reklama
reklama

Trwa budowa nowej drogi w Andrychowie [FOTO]

Gospodarka, Wiadomości, 25.10.2022 11:10, red
Wykonawca ma 21 miesięcy na realizację zadania.
Trwa budowa nowej drogi w Andrychowie [FOTO]
Trwa budowa zupełnie nowej drogi [na zdjęciach] w Andrychowie - za Galerią Andrychów. To będzie nowe połączenie pomiędzy ul. Krakowską (na wysokości pomnika Grunwaldzkiego) a Przemysłową. Nowy odcinek ma mieć ok. 460 metrów długości.


Na razie trwają prace ziemne. Droga została już wytyczona. Na zakończenie prac trzeba jednak jeszcze poczekać.

Koszt inwestycji to 3,2 mln zł, gmina Andrychów (inwestor) dostała na ten cel dotację z budżetu państwa.

Wykonawca - PUHT Wikos Fresh z miejscowości Wygiełzów - ma jednak aż 21 miesięcy na realizację zadania, a prace trwają od lipca tego roku. Dlaczego tak długo? Okazuje się, że dotacja będzie wypłacana w transzach rozłożonych na kilka lat.

foto: WB
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 27.10.2022 09:16

@beskimaly - pisanie oczywistych oczywistości nic nie wnosi, wiadomo powszechnie kto jest kim w RM i żadna do tajemnica. Nie ma miejsca na żaden quiz, decyduje treść, a nie nagłówek i urzędu telefoniczna wrzawa; jeśli ktoś się dał zwieść to jego problem i będzie to jego sprawa. Czekam na odpowiedź @Zakologa...

beskidmaly, 27.10.2022 07:05

Panie Feel proponuje zadać to pytanie panu Radnemu Jakubowi jak będzie uczestniczył w qizie. Z tego co wiem to on chyba jest w komisji rewizyjnej wiec i petycji. Chyba nawet Panem Przewodniczącym!

FeelFree, 27.10.2022 00:26

„Nieposłuszeństwo obywatelskie jest niezaprzeczalnym prawem każdego obywatela. Rezygnując z niego przestaje się być człowiekiem. Tym, co pozwala władzom państw bezkarnie wszczynać wojny, rujnować domy i zabijać miliony ludzi jest lęk przed tym, by cywilizacja ludzka doznała ukojenia POKOJEM. Ten lęk trzeba pokonać i zdecydowanie pozbawić władzy prawa tworzenia armii i wszczynania wojen."

FeelFree, 27.10.2022 00:25

@beskidmaly - O Czcigodna Internetowa Wykładnio Samozwańcza Quasi-prawa Gminnego, Obrońco Wyimaginowanych Cnót Wójtowych. Mam dla Ciebie wiadomość. Znajomy prosił o przekazanie. To przekazuję. Mówi, że pracuje w UM więc nie może wkleić ze swojego komputera. Że nie chce mu to przejść, czy coś tam innego, jakieś boty, trackery, nie wnikam, nie znam się kompletnie. Dla przejrzystości w następnym wpisie.

FeelFree, 27.10.2022 00:16

@Zakolog - rozumiem treść ostatniego wpisu. Na swój ułomny sposób oczywiście. A przynajmniej tak mi się wydaje. Postaram się więc na miarę moich debilkowatych możliwości wyciągnąć wnioski z tego co napisałeś. Mam tylko jeszcze jedno zwiadowcze pytanie: jakie są następstwa bezprawnego uznania przez "magistrat" dokumentu o walorach petycji (w rozumieniu określonym ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach) jako protest ? Dla kolegi Hannibala pytam...

Zakolog, 26.10.2022 21:20

@FeelFree - Tak mają uczulenie na cytaty, ponieważ cytaty są ekstraktem pożądanych zachowań społecznych i ukazują rozziew między wzorcem a obejmującą ich rzeczywistością. Jesteśmy społeczeństwem na konkretnym etapie rozwoju, które na skróty chce przeskoczyć na wyższy level. Ta ekwilibrystyka jeszcze nikomu w historii nie udała się. Ale ponieważ etapy ewolucyjne wymagają czasu, nudy powtarzalności, samodoskonalenia się bez widocznych od razu efektów, to nie są atrakcyjne i nie dają wyśnionej gwarancji sukcesu. Dlatego kryją się za symboliką, która według nich jest przynależna wyższym poziomom rozwoju. Definiują się przez posiadanie rzeczy, bo tylko one są widoczne i namacalne z zewnątrz. Nie myślą tylko intuicyjnie czują.

FeelFree, 26.10.2022 19:12

@Zakolog - też tego nie rozumiem, ale z tego co zauważyłem to beskimaly nie potrzebuje szczególnych powodów, aby usiłować komuś ubliżyć. Być może nasi quasi-pretorianie mają jakieś uczulenie na skargi, wnioski i petycje, dyskusje, krytykę, w tym pisma składane do wojewody, RIO... ogólnie jak ktoś śmie być niezadowolony w tej gminie z polityki wójta. No i potem ta nadwrażliwa reakcja odbija się nawet na niewinnych, anonimowych internautach. Albo mają anafilaksję na cytaty. Już sam nie wiem. Szukają jakiegoś wroga? Nie wiem, beskidamalego trzeba zapytać, ale to na Twoją odpowiedzialność.

beskidmaly, 26.10.2022 19:10

Zakolog ! doskonale wiesz ze nie ma definicji inwestora zastępczego ale wszystkie uprawnienia i zadania jakie ma wykonać urząd w imieniu firmy są umieszczone w umowie spisanej przez urząd i firme w imieniu której urząd prowadzi inwestycje .Pieniądze na wykonanie ronda są zdeponowane na specjalnym koncie urzędu już dawno, Kontrolowała to przed rozpoczęciem budowy Pani Radna,

Zakolog, 26.10.2022 17:59

@beskidmaly - Ok, jeśli podasz nam na tym forum prawną definicję pojęcia „inwestor zastępczy” obowiązującą w prawie cywilnym, to obiecuję, że już złego słowa na naszego Burmistrza nie napiszę i nigdy już nie nazwę tłuków tłukami ! Skoro już wiemy, że Gmina w Twojej wersji urząd prowadzi tę inwestycję, to bez problemu możesz wskazać firmę z którą ten urząd podpisał umowę o wykonawstwo. Trochę Ci ułatwię – rejestr umów, drugi kwartał, pozycja 100.

Zakolog, 26.10.2022 17:47

@beskidmaly - Za Twoją sprawą zamiast operacji na mózgach prowadzimy operację na móżdżkach. Może pamiętasz głosowanie radnych nad przekazaniem dodatkowych 5 milionów na naprawę strefy ? Wtedy Burmistrz przekonywał Radnych, iż jeśli nie dołożą z budżetu tych pieniędzy, to będzie konieczność zwrotu 12 baniek dotacji. Nawet wówczas radny Kubień wyliczył, iż w zaistniałej sytuacji korzystne byłoby zwrócić środki z dotacji, niż dalej prowadzić tę inwestycję i to przy założeniu sprzedaży wszystkich działek. Już nie wchodząc w poprawność wyliczeń radnego Kubienia – kiedy Burmistrz okłamywał Radnych, wtedy mówiąc o konieczności zwrotu pieniędzy, czy teraz Ty, twierdząc,że żadnego zwrotu nie mogło być, ponieważ każda dotacja jest wypłacana po zakończeniu inwestycji opłaconej ze środków własnych.

beskidmaly, 26.10.2022 17:12

Zakolog! Budowę ronda urząd prowadzi jako inwestor zastępczy i płacone będzie przez firmę która budowała galerię.

beskidmaly, 26.10.2022 17:08

Zakolog !Staw Anteckiego, Panska Góra, to własnie przykłdy inwestycji wieloletnich ,a pieniądze dotacyjne wpłyną na konto urzędu po ich zakończeniu i rozliczeniu.

Zakolog, 26.10.2022 15:16

@beskidmaly - Pytanie było o wskazanie inwestycji wieloletnich, a nie o zasady finansowania zewnętrznego. Rozumiem, iż zapisane w uchwale budżetowej 2022 roku środki między innymi z „Polskiego Ładu”, spłyną na konta bankowe Gminy dopiero w 2023 roku lub nawet później – czy tak ?

beskidmaly, 26.10.2022 15:00

Zakolog! zasada finansowania z zewnatrz jest prosta. Najpierw należy wykonać zadanie zakładając finansowanie z budżetu gminy a następnie ubiegać się o zwrot w czasie rozliczenia danej inwestycji. Wszystkie inwestycje z dotacji realizowane na terenie gminy są rozliczane po ich wykonaniu np w 2022 r. gmina otrzymała zwrot za rozliczenie transportu gminnego a autobusy jeżdżą od 2019r.

Zakolog, 26.10.2022 14:22

@beskidmaly - namówiłeś mnie na ten radiowy występ burmistrza Żaka i już powstała potrzeba kolejnych wyjaśnień. Szanowny Burmistrz stwierdził, że przyszłoroczny budżet będzie lichy jak myśli zebrane wszystkich jedenastu Radnych, z powodu inwestycji wieloletnich ? A jakich to inwestycji, będę wdzięczny jeśli wymienisz choć jedną. Tylko dla porządku przypomnę, iż Pańska Góra i staw Anteckiego finansowanie podobno ma już od kilku lat z dotacji unijnych, te wszystkie strefy , ronda, nawet ten gościniec pod Galerią, jak sam Burmistrz stwierdził w wywiadzie będą zakończone z tego budżetu. To jakie wieloletnie inwestycje będą miały wpływ na nowy budżet i pochłoną rządowe dotacje wyrównawcze – byłbyś łaskaw wyjaśnić ?

Zakolog, 26.10.2022 14:03

Kolego FeelFree, ależ Kolega musiał boczków przypalić tej naszej Radzie Starców, że aż zasłużył na wyróżnienie od beskidmaly i nic się Kolega nie chwali. Przecież ten nasz Sanhedryn cały kipi ze złości. Czuję się zazdrosny o tę tytulaturę, ja tu orzę od rana do wieczora i żadnego uhonorowania z ich strony.

