reklama

Dwie placówki w naszym regionie wyróżnione certyfikatem „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”

MAGAZYN, Wiadomości, 17.10.2023 16:25, eł

Trzecia nie znalazła się w gronie zwycięzców.

Dwie placówki w naszym regionie wyróżnione certyfikatem „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”

Szpitale w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej zostały wyróżnione za przestrzeganie standardów bezpieczeństwa. Głównie chodzi o zminimalizowanie ryzyka zakażeń dla ich personelu, ale pośrednio również pacjentów. Te dwie placówki znalazły się w gronie 108 zwycięzców drugiej edycji programu certyfikacji, organizowanego przez Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Każda certyfikowana placówka musiała spełnić kryteria określone przez Radę Ekspertów tejże koalicji, złożoną z naukowców oraz przedstawicieli towarzystw medycznych, a także podpisać deklarację „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Czyniąc to, jej dyrekcja zobowiązała się się do przestrzegania jedenastu zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego. Dotyczą one między innymi wdrożenia procedur podawania leków niebezpiecznych, rzetelnej oceny ryzyka wystąpienia ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny i jej zapobiegania, stosowania bezpiecznego sprzętu medycznego, prowadzenia cyklicznych szkoleń dla personelu medycznego, a także rejestru zranień, do których dochodzi w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

Jak się bowiem szacuje, co roku wśród personelu medycznego w całym kraju dochodzi do około 37 tysięcy przypadków zranień i ukłuć sprzętem medycznym używanym w ramach wykonywanej pracy. A to stwarza poważne zagrożenie złapania poważnej choroby zakaźnej. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rozpoznane przypadki zakażenia po zranieniu na przykład igłami w 46 % dotyczyły wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a w 4,4 % – HIV. Mimo to niemal połowa polskich szpitali nie korzysta z bezpiecznego sprzętu, który zapewnia ochronę personelu przed niepożądanymi sytuacjami.

Wedle wytycznych Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, lecznice w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej są placówkami, w których robi się wszystko, by nie narażać zatrudnionych tam osób na przypadkowe zakażenia. Dzięki temu również pacjenci mogą się tam czuć bezpieczniej.


Foto: Facebook/Szpital w Wadowicach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 17.10.2023 18:38

Sądząc po tym co piszesz rzeczywiście .Twój organizm przypomina pantofelka.Nie obrażając pantofelka…

buli, 17.10.2023 17:19

Tak, pewnie...! Pacjent po szprycy genetycznej to pacjent bezpieczny...! ! ! Sami tajni "eksperci i naukowcy" których nawet nie wymieniają z imienia i nazwiska ! ! ! Każdy organizm jest inny dlatego też uważam że nie można podchodzić proceduralnie, do każdego w ten sam sposób ! ! !