reklama

W 13 gminach powstaną zbiorniki przeciwpowodziowe

, Gospodarka, Wiadomości, 16.03.2021 11:50, INFORMACJA PRASOWA
Zbiorniki mają powstać na terenie 13 gmin.
W 13 gminach powstaną zbiorniki przeciwpowodziowe

Urząd Miejski w Zatorze poinformował, że 10 marca odbyło się spotkanie w Krakowie z udziałem włodarzy poszczególnych samorządów, podczas którego zaprezentowano ideę, która jest odpowiedzią na toczącą się od lat debatę o sposobach spłaszczenia fali powodziowej na rzece Wiśle. Jest to bardzo duży Projekt chroniący mieszkańców różnych terenów zlokalizowanych m.in. wzdłuż Wisły (w tym miasta Krakowa). Planowane działania mają dotyczyć również gminy Zator.

- Mowa tutaj o Projekcie pn.: „Program działań nietechnicznych i retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionach wodnych Małej Wisły i Górnej Wisły (zlewnia powyżej Krakowa), z uwzględnieniem ochrony przed powodzią miasta Krakowa”. Celem jest wypracowanie sposobów obniżenia zagrożenia i ryzyka powodziowego poprzez zastosowanie zintegrowanego pakietu działań retencyjnych. Poszukiwanie dodatkowej retencji wiąże się z identyfikacją i lokalizacją potencjalnych obiektów retencyjnych w postaci polderów i zbiorników przeciwpowodziowych, które stanowią podstawę Programu działań nietechnicznych i retencyjnych - informuje UM Zator.

Planowane działania mają pomóc w bezpiecznym przejściu wód przez obwałowane koryto Wisły. Nowe obiekty mają na celu ograniczenie wielkości strat ludzkich, społeczno-ekonomicznych i środowiskowych. Zgodnie z Projektem, zrealizowanych zostanie 10 polderów przeciwpowodziowych oraz 2 zbiorniki retencyjne w obszarze zlewni Górnej Wisły.

Ich lokalizacja jest zaplanowana w obszarze województwa małopolskiego i śląskiego, na terenie 7 powiatów (krakowski, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski, pszczyński, mikołowski, Żory) oraz 13 gmin (Czernichów, Brzeźnica, Babice, Zator, Alwernia, Libiąż, Spytkowice, Skawina, Kobiór, Wyry, Suszec, Pawłowice, Żory).

Na poniższym wycinku z mapy widoczna jest częściowa lokalizacja planowanych obiektów przeciwpowodziowych m.in. w obszarze miejscowości Smolice.


Planowane do budowy zbiorniki i ich parametry.źródło: UM Zator.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy