reklama
reklama

W weekend zmiana czasu. To ma sens?

Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 29.10.2022 07:30, DK
W nocy z soboty na niedzielę (29/30 października) zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy zmiana czasu jest potrzebna?
W weekend zmiana czasu. To ma sens?
Każdego roku, w ostatnią niedzielę marca oraz ostatnią niedzielę października, przestawiamy zegarki. Tym samym wprowadzamy czas letni i zimowy. Pamiętajmy, że ten drugi jest czasem właściwym. Czas letni to tzw czas przejściowy. Tym razem zmiana nastąpi w nocy z 29/30 października. Zegarki przestawiamy z godziny 3:00 na 2:00.

Po co zmiana czasu?

Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu były Niemcy. W trakcie I wojny światowej tj, 30 kwietnia 1916 roku przesunęli wskazówki zegarów o godzinę w przód, a 1 października tego samego roku, o godzinę w tył. Wszystko po to, aby robotnicy pracujący w fabrykach broni, mogli pracować dłużej przy świetle dziennym.

Później w wielu krajach, które adaptowały u siebie zmianę czasu, do głosu dochodziły również czynniki ekonomiczne- mniejsze zużycie energii elektrycznej, większa wydajność robotników.

Na dzień dzisiejszy, czas letni stosowany jest w niemal siedemdziesięciu państwach na świecie. W Europie jedynie Islandia nie zastosowała zmiany czasu. Już w nocy z 29 na 30 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu.

Rok 2021 miał być ostatnim, w którym nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy. Pomimo planów Unii Europejskiej, z rezygnacji z tego obowiązku czas nadal będziemy musieli zmieniać, albowiem plany wycofania zmiany czasu, pokrzyżowała pandemia.

Polacy są bardzo niechętni tej praktyce. W sondażach, ponad 80% Polaków jest przeciwna dalszym zmianom czasu. A co ze zdrowiem? Czy przestawianie zegarków ma wpływ na nasz organizm? Wydaje się to bajką, jednak badania wykazują, że skutkiem zmiany czasu z letniego na zimowy mogą być złe samopoczucie i problemy ze snem.

Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób przewlekle chorych. Zanim organizm zdrowego człowieka przyzwyczai się do zmian mija zazwyczaj kilka dni, w przypadku osoby chorej, mogą być to tygodnie.

W tym czasie występować mogą:
- senność
- rozdrażnienie
- trudności z koncentracją
- brak apetytu
- ogólna apatia i brak energii

Ogólny trend, sprzyja więc wycofaniu zmiany czasu. Jednak ogólna sytuacja geopolityczna (niedawna pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny) sprawia, że jak na razie mamy inne, dużo większe problemy to rozwiązania.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 26.10.2022 16:24

W Polsce ma obowiązywać tylko i wyłącznie czas letni. Cofanie godzin to największa głupota. Już o godzinie 16 będzie ciemno. A tak głośno wszędzie o podwyżkach prądu. Słowa nie idą w parze z czynami.