reklama
reklama

Zbiornik wieżowy wkrótce przejdzie do historii

Gospodarka, Wiadomości, 20.10.2023 10:00, INFORMACJA PRASOWA
Wkrótce jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie gminy Wieprz, jakim jest zbiornik wieżowy na wodę o pojemności 500 m³, zlokalizowany w Gierałtowicach przy ulicy Słonecznej, przejdzie do historii.
Zbiornik wieżowy wkrótce przejdzie do historii
Budowę zbiornika wieżowego na wodę w Gierałtowicach rozpoczęto w 1989 r., natomiast został on dopuszczony do eksploatacji w 1992 roku.

Zbiornik wieżowy w trakcie eksploatacji podlegał przeglądom stanu technicznego, dokonywano również systematycznie czyszczenia, przeprowadzano remont uszczelnień, w tym również remont elementów konstrukcyjnych. Jednak w 2020 roku wykonana ekspertyza stanu technicznego zbiornika wieżowego, wskazała, że stan zużycia jego elementów konstrukcyjnych jest na poziomie 26-50%.


- Podjęte zostały więc starania na rzecz budowy nowego zbiornika, tym razem podziemnego. Realizacja inwestycji przygotowywana jest od kilku lat. Na jej potrzeby zgromadzona została niezbędna dokumentacja, zatwierdzona stosownymi pozwoleniami. W dniu 4 października br. rozpoczęta została procedura przetargowa związana z wyborem wykonawcy tej inwestycji. Zielone światło do realizacji projektu dał Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyznał dla Gminy Wieprz bezzwrotne dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Polski Ład w kwocie 2,5 mln zł. Udział samorządu gminnego w realizacji projektu wyniesie jedynie 392 tys. zł - informuje UG Wieprz.

Wykonawca zadania powinien zostać wybrany jeszcze w IV kw. br. Wraz z budową zbiornika wykonane zostaną także prace w zakresie zagospodarowania terenu wokół obiektu oraz stworzony wewnętrzny układ komunikacyjny.

Na dachu wybudowanego obiektu zostaną zamontowane także panele fotowoltaiczne o łącznej mocy nieprzekraczającej 27kW. Przed dokonaniem rozbiórki istniejącego zbiornika, oddany zostanie do użytku i uruchomiony nowy zbiornik żelbetowy, tym razem o pojemności czynnej 634,2 m³. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2024 roku.źródło: UG Wieprz
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 21.10.2023 04:56

Co za głupoty piszecie,.najbardziej charakterystyczna to jest tzw. wierza, w Wierzu nad cmentarzem.