reklama
reklama

113. Spotkanie przy armacie poświęcone Zegadłowiczowi

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 23.02.2024 07:20, INFORMACJA PRASOWA
Wstęp wolny.
113. Spotkanie przy armacie poświęcone Zegadłowiczowi
„Bywali w Kętach” to nowość w ramach cenionego cyklu „Spotkań przy armacie”. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego będzie chciało w tej formule przybliżyć sylwetki znanych z historii postaci, które w ciągu swojego życia zetknęły się z Kętami. 27 lutego o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16 dr Marcin Witkowski – kierownik Muzeum Miejskiego w Wadowicach opowie o Emilu Zegadłowiczu.


Urodzony w Białej Krakowskiej Emil Zegadłowicz (1888-1941), poeta, prozaik, uznawany za jednego z twórców polskiego ekspresjonizmu, jest przede wszystkim związany z Gorzeniem Górnym i Wadowicami. Jako literat debiutował w 1908 roku. W Gorzeniu zainicjował powstanie grupy poetyckiej „Czartak”, z którą byli związani także Bolesław Leśmian czy Zofia Kossak-Szczucka. W ciągu swojej kariery wydał ponad czterdzieści tomików poezji, osiem dramatów scenicznych i sześć powieści.

Po publikacji „Zmorów” władze odebrały mu nadane wcześniej honorowe obywatelstwo. W 1978 roku Wojciech Marczewski zekranizował najgłośniejszą powieść Zegadłowicza, w której pojawia się mnóstwo lokalnych wątków. W sierpniu 1939 roku Zegadłowicz wraz ze swoją ówczesną artystyczną muzą Marią Koszyc-Szołajską zawitał do Kęt Podlesia... by odpocząć w tutejszym letnisku. Tu też zastała go wojna. Emil Zegadłowicz zmarł w Sosnowcu w 1941 roku.

Dr Marcin Witkowski jest kierownikiem Muzeum Miejskiego w Wadowicach i sekretarzem redakcji rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”, w kwietniu 2023 roku współorganizował w ramach Wadowickiego Centrum Kultury konferencję „Emil Zegadłowicz w świecie sztuki, literatury i teatru”.

113. Spotkanie przy armacie

Bywali w Kętach: „Emil Zegadłowicz: wokół wybranych wątków biograficznych”
Dr Marcin Witkowski (Muzeum Miejskie w Wadowicach)

Wtorek, 27 lutego 2024 r. godz. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolnyźródło: Muzeum w Kętach
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy