszłych pokoleń.

Ponadto Ewelina Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa informuje, że grób Wandy Malickiej (i wielu innych zasłużonych osób) został wpisany na listę grobów, które nie mogą zostać objęte zapisami regulaminu o likwidacji miejsc pochówku, w przypadku nieopłacenia grobu.

AKTUALIZACJA

Po publikacji tego artykułu mogiła Wandy Malickiej została usunięta z listy grobów nieopłaconych i przeznaczonych do ponownego wykorzystania.

Foto: Edyta Łepkowska

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 08.06.2023 08:26

Nie miałem okazji poznać tej Pani tak samo jak wszystkich żydów z cmentarza na Żwirki i Wigury. A niech ruszą któryś żydowski pomniczek ? Daje do myślenia jak boją się żydów.

andrychowianin1, 05.06.2023 21:46

skoro jest decyzja to dlaczego jest na liście. Co ludzie mają się domyślać

cath, 05.06.2023 20:54

Pisałem wam o tym .

Gość, 05.06.2023 20:49

Wstyd dla administracji, że umieścili w ogóle Jej grób na liście. Historii miasta nie znają.