reklama
reklama

Burmistrz Beata Smolec przyjechała na osuwisko w Targanicach. Obiecała mieszkańcom pomoc

MAGAZYN, Wiadomości, 09.05.2024 15:02, EŁ/WB

Od lat towarzyszy im nieustanny strach, że osuwająca się ziemia odetnie dostęp do ich domów.

Burmistrz Beata Smolec przyjechała na osuwisko w Targanicach. Obiecała mieszkańcom pomoc

Mieszkańcy ulicy Jaworowej w Targanicach od lat drżą o swoje bezpieczeństwo. Zagraża im osuwisko, które lada dzień może zniszczyć drogę wiodącą do ich domów. Miejscami ziemia osuwa się zaledwie metr od traktu. Mieszkańcy nie doczekali się pomocy od byłego burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, więc teraz zaapelowali do jego następczyni.

Beata Smolec widziała już wcześniej, jak wygląda sytuacja, ponieważ odwiedziła to miejsce w kwietniu, jeszcze jako kandydatka na stanowisko włodarza Andrychowa. Teraz przyjechała ponownie, już jako urzędujący burmistrz. Towarzyszyli jej między innymi wiceburmistrz Aleksander Kasperek oraz geolog powiatowy Żaneta Kłak z wadowickiego starostwa.

Okazuje się, że już w 2010 roku dla tego terenu założona została karta osuwiskowa. W dwa lata później Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wykonał umocnienia skarpy potoku Targaniczanka poprzez wykonanie tam narzutu kamiennego. Stwierdzono jednak, że osuwanie ziemi nie jest związane z działalnością potoku, lecz ze spływaniem wód powierzchniowych. Ale jedyna pomoc, jakiej doczekali się mieszkańcy po apelach do byłego burmistrza, to przywiezienie korytek, które miały służyć do odwodnienia drogi. Nie zostały one jednak zamontowane, tylko złożone na poboczu. I tam już od lat leżą...

Burmistrz Bata Smolec po rozmowie z mieszkańcami przekazała: - Mamy propozycje rozwiązania problemu. Zaczynany od złożenia wniosku o zgodę na ewentualną wycinkę, bądź też przycięcie drzew. To jak najbardziej poprawi bezpieczeństwo. Będziemy też występować z wnioskiem o ustalenie linii brzegowej i rozwiążemy sprawę związaną z korytkami, które tutaj się znajdują. Mieszkańcy zadeklarowali, że wykonają pewne prace przy naszej pomocy, więc będziemy mieli w jakimś zakresie zabezpieczone wody gruntowe.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Feel Free, 10.05.2024 13:31

@melisa - działaj, działaj na to wszyscy liczymy: Art. 304. Obowiązek zawiadomienia o przestępstwie Dz.U.2024.0.37 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego § 1. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepisy art. 148a dane pokrzywdzonych i świadków zamieszczane w protokole z czynności oraz art. 156a udostępnianie danych lub oryginałów dokumentów z załącznika adresowego stosuje się odpowiednio.

Nareszcie_zmiana, 10.05.2024 13:14

Marysia upsss Melisa ochłoń już. Tomek pojechał do Krakowa.

melisa, 10.05.2024 11:34

P.S. jeśli kasa z naszych podatków pójdzie na prywatne drogi, leci zawiadomienie. nie ma płacenia naszymi podatkami za prywatne obietnice wyborcze. Wiemy, jak to zrobić:)

melisa, 10.05.2024 11:30

Nowej władzy wydaje się, że kampania trwa nadal. Tak to wygląda. A swoją drogą, kim jest ten Pan z ciągle otwartą ze zdziwienia buzią..... odwołany został tylko Burmistrz Wasztyl. Nie jest wciąż odwołany Wojciech Polak ani nie jest powołany żaden nowy wiceburmistrz. To kto tu tak naprawdę rządzi? Andrychów to nie jest San escobar, gdzie polskie prawo nie obowiązuje. Dodatkowo miasto huczy, że po urzędzie grasują jacyś ludzie, siedzą po nocach, przeglądają dokumenty, nikt nie wie, kim są. Czy lokalna prasa mogłaby się zająć również takimi tematami?

Feel Free, 10.05.2024 10:35

@Beata Smolec, @Aleksander Kasperek, @Zapobiegawczy i nie tylko. Działania KAŻDEJ władzy należy bacznie obserwować, i w razie potrzeby skutecznie reagować w zakresie swoich możliwości. Z wielu powodów, ale chociażby tych dwóch zawartych w cytatach: "Demokracja wcale nie oznacza rządów najmoralniejszych, najmądrzejszych, najsprawiedliwszych, najuczciwszych, najlepiej rządzących ani czyniących najwięcej dobra największej grupie ludzi; demokracja oznacza rządy najlepszych w prowadzeniu kompanii wyborczych." [Jacek D.] "Siedemnasty artykuł henrycjański ... jest bowiem jednym z najważniejszych zdań, jakie wypowiedziano w historii Polaków. ... W dwudziestu dziewięciu słowach jest tam zawarte najważniejsze z ludzkich praw każdego Polaka, także najważniejsze z jego polskich praw - prawo do wypowiedzenia posłuszeństwa. ... W siedemnastym artykule król Polaków ... przemawiał tak: A jeślibyśmy (czego Boże uchowaj) co przeciw prawom, wolnościom, artykułom, kondycjom wykroczyli abo czego nie wypełnili, tedy obywatele koronne obojga narodu od posłuszeństwa i wiary nam powinnej wolne czynimy. Co to znaczy? Jeśli ludzie, którzy rządzą Polską, nie wypełniają swoich obowiązków - jestem wolny od posłuszeństwa. Jeśli ludzie, którzy rządzą Polską, przekraczają swoje obowiązki - jestem wolny od posłuszeństwa. Jeśli ludzie, którzy rządzą Polską, w jakikolwiek sposób ograniczają moją wolność - jestem wolny od posłuszeństwa. ... Jeśli Henryk dAnjou nie dotrzyma słowa, czego Boże uchowaj, swoja przysięgą zwalnia mnie od posłuszeństwa. Jeśli nie dotrzyma słowa, mogę odebrać mu władzę - także używając siły. To niech sobie panowie zapamiętają ... którzy teraz tutaj rządzicie." [ J.M.R. S.Z.] Powodzenia wszystkim.

Konkret, 10.05.2024 07:43

Szanowny Obserwatorze. Zastosuj się do wygłoszonej przez siebie maxymy i nie bredź o jakiejś "krążącej po Andrychowie historii". Ta historia być może krąży, ale w twojej głowie.

Zapobiegawczy, 10.05.2024 00:46

Jestem ciekawa co prezentuje sobą ten Pan wice burmistrz prócz dość pokaźnej postury. Przedsiębiorca od klimatyzacji czyli monter na takim stanowisku? Pomijając fakt, że to zięć byłego burmistrza Pietrasa to jakie ma doświadczenie w polityce, zarządzaniu jednostkami samorządowymi?. Czyżby dostał stanowisko za wspaniałe zarządzanie "farmą trolli"? Nie cieszcie się wyborcy, póki co powołała jednego wice a i przyjdzie pora na drugiego. Ktoś stał za tą kampanią i miał obiecany stołek. Bacznie będziecie obserwowani.

Obserwator, 09.05.2024 20:34

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare – Każdy człowiek może się pomylić, a uparcie w błędzie trwa tylko głupi.

Obserwator, 09.05.2024 20:32

Konkrecie, pozwól że odpowiem Ci po łacinie: mendacia non diu fallun

Konkret, 09.05.2024 16:32

Każdy widzi, ze to ty zacząłeś o korytach. Ja tylko wspomniałem, ze żaden wstyd nie mieć pojęcia o korytach.

Obserwator, 09.05.2024 15:45

Konkrecie, a Ty ciągle o korycie , a mówimy o korytkach, oderwali Cie od niego 21 kwietnia, że ciągle o nim wspominasz ?

Konkret, 09.05.2024 15:40

To chyba żaden wstyd nie mieć pojęcia o korytach. Bywa, że ludzie oprócz pracy za należne wynagrodzenie pracują też dla idei. Koryto nie jest najważniejsze - tak krótko mówiąc.

Koniczynka, 09.05.2024 15:32

Teraz zapraszamy panią Burmistrz razem z Kobielusem by zobaczyli jaki jest parking przed szkołą podstawową nr 5 w Andrychowie, oraz jak dzieci chodzą do przedszkola nr 3 na osiedlu od strony bloków 46-48. Po błocie i po kamieniach!!!!!!!

Obserwator, 09.05.2024 15:26

Krąży taka historia po Andrychowie, że poprzednik przychodząc do pracy w 2010 roku nie wiedział co to korytka, Pani burmistrz wie, dlatego już ma plusa na starcie.