reklama
reklama

W jaki sposób działa maszyna do cięcia laserem? Odpowiadamy!

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 30.03.2023 11:07,
Technologia cięcia laserem zdobywa coraz większą popularność. Użytkownicy doceniają przede wszystkim jej wysoką uniwersalność, precyzję i kulturę pracy. Te właściwości wynikają bezpośrednio ze sposobu działania maszyny do cięcia laserem. Warto go poznać przed podjęciem decyzji.
W jaki sposób działa maszyna do cięcia laserem? Odpowiadamy!

Na czym polega cięcie laserem?

Maszyna do cięcia laserem, jak wskazuje sama nazwa, wykorzystuje potencjał lasera, czyli urządzenia bazującego na wzmocnieniu światła z wykorzystaniem wymuszonej emisji promieniowania. Dzięki temu wiązka jest silnie skoncentrowana, co przekłada się z jednej strony na jej olbrzymią moc, z drugiej natomiast bardzo wysoką precyzję.

Cięcie laserowe – podobnie jak w przypadku innych metod cięcia termicznego – bazuje na nagrzaniu materiału. W przeciwieństwie do wielu innych technologii strefa wpływu ciepła jest bardzo ograniczona, co przekłada się na zdecydowanie mniejsze straty materiały i pozwala uzyskać wyższą precyzję cięcia. Wobec tego nie jest konieczna również dalsza obróbka, więc maszyna do cięcia laserem sprawdzi się w przypadku projektów z wieloma detalami i podczas pracy z delikatnymi materiałami.

Co można ciąć laserem?

Precyzja to oczywiście niejedyna zaleta obróbki laserowej. Bez wątpienia jedną z najważniejszych cech tej technologii jest olbrzymia uniwersalność i elastyczność. Laser jest w stanie ciąć zarówno stal, w tym stal szlachetną, metale kolorowe, tworzywa sztuczne, jak i ceramikę, szkło lub drewno.

Maszyna do cięcia stali leserem sprawdzi się więc idealnie przy cięciu blach, ale również innych elementów, w tym tych o większej grubości. Wykorzystuje się ją również w przypadku stali czarnej i stopowej. Z drugiej strony idealnie sprawdzi się również maszyna do cięcia laserem sklejki lub ceramiki. Wniosek jest prosty: to jedna nie tylko z najbardziej precyzyjnych, ale również uniwersalnych metod.

Różne rodzaje maszyn do cięcia laserem

Wycinarki laserowe są zróżnicowane, a z biegiem czasu rozwija się również ta technologia. Podstawowe rozróżnienie dotyczy wykorzystywanego źródła lasera. Najnowocześniejsze maszyny do cięcia laserem, takie jak urządzenia firmy Eckert, bazują na technologii światłowodowej: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-laserem. Źródłem lasera jest w takim przypadku światłowód, co przekłada się nie tylko na lepsze rezultaty, ale również zdecydowanie większą oszczędność energii. Poza tym dostępne są również urządzenia wykorzystujące w charakterze elementu czynnego dwutlenek węgla, które określa się jako lasery gazowe, oraz lasery dyskowe bazujące na krysztale.

Dlaczego warto wybrać cięcie laserowe?

Podsumujmy najważniejsze cechy cięcia laserowego, dzięki którym to metoda zyskująca coraz większą popularność w bardzo zróżnicowanych sektorach działania:

  1. Wysoka precyzja i możliwość uzyskania bardzo wąskiej szczeliny cięcia – pod tym względem laser jest praktycznie bezkonkurencyjny w porównaniu z innymi metodami cięcia.
  2. Ograniczony wypływ ciepła.
  3. Największa uniwersalność: maszyna do cięcia laserem drewna poradzi sobie również z innymi materiałami – od stali po tworzywa sztuczne czy ceramikę.
  4. Szybka obróbka i wysoka kultura pracy maszyny – nie są emitowane zanieczyszczenia, które towarzyszą wielu innym metodom obróbki termicznej.

Jak widać, zakup maszyny do cięcia laserem może być znakomitym wyborem, który pozwoli osiągnąć zdecydowanie wyższą efektywność i jakość procesów produkcyjnych. Jedną z wad jest przy tym stosunkowo wysoka cena urządzenia. Warto jednak spojrzeć na zakup jak na znakomitą inwestycję w rozwój działalności.


- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy