Moc atrakcji w Noc muzeów [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 21.05.2018 10:40,
Ponad 160 osób uczestniczyło w atrakcjach przygotowanych przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w ramach tegorocznej edycji „Nocy muzeów”. Wszystkim, a zwłaszcza tym najmłodszym, towarzyszyła wspaniała zabawa.
Moc atrakcji w Noc muzeów [FOTO]
Na samym początku liczna grupa (ponad 70 uczestników) zwiedziła z Andrzejem Małysą najstarszy klasztor w Kętach, oo. Reformatów Franciszkanów. Po krótkiej prelekcji na dziedzińcu przed klasztorem zebrani udali się do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji była możliwość podziwiania XV-wiecznej Piety, która nie tak dawno została poddana konserwacji, a która znajduje się za ołtarzem głównym klasztornego kościoła. Zwiedzający z historykiem mieli okazję także przyjrzeć się dwóm charakterystycznym kaplicom – św. Dydaka i Przemienia Pańskiego. Na koniec wszyscy udali się do podziemi klasztornych, gdzie dawniej znajdowały się krypty.

Inni miłośnicy historii mieli okazję wybrać się na długi spacer po Kętach śladami przeszłości. Dyrektor muzeum, dr Marta Tylza-Janosz opowiadała o kęckich kamienicach i ludziach, którzy je zamieszkiwali. Barwna opowieść o znanych kęczanach – od Ambrożego Grabowskiego po Edwarda Zajączka – o tych, którzy tworzyli elitę i niejednokrotnie sprawowali w mieście władzę zapewne zachęciły uczestników do dalszego odkrywania lokalnej historii.W tym czasie najmłodsi uczestnicy Nocy muzeów mieli okazję zwiedzić ekspozycję stałą w zupełnych ciemnościach, mając do dyspozycji wyłącznie latarki. Zwiedzanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, muzealnicy Renata Bożek i Justyna Majerska-Sznajder przeprowadziły młodych turystów przez sale historyczną, etnograficzną i galerię sztuki sakralnej, opowiadając o wybranych przez dzieci eksponatach.


Zaraz po zwiedzaniu muzeum w mrokach wszyscy udali się na salę wystaw czasowych, by uczestniczyć w warsztatach „Szewska pasja”. Zaczęło się od krótkiej prelekcji na temat cechu szewców w Kętach, jednego z najprężniej działających w tym regionie. A potem poszły w ruch nożyczki, kredki i inne plastyczne przyrządy, za pomocą których młodzi szewcy i ich opiekunowie zaprojektowali i wykonali własne obuwie.

Noc muzeów zamknęły międzypokoleniowe warsztaty genealogiczne prowadzone przez Karolinę Szlęzak ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję dowiedzieć się m.in. o tym, gdzie szukać informacji o swoich przodkach i jak stworzyć drzewo genealogiczne.
To nie jedyne atrakcje, jakie 19 maja czekały na zwiedzających kęckie muzeum. W trakcie „Nocy…” można było zwiedzać z przewodnikiem ekspozycję stałą, jak i wystawę czasową, były też – wzorem lat poprzednich – projekcje filmów z serii „Muzeum utracone”. Bogata oferta przyciągnęła zarówno mieszkańców z Kęt i okolicy, jak i turystów z różnych regionów kraju.

Łukasz Gieruszczak, Muzeum w KętachZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy