reklama
reklama

Mieszkania komunalne na sprzedaż za pół ceny

Gospodarka, Wiadomości, 03.12.2021 14:15, eł

Ale nie każdy będzie mógł je kupić. Zniżka też nie dla każdego będzie tak wysoka.

Mieszkania komunalne na sprzedaż za pół ceny

Od 2014 roku lokatorzy mieszkań komunalnych w Andrychowie, którzy chcieli przejąć zajmowane przez siebie cztery kąty, mogli je wykupić za 100 procent ich wartości. Ale niebawem dostaną możliwość, by nabyć je z dużą zniżką – nawet za pół ceny.

Obecnie gmina Andrychów jest właścicielem 44 bloków komunalnych. W latach 2003-2014 sprzedawała znajdujące się w tych budynkach mieszkania z dużą bonifikatą, dzięki czemu 430 lokali nabyły zajmujące je osoby. Ale mimo wszystko znaczna większość pozostała niewykupiona przez lokatorów. - Od dwóch, trzech lat mamy ciągłe pytania, telefony i prośby, kiedy gmina podejmie uchwałę, dzięki której będą oni mogli skorzystać z takiego dobrodziejstwa, jak przed siedmioma laty temu i wykupić lokal mieszkalny z bonifikatą – mówiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie Barbara Krzyżak, kierowniczka Wydziału Geodezji i Gospodarki Komunalnej w magistracie. I przedstawiła radnym projekt uchwały w tej sprawie. Głosowanie nad nim okazało się nadzwyczaj jednogłośnie. Wszyscy radni byli „za”.

Dzięki temu w przyszłym roku znów pojawi się okazja, by lokatorzy wykupili zajmowane przez siebie mieszkania za 50-70 % procent ich wartości. Będzie to możliwe, jeśli zdecydują się na wpłacenie od razu całej kwoty. Nie zabraknie też możliwości nabycia lokum na raty, ale już bez zniżki. Wysokość bonifikaty będzie zależna od tego, czy wszyscy lokatorzy z całego bloku postanowią wykupić mieszkania, które jeszcze pozostały na sprzedaż. Tylko w takiej sytuacji zniżka wyniesie 50 %. Jeśli na zakup zdecydują się tylko niektóre rodziny, rabat będzie niższy – 30 %.

Aby nabyć mieszkanie za 50 czy 70 % jego wartości, nie można zalegać z czynszem. Bonifikaty nie otrzymają też osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat korzystały z pomocy gminy w formie umorzenia takich zaległości. Rabat nie przysługuje też najemcom, którzy posiadają tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego. Nawet jeśli są tylko współwłaścicielami działki z dopiero rozpoczętą budową domu.


Foto: Edyta Łepkowska (na zdjęciu dwa z bloków, w których znajdują się mieszkania komunalne na sprzedaż).

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 04.12.2021 07:44

A co ja jestem gorszy niż taki komunalny ?

tomekx, 03.12.2021 17:34

Jak głosował Kubień w tej sprawie?Też był przeciw?

DobraZmiana , 03.12.2021 17:31

Dlaczego za pół ceny albo jeszcze mniej ja się pytam...? Człowiek musi wybulić 400tys. za mieszkanie płacić czynsz ratę za kredyt a co po niektórzy wyjebane... na cały system dostali za darmo i jeszcze mogą sobie wykopic za pół darmo. Ja proponuję im oddać za free i jeszcze dodać po mieszkaniu dla dziecek. Pozdrawiam wszystkich z kredytami hipotecznymi już za niedługo cala wypłatę będziemy wpłacać do banku.