reklama

Muzeum otwiera się 4 maja z nową ekspozycją

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 29.04.2021 11:35, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji stałej! Prace toczyły się od listopada 2020 roku. Otwarcie nastąpi we wtorek 4 maja.
Muzeum otwiera się 4 maja z nową ekspozycją

Nowa ekspozycja stała została przygotowana przez pracowników merytorycznych Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Warto podkreślić, że – poza drobnymi zmianami – nie była rearanżowana od czternastu lat.

Na prawie stu metrach kwadratowych powierzchni zaprezentowano najcenniejsze zabytki przechowywane w muzeum, a dotyczące Kęt i całego pogranicza śląsko-małopolskiego. W pierwszej części dowiemy się sporo na temat miasta w czasach średniowiecza. Zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty pochodzące z wykopalisk w ruinach zamku Wołek, a dzieje Księstwa oświęcimskiego przybliżą bogate zbiory kartograficzne w nowej aranżacji. – Najbardziej znaną osobą związaną ze średniowiecznymi Kętami jest oczywiście św. Jan Kanty – mówi historyk Paula Wojewodzic.

Prezentujemy tutaj jego osobę w zupełnie innej odsłonie. Wierzymy, że odwiedzających muzeum zachwyci XVIII-wieczna rzeźba ołtarzowa przedstawiająca świętego – dodaje.

Całość uzupełniają eksponaty z działu sztuki sakralnej, a także przedmioty związane z życiem religijnym kęczan.

W części historycznej nie mogło zabraknąć jednej z najcenniejszych kolekcji muzeum, tzn. tej poświęconej cechom rzemieślniczym. – Można podziwiać tutaj m.in. skrzynie cechowe, pieczęcie, dokumenty i księgi cechowe z początku XVII wieku – mówi Janusz Kudłacik, historyk z Muzeum w Kętach.

– Zwiedzanie tego fragmentu ekspozycji kończy się na eksponatach, które przybliżają dzieje Kęt od I rozbioru Polski do okresu międzywojennego. Nie zabraknie oczywiście pamiątek z pobytu w Kętach Józefa Piłsudskiego i Legionów Polskich, a także tych związanych z działalnością przedwojennych stowarzyszeń – dodaje.

Z przedsionka, w którym zaprezentowano eksponaty z okresu II wojny światowej, zwiedzający wejdzie w inny świat. Po jednej stronie odnajdzie na nowo zaaranżowany salonik mieszczański z przełomu XIX i XX wieku, po drugiej – zakład fotograficzny i obrazy z kolekcji muzeum.

Największe zmiany zaszły jednak na ekspozycji etnograficznej. Zwiedzających zaciekawi najpewniej gablota, prezentująca m.in. strój laski. – Najpierw jednak pokażemy naszym gościom, jak wyglądało życie na wsi – mówi Alicja Srkudlik-Pilch, kustosz i muzealny etnolog. – Prezentujemy izbę z charakterystycznym dla tego regionu wyposażeniem, a dalej przedmioty związane z gospodarstwem. Jest jeszcze warsztat szewski, a przy makiecie Kęckiego młyna, Sewerynówki, umieściliśmy eksponaty, które kiedyś służyły do obróbki ziarna.

Wystawę zdobią nowe eksponaty muzeum, a także depozyty pozyskane m.in. od prywatnych kolekcjonerów. W zwiedzaniu ekspozycji pomogą pracownicy muzeum, ale odwiedzający kęcką placówkę będą mieli też okazję skorzystać z audioprzewodnika.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, zwiedzanie jest ograniczone. Na ekspozycji może przebywać jednocześnie sześć osób, oczywiście spełniając wymogi reżimu sanitarnego. Grupowe zwiedzanie jest tymczasowo zawieszone.

UWAGA! Następuje zmiana w godzinach pracy muzeum. W niedziele (począwszy od 9 maja 2021 roku) placówka będzie czynna w godzinach od 10.00 do 14.00. Zwiedzanie w tym dniu jest bezpłatne.

muzeum kęty

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy