reklama
reklama

"Wyuzdane sceny i golizna" na rynku. Były poseł atakuje burmistrza za spektakl

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.08.2021 14:45, DK
Spektakl oglądało mnóstwo osób.
W piątek (30.07) na wadowickim rynku wystawiono nagradzany w kraju i za granicą spektakl teatru KTO z Krakowa "Ślepcy".

Dzieło wyreżyserowane przez Jerzego Zonia, oparte jest na motywach powieści „Miasto ślepców” Jose Saramago- portugalskiego pisarza noblisty.

"Akcja „Miasta ślepców” toczy się w fikcyjnym mieście, w bliżej nieokreślonym kraju, które ogarnia epidemia ślepoty. Lekarze nie są w stanie ustalić, przez jaką chorobę ludzie zaczynają tracić wzrok, a choroba rozszerza się coraz bardziej. Wszystko wskazuje na to, że zarażają się jedni od drugich. Władze podejmują decyzję, by miasto poddać kwarantannie. Pierwsza grupa chorych zostaje zamknięta w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Z czasem ta zamknięta społeczność zaczyna się rządzić własnymi, twardymi prawami..." (źr. wikipedia)

Wydarzenie zorganizowali Urząd Miejski i Wadowickie Centrum Kultury pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Impreza była darmowa. Przyszły setki osób.

I wszystko odbyło się naprawdę z pompą - świetnie wyreżyserowany i zagrany spektakl, tłumy ludzi (wydarzenie było darmowe) liczne głosy, że w końcu coś się dzieje w Wadowicach etc.


Pojawiła się jednak „rysa na szkle” w postaci artykułu byłego posła z ramienia Kukiz'15 Józefa Brynkusa na blogu pressmania.pl.

- Dziwię się też, że patronat nad tym haniebnym spektaklem i sponsoring wzięło na siebie kierowane przez Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chociaż moje zdziwienie jest chyba na wyrost. Wicepremier Gliński już nieraz zasłynął biernością w pohamowaniu lewactwa, np. nie reagując na obecność w polskiej przestrzeni publicznej Fundacji im. Róży Luksemburg, która powinna być zdelegalizowana.

- grzmiał były poseł.
„Wracając do samego spektaklu – anons Wadowickiego Centrum Kultury i liczne plakaty na mieście sprawiły, że oglądnęło go dość sporo ludzi. W tym dzieci, które musiały patrzeć na wyuzdane sceny i goliznę. Wstyd włodarze miasta Wadowic, wstyd wadowiccy posłowie z PiS-u, wstyd księża z bazyliki i jeszcze z innych wadowickich kościołów”
- dodał Józef Brynkus

Małgorzata Targosz-Storch, kierownik wydziału promocji gminy Wadowice, skomentowała całą sytuację na łamach Gazety Krakowskiej:
„Teatr KTO to jeden z najlepszych teatrów ulicznych w Polsce i bardzo się cieszymy, że wystąpił na wadowickim rynku ze spektaklem „Ślepcy”. Widowisko to od 10 lat podbija serca publiczności nie tylko w kraju, ale i za granicą (...)Spektakl łącznie wystawiono 110 razy i nigdzie nie budził kontrowersji, wręcz przeciwnie, zbierał doskonałe recenzje, o czym można szeroko przeczytać w Internecie. Tak samo było w Wadowicach. Po spektaklu artyści zebrali gromkie brawa, słowa uznania i podziękowania od publiczności. Ze swojej strony zachęcam każdego, kto spektaklu nie widział, aby go obejrzał, gdy tylko nadarzy się możliwość. Myślę, że wtedy zarzut o pornografię zostanie uznany za bezsensowny. A zupełnie na marginesie dodam, że Wydział Promocji nie mieści się przy ulicy Mysiej 5 w Warszawie i nie zajmuje się cenzurą(...)Ale jeśli Pan Józef Brynkus i Krzysztof Sitko wniosą taki postulat, to tutejszy samorząd z pewnością go rozważy”


foto: UM Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekx, 04.08.2021 14:40

że to towarzystwo ogólnie oderwane od rzeczywistości próbujące cofnąć Polskę do średniowiecza

tomekx, 04.08.2021 14:37

Całe szczęście ludzie się już poznali na tych różnych kukizach, brynkusach i całym pisie