reklama

Wojsko ponownie wspiera policję. Sprawdzają osoby przebywające na kwarantannie

Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 16.03.2021 10:35, PG
Obecnie na kwarantannie w powiecie wadowickim przebywa ponad 1700 osób.
Wojsko ponownie wspiera policję. Sprawdzają osoby przebywające na kwarantannie

W związku z rosnącą liczbą osób zakażonych wzmożono kontrole osób przebywających na kwarantannie. We wtorek (16.03.) jest to 1707 osób na terenie powiatu wadowickiego.

Policjantów wspierają żołnierze. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Kwarantanna dotyczy osób, które:

-przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,

-przekraczają granicę RP transportem zorganizowanym,

-miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),

-zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Uwaga! Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Test jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.


Izolacja:

Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.

W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

Kwarantanna:

Kwarantanna trwa 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.

Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny. Od 28 grudnia obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Przez ten czas:

· nie można opuszczać domu,

· spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,

· w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 17.03.2021 04:56

wy w tym mam srunewsa jesteście odpowiedzialni za dezinformację i szerzenie propagandy reżimowego pisuaru , jesteście odpowiedzielni za śmierć ludzi którzy uwierzyli w ściemovida

Burakz wiejskiej , 17.03.2021 04:53

hahahahahah srać na milicje i zomo połowa stanów w usa odwołało wszelkie restrykcje i maski i lockdowny wyszła totalna ściema na jaw