reklama
reklama

Czy księża pójdą po świętach po kolędzie?

MAGAZYN, Wiadomości, 03.12.2021 19:00, eł

O tym, jak przeprowadzić wizytę duszpasterską, zadecyduje proboszcz.

Czy księża pójdą po świętach po kolędzie?

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Za trzy tygodnie zasiądziemy w rodzinnym gronie przy wigilijnym stole. Już teraz zaczynamy pierwsze przygotowania, a wiele osób zastanawia się, jak tym razem będzie wyglądała wizyta duszpasterska. Czy po świętach, zgodnie z tradycją, księża będą chodzili od domu do domu?

Jak się okazuje, w poszczególnych parafiach może to wyglądać różnie.

- Decyzję o tegorocznych odwiedzinach duszpasterskich podejmuje ksiądz proboszcz wraz z zespołem duszpasterskim, biorąc pod uwagę ciągle zmieniającą się sytuację epidemiczną i ewentualne obostrzenia – poinformowano nas w Centrum Informacyjno-Medialnym Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która obejmuje parafie w gminach: Andrychów, Kęty, Osiek oraz części gminy Wieprz.

Kolędę można będzie przeprowadzić w formie tradycyjnej wizyty u wszystkich rodzin należących do parafii albo odwiedzin tylko w tych domach i mieszkaniach, których mieszkańcy sami zaproszą księdza do siebie. Trzecią możliwością jest zorganizowanie mszy świętej z błogosławieństwem kolędowym dla osób z danego rejonu.

Wiadomo już, że w parafii św. Macieja w Andrychowie wizyta duszpasterska odbędzie się w drugiej z wymienionych form, czyli na zaproszenia. - Przez cały tydzień można będzie wrzucać do specjalnych urn na kościele karteczki z imieniem i nazwiskiem. Bo wiadomo, jest choroba, jedni chcą, aby przyszedł do nich duszpasterz, inni się obawiają, więc aby wszystkich uszanować i żeby każdy mógł podjąć właściwą decyzję, zdecydowaliśmy się zorganizować to w ten sposób. Wszystko wytłumaczymy w najbliższą niedzielę – powiedział nam ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz parafii św. Macieja.

Foto: Edyta Łepkowska

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 05.12.2021 13:05

Moją intencją nie jest jakieś spektakularne przygwożdżenie Tomusia, szczególnie, że opublikowany na BIP- ie projekt budżetu już jest nieaktualny i wydaje się, że został stworzony tylko pod obowiązkową opinię RIO. Prawdziwy projekt poznamy dopiero na siedem dni przed terminem sesji. Dlatego właśnie powstała okazja, aby internauci poprzez dyskusję wpływali na jego nowy kształt. Aby zaktywizować dyskusję mam pytanie do @beskidmały – wskaż proszę gdzie po stronie dochodów gminy, znajduje się te 13 milionów z Urzędu Marszałkowskiego na Pańską Górę. Tomuś cały czas prowadzi w mediach rewitalizację, wycina drzewa a kasę zapomniał wpisać do budżetu.

FeelFree, 05.12.2021 00:17

@Zakolog - działania umożliwiające udział w sesjach Mieszkańcom Gminy Andrychów są w toku; każdy z nas ma do tego niezbywalne prawo, zgodnie z zasadami Konstytucji, Ustawy o Prawie Samorządowym i takich tam jeszcze innych drobiazgów. Tak to ma sens. Lubię kaskady, bardzo, użytkuję nawet filtr kaskadowy ;-) Mam z kolei zamiar poprosić o zamieszczenie przez Redakcję mamNewsa transkrypcji oświadczeń wygłoszonych przez radną Alicję Studniarz i radnego Krzysztofa Kubienia na ostatniej sesji. Jeśli Redakcja nie spełni prośby, oświadczenia te zostaną udostępnione w formie płatnego ogłoszenie bez możliwości komentowania pod treścią. OK. Pozdrawiam serdecznie. [email protected]

Zakolog, 04.12.2021 22:11

@FeelFree - trochę off topic – w wolnym czasie, czytam sobie projekt budżetu gminy Andrychów i pytania do naszego zarządu same się kłębią, kaskadowo narastając. Jako mieszkaniec nie będę miał możliwości, zadać ich na zbliżającej się sesji budżetowej. Dlatego za pośrednictwem forum mamNewsa, planuję zwrócić się do naszych radnych: pani Alicji Studniarz, pana Krzysztofa Kubienia, pana Wisława Mikołajek o ich przejęcie i zadanie panu burmistrzowi Żakowi, a w przypadku jego uzasadnionej ważnymi interesami gminy nieobecności, jego upoważnionemu przedstawicielowi. Związku z powyższym mam do Ciebie prośbę o włączenie się do inicjatywy oraz jej poparcie i również zwrócenie się z prośbą do naszych państwa Radnych.

FeelFree, 04.12.2021 21:24

Poniższy wpis był odpowiedzią na post internauty, który została usunięty przez Redakcję z powodu naruszenia regulaminu portalu. Gwoli wyjaśnienia, dlaczego wygląda na oderwany od kontekstu.

FeelFree, 04.12.2021 08:42

Już dawno doszło do tego, że dzięki poświęceniu wielu pokoleń przed nami i posiadanemu dzisiaj zakresowi wolności każdy z nas może zapraszać do domu kogo chce. Lub nikogo. I obyśmy tej wolności nigdy nie oddali...

martin79, 03.12.2021 21:39

FeelFree - mądre słowa. Słyszą ale tylko siebie, widzą 5 placków , 7 sałatek, ciastka ,nowy telefon......A czy Jezuska małego ktoś widzi? Ja widzę pełne śmietniki jedzenia po Świętach! Bieda????

FeelFree, 03.12.2021 21:26

Zapraszam, wszyscy w domu zaszczepieni. Aha, tylko to nie moja parafia. Tylko się tak zastanawiam, jak w tym roku będą się czuć wszyscy Polacy z tym jednym pustym nakryciem na wigilijnym stole dla nieoczekiwanego gościa, mając świadomość co się dzieje na naszej wschodniej granicy... jak sobie to w głowach poukładają, żeby potrawy wigilijne dało się przełknąć. A potem zaśpiewać: "Nie było miejsca dla Ciebie...". Chyba, że już tego nie słyszą, nie widzą, udają, że tego nie ma.

Skalpel, 03.12.2021 21:04

Zapraszam.

Radio.Ma.Ryja, 03.12.2021 20:20

Od 13 lat nie przyjmuje księży. U mnie jest strefa wolna od pedofili i ciemniactwa.

andryman321, 03.12.2021 20:13

To wplatomaty kościelne już nie wystarcza? Zapytajcie o arcybiskupa Jedraszewskiego i setki innych dlaczego tuszuja pedofilie duchownych i nie chcą wydać prokuraturze dokumentacji?