reklama
reklama

Żak v Kubień w sprawie strefy. Jest afera? [VIDEO]

Gospodarka, Wiadomości, 14.04.2021 16:50, DK / WB
Nowa strefa ekonomiczna w Andrychowie wymaga... remontu.
Żak v Kubień w sprawie strefy. Jest afera? [VIDEO]
W strefie przy ulicy Biała Droga w Andrychowie budowany jest już pierwszy zakład, ale władze miasta mają też spory problem. Budowa strefy ciągle nie została bowiem zakończona. Część strefy wymaga przebudowy, co może kosztować wiele mln zł.

W tej sprawie rozmawiamy z burmistrzem Tomaszem Żakiem oraz radnym PiS Krzysztofem Kubieniem, który jest mocnym krytykiem budowy strefy w tym miejscu.

Zobaczcie obie opinie.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 20.04.2021 21:51

Więc wielką pokusą może być kupno/sprzedaż działki w strefie ekonomicznej... Jak wielką? Tak wielką, że nawet osuwisko, przestrogi geologów i potrzeba wpompowania pieniędzy podatników w uczynienie kilkunastu hektarów pełzającego gruntu bodaj częściowo zdatnymi do wzniesienia budynków nowych beneficjentów nie powstrzymuje działań obu stron przyszłych transakcji...

rumcajs, 20.04.2021 20:21

@FeelFree 100% racji, przecież firma ze strefy ekonomicznej ma totalną przewagę nad przedsiębiorstwem np. z ulicy Legionów w Andrychowie, chociaż dzieli ich niewiele km.

FeelFree, 20.04.2021 18:35

@rumcajs - 100% racji. Strefy ekonomiczne kojarzą mi się właśnie z dyskryminacją jednych, a preferowaniem innych podmiotów, z lobbowaniem (cokolwiek ono w konkretnym przypadku oznacza). A że chodzi o duże pieniądze, to kosztem podatników te pomysły forsowane są jak widać w przypadku Andrychowa przynajmniej, nawet bez liczenia się z warunkami naturalnymi. A tymi wybranymi są swoją drogą to zwykle już firmy dobrze sobie radzące i dość duże, lub duże. Raczej mikrofirm, IDG, małych rodzinnych "biznesów" strefy ekonomiczne jakoś specjalnie nie przyciągają... Jest to więc zwykle sprzyjanie "dużym"? Tak mi się wydaje. W ostatecznym rozrachunku to obawiam się, że pod płaszczykiem stref w statystycznym ogólnym bilansie to bogacą się wielcy i bogaci, a mali często tracą, albo zasilają szeregi pracowników tych firm, które mają łatwiej przez funkcjonowanie w strefie ekonomicznej. Mam nadzieję, że chociaż bilans miejsc pracy na lokalnym rynku jest dodatni, chociaż raczej poza fazą obietnic to potem wynikami się raczej nikt w tym zakresie nie chwali. Pytanie więc czy strefy ekonomiczne to z założenia nie jest takie "zaproszenie" do interakcji biznesu z polityką?? Taka propaganda sukcesu? A marchewkę społeczną są zwykle obiecywane miejsca pracy. To trochę mi przypomina wchodzenie hipermarketów na lokalne rynki; zwykle tracą na tym małe sklepiki, które z czasem znikają całkiem. A konsument przestaje mieć wybór, pozostają monopoliści, sieci, korporacje ze swoim patologicznym mechanizmami wyzysku człowieka. Mam duże wątpliwości czy ogólny bilans takich zjawisk jest korzystny, czy to tylko nakręcanie spirali konsumpcjonizmu i pogłębianie różnic, co niekoniecznie na poziom szczęścia ludzi pozytywnie działa. Raczej wręcz przeciwnie. Poza tym gdyby pieniądze dawały szczęście to bankierzy w Nowym Yorku to byliby najszczęśliwsi ludzie na świecie, a z tego co wiem to jest zupełnie inaczej. Często to czego chcemy, jest czymś innym niż to czego potrzebujemy. Ciekawe co inni sądzą... Nie znam się na biznesie to takie moje życiowe, z boku obserwacje/dywagacje więc chętnie poznam zdanie innych osób.

rumcajs, 20.04.2021 15:37

Skoro strefy ekonomiczne są dobre, to powinny objąć całą Gminę, a nie tylko wybranych. Byście ulżyli przeciętnym mieszkańcom , a nie tylko korporacjom, które po otrzymaniu cynku wykupiły ziemię.

FeelFree, 16.04.2021 00:01

https://gazetakrakowska.pl/p/kandydaci/osobowosc-roku-2020%2C1009389/?groupId=85023

FeelFree, 15.04.2021 21:11

@Archanioł Michał - wszystkie wersję tego dzieła zmazują pomniejsze przewinienia; o ile słuchamy z refleksją. Myślę, że Saga "Żak" w trzech odsłonach wchodzi powoli w fazę zmierzchu... szczegóły, być może wkrótce. Nie będą potrzebne środki nadzwyczajne. Pycha kroczy przed upadkiem... A na razie karawana propagandy nominuje i głosuje na "osobowość roku", w ramach odczyniania uroku. Oczywiście w kwestii TW Zdzisława, mogę się mylić jak mawia TW Grab.

Archanioł Michał, 15.04.2021 19:32

pełna fotografia tutaj http://historiajednejfotografii.blogspot.com/2012/06/thich-quang-duc.html

Archanioł Michał, 15.04.2021 19:16

Szanowny Panie Kolego @FeelFree posłuchałem tego https://www.youtube.com/watch?v=vGULBQtGwQw ADAGIO IN G MINOR - ALBINONI - Berliner Philharmoniker - Herbert von Karajan wiem, że to samowola. Moje pytanie: czy odprawiłem ? Właściwie to mam ochotę na https://www.youtube.com/watch?v=JukTvlrh-Wk jednak zdaje sobie sprawę , że nie za bardzo mogę. Może kontemplując zdjęcie Pan posłucha, by WYBRZMIAŁO.

FeelFree, 14.04.2021 23:24

@Archaniele drogi! Jako pokutę posłuchaj tego: https://www.youtube.com/watch?v=XMbvcp480Y4

Archanioł Michał, 14.04.2021 22:13

Odwołuje ostatnie zdanie. Przepraszam.

Archanioł Michał, 14.04.2021 21:32

@Skalpel brawo ! To obnaża Tomusiowe popieranie się galerią . A i tak "galernicy" dołożyli do pierwotnie planowanej inwestycji. Stąd opóźnienia. @Zakolog i owszem bo... a no chłopaki jak to w rodzinie jak idzie to idzie jak nie idzie to SZORSTKA PRZYJAŹŃ. To powinno być sygnałem właściwie tylko dla Pana Rządka, bo inni z "radnych we mgle" i tak nie zakumkają. Komunikacja zerwana: to Ty jesteś winny, nie to ty jesteś winny, nie to ...... . Odnośnie zawieszania kursów proponowałbym BEZTERMINOWO. A powód: covid zaatakował i autobusy potrzebują respiratora :)

Skalpel, 14.04.2021 21:03

wendigo11 zapewne masz rację tylko popatrz jaki to obszar "Na omawianym obszarze stwierdzono występowanie osuwiska, któremu nadano w bazie SOPO nr 100631. Zgodnie z danymi z karty rejestracyjnej osuwiska, jest to osuwisko aktywne, insekwentne. Obszar występowania ruchów masowych obejmuje pierwotnie łagodnie nachylony stok pomiędzy ulicami Biała Droga, Przemysłowa i Strefowa. Osuwisko zajmuje obszar o powierzchni około 12,31ha i osiąga wymiary maksymalne około 313x487m, rozpiętość pionową 26m i nachylenie 5°, szacowana miąższość koluwium określona została na 12m."

Zakolog, 14.04.2021 20:49

@Archanioł Michał - Tomusiowi już nawet się nie chce sprawdzić, co tam w przetargu na naprawę strefy inżynier Wasztyl wpisał. Dlatego bredzi coś o palowaniu, bo tak mu się skojarzyło, zamiast o koszach gabionowych, które Miruś uczynił jedynym rozwiązaniem tego problemu. Obecnie wpompujemy w to błoto kilka milionów, tylko po to, aby wokół walących się murów ustawić tony kamieni. Co do autobusów, przypominam UM, że na jutro należy przygotować komunikat o kolejnym zawieszeniu kursów na następne dwa tygodnie.

wendigo11, 14.04.2021 20:40

A co Skalpel niżej opublikował?

