reklama
reklama

Z Jeziora Mucharskiego na cały kraj? Jest taki plan

Gospodarka, Wiadomości, 23.04.2023 08:25, eł

Jeśli wszystko się powiedzie, jesiotry z hodowli w Świnnej Porębie trafią z czasem do wszystkich polskich rzek!

Z Jeziora Mucharskiego na cały kraj? Jest taki plan

W Świnnej Porębie działa gospodarstwo rybackie, które zajmuje się hodowlą ryb przeznaczonych do zarybienia Jeziora Mucharskiego, Skawy, Raby i innych rzek. To głównie pstrągi, szczupaki, sandacze, lipienie, świnki i brzany. Ale placówka postawiła przed sobą znacznie ambitniejsze zadanie. Chce odtworzyć populację gatunku uznanego za wymarły nie tylko w Polsce, ale również na całym obszarze państw zlewni Morza Bałtyckiego!

Chodzi o jesiotra ostronosego. To to wyjątkowo piękna i duża ryba rzeczna, żyjąca około 35 lat. W Polsce ostatniego jesiotra złowiono w 1965 roku w Wiśle pod Chełmnem. Mierzył on 281 centymetrów i ważył 135 kilogramów, ale bynajmniej nie był okazem rekordowym. Największe mają ponad 3 metry długości i jeszcze bardziej imponującą wagę. Choć jego bałtycka populacja wymarła, takie jesiotry żyją jeszcze w Kanadzie. Sprowadzono je z tamtejszej rzeki St. John do Świnnej Poręby już 8 lat temu, z nadzieją pozyskania narybku.


Proces przywracania populacji jesiotra ostronosego jest czasochłonnym projektem, ale wynika to ściśle z biologii tego gatunku. Jesiotry bałtyckie w hodowli dojrzewają dopiero w wieku 14, a nawet 16 lat. Trzeba zatem poczekać, aż go osiągną, żeby mogły się rozmnożyć. Nie ma innego wyjścia, niż uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak wszystko się powiedzie, jesiotry z hodowli w Świnnej Porębie trafią z czasem do wszystkich polskich rzek!

Gospodarstwo rybackie w Świnnej Porębie powstało w 2014 roku i uznawane jest za jedno z najnowocześniejszych w kraju. Od kilku lat obiekty hodowlane zasilane są wodą z Jeziora Mucharskiego. Ośrodek zarybieniowy powstał w ramach rekompensaty za budowę zapory na Skawie. Składa się on między innymi z basenów zewnętrznych i wylęgarni. W ośrodku znajduje się 10 stawów ziemno-betonowych, w których hoduje się pstrąga tęczowego i potokowego. Jest też 16 basenów rotacyjnych służących podchowywaniu narybku pstrąga i lipienia.


Foto: RZGW w Krakowie

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

obserwator2012, 23.04.2023 13:51

Napiszcie na cały świat znowu zapunktujecie , ale wyskakujące reklamy moglibyście wyłączyć.