reklama
reklama

Monografia Bulowic - drugie wydanie. W niedzielę spotkanie promocyjne

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 10.02.2020 19:30,
Monografia Bulowic - drugie wydanie. W niedzielę spotkanie promocyjne
Wiadomo już, kiedy będzie można nabyć II wydanie „Monografii wsi i parafii Bulowice koło Kęt” autorstwa Pawła Zięby. Spotkanie promujące książkę, nad którym patronat roztoczył ks. proboszcz Józef Pilch, będzie mieć miejsce w niedzielę 16 lutego o godz. 17:00 w remizie OSP w Bulowicach. Podczas spotkania zaplanowano wykład prof. Zięby pod nieco prowokacyjnym tytułem: „750 lat istnienia wsi Bulowice?”.

Niewiele wsi może pochwalić się takim opracowaniem swych dziejów jak Bulowice, największe sołectwo w gminie Kęty. Pierwsze wydanie książki Pawła Zięby, które ukazało się ponad 10 lat temu nakładem Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, rozeszło się błyskawicznie. Opiekę merytoryczną nad opracowaniem sprawował dr. Przemysław Stanko. Już wtedy pojawiły się głosy o potrzebie powrotu do projektu czy to w formie wznowienia, czy też kolejnego, poszerzonego wydania.


Do projektu udało się powrócić w zeszłym roku. Tym razem wydaniem zajęło się Wydawnictwo Matejko z Kęt. Nowa książka jest o ponad 100 stron obszerniejsza, co wynika z licznych uzupełnień i poprawek, a także pojawienia się indeksów nieobecnych w pierwszym wydaniu. W sumie liczy 480 stron.

Autor opracowania Paweł Zięba na co dzień jest profesorem nauk technicznych zatrudnionym w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jest specjalistą z zakresu nowoczesnych metod charakterystyki materiałów, transportu masy w materiałach metalicznych i ceramicznych, nowych technologii spajania metali oraz odnawialnych źródeł energii. Jednakże „Monografia” nie powstała w wyniku jego wybitnych zawodowych sukcesów, lecz jako efekt pozanaukowej pasji, którą jest rodzinna genealogia. To właśnie poszukiwania familijnych korzeni skierowały go do Bulowic, skąd pochodzą wszyscy udokumentowani Ziębowie, począwszy od XVII w. Niejako przy okazji tych właśnie poszukiwań zaczął gromadzi dane i dokumenty dotyczące samej miejscowości, a to w konsekwencji doprowadziło do powstania „Monografii wsi i parafii Bulowice koło Kęt”.

Organizatorami spotkania promującego książkę są: ks. Józef Pilch, Paweł Zięba, Sołectwo Bulowice, Koło Gospodyń Wiejskich w Bulowicach oraz Wydawnictwo Matejko. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy