reklama
reklama

W kasie gminy zaczyna brakować pieniędzy

Gospodarka, Wiadomości, 13.09.2021 17:20, red, foto: pixabay
Kryzys finansowy w samorządach na horyzoncie?
W kasie gminy zaczyna brakować pieniędzy

Rząd przyjął ostatnio taktykę przyznawania dotacji na różne inwestycje w gminach. W wielu przypadkach dotacje przyznawane są uznaniowo. Najbardziej korzystają gminy rządzone przez burmistrzów z PiS-u - w naszym regionie m.in. Wadowice. Najczęściej organizowane są specjalne uroczystości podczas których politycy PiS wręczają samorządowcom wielkie czeki żeby pokazać, jacy oni to są wspaniali.

Rzeczywistość w samorządach nie jest jednak tak kolorowa. Jednym czy drugim "czekiem" nie da się załatać problemów. Tym bardziej, że z powodu działań rządu do kas gmin będzie wpływać coraz mniej pieniędzy.

Od przyszłego roku, jeśli reforma podatkowa wejdzie w życie, wpływy do kasy gmin z podatków będą jeszcze niższe niż do tej pory. Mało tego, już w tej chwili w wielu gminach brakuje kasy - to z kolei efekt problemów wielu firm, które płacą mniej podatków, bo popadły z tarapaty finansowe z powodu kolejnych wprowadzanych przez rząd PiS lockdownów.

Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej (26.08) w Kalwarii Zebrzydowskiej radni jednogłośnie poparli starania burmistrza tego miasta Augustyna Ormantego o ponowne rozpatrzenia przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej trudnej sytuacji finansowej Gminy Kalwaria Zebrzydowska i rozważenie możliwości zrekompensowania utraconych dochodów w formie np. subwencji wyrównawczej.

Prośba władz samorządowych podyktowana jest tym, że drastycznie spadła w 2021r. roczna kwota dochodów Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska z tytułu udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do kwoty 19.227.269,00 zł. w stosunku do planowania tego udziału w roku 2020 w wysokości 24.355.933,00 zł.

- Z powyższych względów nastąpiło znaczne ograniczenie środków finansowych, na realizację zadań bieżących Gminy, na pokrycie których zmuszeni jesteśmy zaciągnąć długoterminowy kredyt w wysokości 6 mln 658 tys. 145 zł. Środki finansowe pochodzące z tego kredytu posłużą do sfinansowania deficytu budżetowego - informują władze Kalwarii Zebrzydowskiej.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ƅarte, 14.09.2021 03:01

"bo popadły z tarapaty finansowe" ... ile autor tekstu ma lat ?

ƅarte, 14.09.2021 03:00

"już w tej chwili w wielu gminach brakuje kasy" ... czego zaczyna brakować ?