reklama

3,5 mln zł na projekt obwodnicy. Umowa podpisana

, Gospodarka, Wiadomości, 15.03.2021 18:25, INFORMACJA PRASOWA
Umowa z wykonawcą została właśnie podpisana.
3,5 mln zł na projekt obwodnicy. Umowa podpisana

Kompleksową dokumentację projektową obwodnicy Makowa Podhalańskiego, w ciągu drogi krajowej nr 28 opracuje firma Sweco Engineering. Zgodnie z podpisaną umową koszt prac wyniesie prawie 3,5 mln zł. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W zakresie dokumentacji projektowej przygotowane zostanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Wykonawca musi także uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Prace podzielono na dwa etapy

Prace wykonywane będą w dwóch etapach:

- I etap obejmie opracowanie: studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej,materiałów środowiskowych wraz z uzyskaniem DŚU, dokumentacji geologicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego,

- II etap stanowić to okres przeznaczony na udzielanie odpowiedzi wykonawcom, którzy będą zainteresowani przetargiem na budowę obwodnicy.


grafika: GDDKiA

Termin realizacji

Na wykonanie etapu pierwszego przewidziano 43 miesiące od daty podpisania umowy. Szacunkowy termin dla drugiego etapu wynoszący 11 miesięcy może ulec zmianom, w zależności od przebiegu procedury przetargowej na budowę.

Którędy poprowadzona zostanie obwodnica?

W 2005 r. przeanalizowano obszar obejmujący odcinek DK28 od istniejącej obwodnicy Suchej Beskidzkiej do skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 957, biegnącą w kierunku Zawoi i na tej podstawie zarekomendowano przebieg obwodnicy Makowa Podhalańskiego, na południe od istniejącej DK28. Nowy odcinek drogi krajowej ma mieć ok. 5 km długości, trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt. Szczegóły opracowane zostaną w dokumentacji projektowej.

Planowane parametry techniczne

· klasa techniczna drogi – GP,

· przekrój poprzeczny – 1 x 2 pasy ruchu,

· szerokość pasa ruchu – 3,5 m,

· szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m,

· nośność nawierzchni – 115 kN/oś.

Dzięki budowie obwodnicy Makowa Podhalańskiego ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza obszar centrum miasta, poprawi się bezpieczeństwa i zwiększy przepustowość DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne w mieście, szczególnie dla osób mieszkających w strefie oddziaływania drogi krajowej (ul. Wolności i ul. 3 Maja), którą średnio na dobę przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów.

Proces przygotowawczy: lata 2021-2024

Realizacja inwestycji: lata 2025-2029


źródło: GDDKiA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy