Tak w Wadowicach będą obchodzić 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 16.10.2018 09:50, red
Obchody zaplanowano na 17 października.
Tak w Wadowicach będą obchodzić 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża
17 października br. o 16.30 rozpoczną się wadowickie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Świętowaniu przewodniczyć będzie JE abp. Marek Jędraszewski.


Z tej okazji Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach przygotowało wystawę, na której prezentowane będą wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 16 X 1978 roku.


- Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentuje ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski. Będzie można też zobaczyć osobisty kalendarz kard. Wojtyły z notatkami, który miał ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowie o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban. Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące doskonałym odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 roku, omówi Rafał Dyrcz, Naczelnik Archiwum IPN w Krakowie - informuje Anna Czajkowska-Sałapat z muzem.

Częścią wystawy będzie także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany Muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji.

Przed budynkiem Muzeum odsłonięta i poświęcona zostanie makieta przedstawiająca dom rodzinny Papieża z Wadowic oraz Jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP.


Wadowickie uroczystości uświetni chór Pueri Cantores Sancti Joseph z Krakowa.


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 października do 31 grudnia 2018 roku.


Następnie z placu przed Bazyliką Ofiarowania NMP wyruszy procesja różańcowa do kościoła św. Piotra w Wadowicach, gdzie pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego odbędzie się msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II.


Warto wspomnieć, że w skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym Papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami października 1978 roku. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem podarowany Papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od Papieża: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko.


Poniżej szczegółowy program obchodów:

godz. 16.30 Wernisaż wystawy poświęconej wydarzeniom z 16 X 1978 roku /słowo JE abpa. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego/
Prezentacje:
Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na papieża /pierwsza w historii publiczna prezentacja/
Dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej
Osobisty kalendarz kard. Karola Wojtyły z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Mundur Gwardii Szwajcarskiej
Odsłonięcie i poświęcenie makiety Domu Rodzinnego i wadowickiej bazyliki


godz. 17.30 Uroczysta procesja różańcowa z placu przed bazyliką Ofiarowania NMP
Msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego w kościele św. Piotra w Wadowicach


na zdjęciu: pierwsza papieska sutanna Jana Pawła II, w której powitał wiernych zgromadzonych na Pl. św. Piotra 16 X 1978 roku - prezentowana w Mzueum.

źródło: Muzeum Ojca świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy