reklama
reklama

90 kandydatów na żołnierzy złoży ślubowanie [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 31.03.2023 09:20,
90 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej z naszego regionu złoży w sobotę uroczyste ślubowanie.
90 kandydatów na żołnierzy złoży ślubowanie [FOTO]
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej składa się aktualnie z czterech batalionów lekkiej piechoty. Bataliony mają swoje siedziby w Krakowie, Limanowej, Oświęcimiu i Tarnowie. Regularnie zgłaszają się chętni, którzy po spełnieniu wymagań i przeszkoleniu mogą wstąpić w szeregi obrony terytorialnej. Nowa grupa z naszego regionu liczy 90 osób.

W czwartek (30.03) w koszarach w Oświęcimiu kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedził wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Towarzyszyli mu dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.


– 90 przyszłych żołnierzy wzięło udział w tzw. „pętli taktycznej”, która jest swoistym podsumowaniem umiejętności, jakie muszą oni nabyć podczas szkolenia. Już teraz dziękuję za ten wybór i służbę dla naszej Ojczyzny. Jestem przekonany, że w sobotę – wypowiadając słowa przysięgi – będą Państwo szczęśliwi i dumni. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym niezapomnianym dla każdego żołnierza momencie. Warto być dumnym z polskiego munduru – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pętla taktyczna wiąże się ze znacznym wysiłkiem fizycznym i psychicznym. Podczas ćwiczenia oceniana jest m.in. sprawność bojowa oraz odporność na stres. Kandydaci na żołnierzy podczas sprawdzianu strzeleckiego i taktycznego oceniani są pod kątem umiejętności bezpiecznego i świadomego posługiwania się bronią, ale także pierwszej pomocy, przekazywania sobie sygnałów, szeroko pojętej komunikacji oraz m.in. reakcji na kontakt ogniowy.

Uroczyste ślubowanie odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia, na rynku w Trzebini o godz. 11.00.
– Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – to moment, który pozostaje w pamięci na zawsze. Przede wszystkim jest to akt ślubowania oraz najwyższego zobowiązania wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego. Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, z bliską sercu ojcowizną, z lokalną społecznością – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.









źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy