reklama

W weekend zmiana czasu. To ma sens?

Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 29.10.2022 07:30, DK
W nocy z soboty na niedzielę (29/30 października) zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy zmiana czasu jest potrzebna?
W weekend zmiana czasu. To ma sens?
Każdego roku, w ostatnią niedzielę marca oraz ostatnią niedzielę października, przestawiamy zegarki. Tym samym wprowadzamy czas letni i zimowy. Pamiętajmy, że ten drugi jest czasem właściwym. Czas letni to tzw czas przejściowy. Tym razem zmiana nastąpi w nocy z 29/30 października. Zegarki przestawiamy z godziny 3:00 na 2:00.

Po co zmiana czasu?

Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu były Niemcy. W trakcie I wojny światowej tj, 30 kwietnia 1916 roku przesunęli wskazówki zegarów o godzinę w przód, a 1 października tego samego roku, o godzinę w tył. Wszystko po to, aby robotnicy pracujący w fabrykach broni, mogli pracować dłużej przy świetle dziennym.

Później w wielu krajach, które adaptowały u siebie zmianę czasu, do głosu dochodziły również czynniki ekonomiczne- mniejsze zużycie energii elektrycznej, większa wydajność robotników.

Na dzień dzisiejszy, czas letni stosowany jest w niemal siedemdziesięciu państwach na świecie. W Europie jedynie Islandia nie zastosowała zmiany czasu. Już w nocy z 29 na 30 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu.

Rok 2021 miał być ostatnim, w którym nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy. Pomimo planów Unii Europejskiej, z rezygnacji z tego obowiązku czas nadal będziemy musieli zmieniać, albowiem plany wycofania zmiany czasu, pokrzyżowała pandemia.

Polacy są bardzo niechętni tej praktyce. W sondażach, ponad 80% Polaków jest przeciwna dalszym zmianom czasu. A co ze zdrowiem? Czy przestawianie zegarków ma wpływ na nasz organizm? Wydaje się to bajką, jednak badania wykazują, że skutkiem zmiany czasu z letniego na zimowy mogą być złe samopoczucie i problemy ze snem.

Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób przewlekle chorych. Zanim organizm zdrowego człowieka przyzwyczai się do zmian mija zazwyczaj kilka dni, w przypadku osoby chorej, mogą być to tygodnie.

W tym czasie występować mogą:
- senność
- rozdrażnienie
- trudności z koncentracją
- brak apetytu
- ogólna apatia i brak energii

Ogólny trend, sprzyja więc wycofaniu zmiany czasu. Jednak ogólna sytuacja geopolityczna (niedawna pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny) sprawia, że jak na razie mamy inne, dużo większe problemy to rozwiązania.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 26.10.2022 16:24

W Polsce ma obowiązywać tylko i wyłącznie czas letni. Cofanie godzin to największa głupota. Już o godzinie 16 będzie ciemno. A tak głośno wszędzie o podwyżkach prądu. Słowa nie idą w parze z czynami.