Archanioł Michał, 14.04.2021 20:09

@Zakolog bardzo dobre, ale nie zgadzam się z "niekontrolowane" to zamierzone, a w związku z tym iż mija wg dostępnej wiedzy ( wpisy @Skalpel ) się z prawdą powtarza jak zaklęcie . Oczywiście "dla gawiedzi". Dodam: zobacz przebierające paluszki i uciekający wzrok. Że też chłop tak się wystawia! I te podkrążone oczka. To zapewne autobusy, bo tam jest już dokument o ograniczaniu konkurencyjności, a inżynierowie z wiadomej firmy prawdopodobnie rozkładają i nie mogą złożyć by było jak wymyślili w SIWZ. No i staw, a właśnie @wendigo11 masz już ten protokół? Publikuj. wszyscy Andrychowianie chętnie poczytają. No na koniec tak na luźno: Jak mawiał Papa Stamm kombinacja chłopie , kombinacja ;)

wendigo11, 14.04.2021 20:04

Tak to rozumiem. Z dokumentu wynika, że jest osuwisko, ale że nie było go przed 2019 rokiem. Powstało sztucznie poprzez niewłaściwe projektowanie (badania gruntu itp) oraz wykonanie ( używanie innych niż zalecane materiały, nieodpowiednie odprowadzenie wód gruntowych itd) Czyli wychodzi na to, że osuwisko powstało na skutek błędów wykonawcy, a skoro nie ma charakteru pierwotnego to można je naprawić.

Skalpel, 14.04.2021 19:05

wendigo11 wygląda na to że osuwisko jednak tam jest.

Skalpel, 14.04.2021 19:02

stateczności utworzonych skarp. Według karty rejestracyjnej osuwiska opracowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [6] osuwisko powstało w styczniu 2019r. z przyczyn sztucznych. Materiał zasypowy wykorzystany w strefie gruntu zbrojonego jest niezgodny z „Projektem wykonawczym branża konstrukcyjna mur oporowy”. Według projektu, zasypka powinna być wykonana z gruntu niespoistego, minimum piasku średniego, bez domieszki gruntów spoistych i innych zanieczyszczeń. Zgodnie z ww. projektem niedopuszczalne było użycie piasków drobnych oraz piasków pylastych. Zgodnie ze specyfikacją zasypka powinna się charakteryzować wskaźnikiem wodoprzepuszczalności k=10-5m/s. Na podstawie przeprowadzonych prac i badań stwierdzono, iż zasypkę w większości budują grunty spoiste o współczynniku wodoprzepuszczalności od k=10-6m/s do k=10-10m/s. Zmiana materiału zasypowego ścian oporowych, mogła być jedną z przyczyn pogorszenia się stanu budowli i podłoża pod nią. Badania kontrolne zagęszczenia zasypek oraz podbudowy dróg wykonane płytą VSS wykazały, że zostały one niedostatecznie zagęszczone i tym samym nie spełniają zarówno założeń projektowych jak i norm dla dróg kategorii KR4 i KR5. W chwili obecnej, nie ma możliwości pełnej oceny prawidłowości wykonanych prac w związku z niekompletną dokumentacją związaną z odbiorami podłoża gruntowego i zasypek. Brakuje szczegółowych sprawozdań z odbiorów wykopów, potwierdzenia zgodności występujących gruntów z dokumentacją projektową (brak wyników badań laboratoryjnych, płytą VSS, VD itp.). Obecnie na terenie inwestycji mamy do czynienia z sytuacją awaryjną. Mur oporowy nr 1 grozi zawaleniem, jezdnia „Łącznik” zapadła się na długości ok. 15m, ul. Strefowa miejscami osiadła a teren poddany makroniwelacji stał się czynnym osuwiskiem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że infrastruktura podziemna uległa uszkodzeniu. Biorąc pod uwagę obecny stan inwestycji należy uszczegółowić rozpoznanie geologiczne, opracować i wprowadzić plan naprawczy. Dla dalszego etapu projektowania należy opracować dokumentacje geologiczno-inżynierską."

Skalpel, 14.04.2021 19:01

"11. Wnioski i uwagi końcowe. Na podstawie przeprowadzonych badań, analizy dostępnych materiałów archiwalnych, dostępnej dokumentacji projektowej i wykonawczej, można stwierdzić, iż na etapie wykonawstwa popełniono błędy, które doprowadziły do zaistnienia na terenie inwestycji obecnej sytuacji tj. powstania osuwiska antropogenicznego oraz uszkodzenia i utraty stabilności przez mury oporowe. Rozpoznanie geologiczne i geotechniczne wykonane przez mgr inż. Pawła Płużek w marcu 2013r. oraz w marcu 2018r. [8,9] należało uznać za wstępne. Zbyt rzadka siatka wierceń, za płytkie otwory, określenie parametrów gruntów wyłącznie metodami polowymi, nie dawały wystarczających informacji do zaprojektowania rozwiązań konstrukcyjnych dla budowy murów oporowych. W takiej sytuacji, powinny być przeprowadzone badania uszczegóławiające, a ze względu na wskazywaną w opracowaniu z 2013r. [8] możliwość wystąpienia potencjalnej płaszczyzny poślizgu, powinna być opracowana dokumentacja geologiczno–inżynierska. Bardziej szczegółowe badania umożliwiłyby rozstrzygniecie, czy w poziomie posadowienia projektowanych murów oporowych znajdowały się łupki ilaste (skała miękka) czy też iły, które są gruntami wysadzinowymi. Weryfikacji gruntów w poziomie posadowienia można było dokonać również podczas odbiorów wykopów pod ławy fundamentowe murów oporowych. Jeżeli osobą odbierającą byłby geolog z odpowiednimi uprawnieniami, można byłoby uniknąć obecnej sytuacji, w której w poziomie posadowienia występują iły wysadzinowe. Likwidacja drenażu bez dokumentacji projektowej i nowego sposobu ujęcia spływu wód, spowodowała zmianę stosunków wodnych na przedmiotowym terenie. Po jego zniszczeniu/usunięciu, wody zaczęły migrować zgodnie z nachyleniem terenu. Brak odpowiedniego odwodnienia terenu i murów oporowych, spowodował gromadzenie się wody zarówno w gruncie zbrojonym jak i w warstwie filtracyjnej wykonanej z kruszywa drenażowego. Należy podkreślić, że możliwość przebudowy lub likwidacji sieci drenów wymaga pozwolenia wodno prawnego. Zatrzymanie wody przez dłuższy okres czasu mogło spowodować uplastycznienie gruntów spoistych, zaś niekontrolowany przepływ wód mógł doprowadzić do wymycia gruntów niespoistych. Parcie wody na mury oporowe, bez odpowiedniego odwodnienia, spowodowało destabilizację murów oporowych i powstanie szczelin osuwiskowych, co w rezultacie doprowadziło do utraty

Zakolog, 14.04.2021 18:38

Dziś analiza niekontrolowanych odruchów behawioralnych Tomasza Żaka. W każdej wypowiedzi publicznej nasz Tomasz używa zwrotów: „powiem szczerze” i „tak naprawdę”. Oczywiście po zastosowaniu tych zwrotów w wypowiedzi, „łże jak bura suka”. I tu dochodzimy do klasycznego ujęcia prawdy, czyli : prawda jest zgodnością poznania z rzeczywistością, której poznanie dotyczy, a prawdomówność zgodnością mowy z wewnętrznym przekonaniem mówiącego. Ponieważ wewnętrzne przekonanie Tomasza jest niespójne z przekonaniem wyrażanym na zewnątrz, to w wypowiedzi musi nastąpić psychologiczne rozróżnienie prawdy od kłamstwa, którym jest bezwiedne, poza kontrolą zwroty „powiem szczerze” i „tak naprawdę”. W dłuższych wypowiedziach, vide wcześniejszy wywiad dla mamNewsa , pan Tomasz używa tych zwrotów nawet pięciokrotnie w jednej wypowiedzi. Obserwujmy zatem przyszłe wypowiedzi, w których Tomek będzie wewnętrznie walczył z tym niekontrolowanym nawykiem.

wendigo11, 14.04.2021 18:27

Jeśli są to dokumenty jawne to może trzeba po prostu opublikować treść takiej ekspertyzy?? Nie mówię o całym opracowaniu, ale o końcowym dziale pt. Wnioski lub podsumowanie. Narazie to jest dyskusja "nie ma osuwiska" kontra "coś widziałem i jest osuwisko" albo zaprosić do rozmowy sporządzającego to studium?

FeelFree, 14.04.2021 17:35

Z uwagi na jawny konflikt wielu interesów politycznych, finansowych i pewnie nie tylko warto, aby sprawą zajęły się niezależne zewnętrzne media, o ile takie jeszcze istnieją... Cytat z wywiadu: "Jeszcze raz powtarzam to nie jest osuwisko", to pytanie: panie Wójcie to Pan czytał te opinie, zrozumiał je? czy może zna się Pan lepiej na geologii od ekspertów? A może tylko zaklina rzeczywistość powtarzając kłamstwo, w które sam Pan chce lub musi wierzyć, ponieważ nie potrafi się Pan przyznać do błędu, ani przeprosić Mieszkańców? Kto pierwszy odpowie? Nawet jeśli Andrychowianie uważają, że ich problem obecnie nie dotyczy, to pytanie z czyjego budżetu będą wypłacane potencjalne odszkodowania dla inwestujących w ten teren przysłowiowe miliony ? Bo raczej nie z prywatnego budżetu Pana Tomasza Żaka... Pozdrawiam zainteresowanych tematem, zachęcając jednocześnie do kulturalnej i konstruktywnej dyskusji.