FeelFree, 26.10.2022 07:59

„Zasada oko za oko uczyniłaby wkrótce cały świat ślepym.“

beskidmaly, 26.10.2022 05:34

Jak to dobrze być pachołkiem niektórych .Tez znam takich co wszystko na nie. Nie bo nie!

FeelFree, 25.10.2022 21:40

@beskidmaly - „Jakże wielkiej daniny grzechu i błędów wymaga od człowieka bogactwo, władza i przestrzeganie jej powagi.“

Archanioł Michał, 25.10.2022 20:29

Dobra napiszę. @beskilmały próbujesz obrazić mojego kolegę. Gdybyś był uważny , wiedziałbyś, że to niemożliwe. Czy ty DEBILKU rozumiesz różnicę pomiędzy wywiadzikiem Ździśka w radyjku , a adnotacją w protokole sesyjnym ? Wytłumaczę ci. To różnica pomiędzy FAKTEM, a marzeniem sennym. No i sam przyznajesz, że droga potrzebna GALERII jest finansowana z ... no jakiej dotacji??

szpp, 25.10.2022 19:09

radio andrychów jak tvpis = propaganda rządu a w Andrychowie urzędu i brak wiadygodności

beskidmaly, 25.10.2022 18:37

Zakolog odsłuchaj wywiad przeprowadzony przez Radio Andrychów z Burmistrzem Żakiem w dniu dzisiejszym . Debilkowi Feel Free t eż polecam ten wywiad. Pozdrawiam !

FeelFree, 25.10.2022 16:31

Nowy odcinek drogi, jeśli uda się go za 2 lata oddać do użytku proponuję nazwać: Osuwiskowa Obwodnica Andrychowa. Takie nasze A1 na miarę ekipy Żaka, której oby nie nadano po jakimś czasie, swojsko brzmiącej nazwy "Spalarniówka" lub "Śmieciówka". P.S. No i na pewno będziemy mieć kolejne 460 metrów ścieżki rowerowej... szok. Będzie okazja do przecięcia wstęgi w okolicach wyborów samorządowych... co nie?

Zakolog, 25.10.2022 16:18

@beskidmaly - Ale nie musisz mnie aż tak przekonywać, mi wystarczy, że burmistrz Żak na sesji odpowie na zadane poniżej pytania. I tu mała uwaga – burmistrz Żak, a nie jakiś kierownik ! Skoro jest tak, jak tu piszesz, to wystarczy, że Burmistrz dokładnie to samo oświadczy i rozwieje wszelkie wątpliwości różnych niedowiarków w tym i moje. PS Tu nie idzie o proste wyłożenie kawy na ławę , tylko o skłonienie radnych do samodzielnego myślenia, oczywiście tych radnych, którzy mają do tego potencjał.

beskidmaly, 25.10.2022 15:13

13 lipca br w UM podpisano umowę na wykonanie ronda przy skrzyżowaniu Krakowskiej z Bialą Drogą Na zdjeciu umowę podpisuje właściciel Firmy Drog Bud. Wiec nie siej propagandy. Panie Zalologu!

beskidmaly, 25.10.2022 15:01

Zakolog mysle ze z dotacji jest budowana nowa droga od Pomnika pod galeria do Przemysłowej.

Zakolog, 25.10.2022 14:23

@beskidmaly - Jak myślisz, pan Burmistrz potwierdzi Twoje przypuszczenia do protokołu na sesji Rady Gminy ? Jeśli tak to radny Jakub lub inny z tych myślących, tym bardziej powinien zadać te pytania ! A co do pomocniczego pytania masz jakiś pogląd ?

beskidmaly, 25.10.2022 14:14

Zakolog! Firma która wygrała przetarg na budowę ronda to Drog Bud ze Spytkowic .Budowę ronda finansuje wykonawca galerii który zdeponował kwotę 3mln zł na specjalnym koncie UM bo urząd występuje w roli inwestora zastępczego.

Zakolog, 25.10.2022 12:04

Ponieważ przewodniczący Roman nie zapewnił na czwartkową sesję żadnych atrakcji i pozostaje liczyć jedynie na uzupełnienie porządku obrad w trakcie obrad, to w ramach obywatelskiego dostępu do informacji proponuję myślącej części radnych zadać panu Burmistrzowi następujące pytania – Jak nazywa się firma, która wygrała przetarg a następnie podpisała umowę wykonawczą na budowę ronda ? Jak nazywa się dotacja rządowa z której Gmina sfinansowała budowę ronda. I pytanie pomocnicze do pani quasi mecenas – Na kim spoczywa obowiązek dostosowania infrastruktury drogowej w przypadku prywatnych inwestycji o charakterze publicznym, takich jak Galeria Andrychów. Szczególnie zachęcam do udziału w tym quizie radnego Jakuba w roli prowadzącego, niech se radna Ala choć w ten czwartek trochę odpocznie. Jeśli chodzi o zaplanowane punkty porządku obrad, to po przeczytaniu kilku informacji naszych dyrektorów placówek oświatowych, wnioskuję o przyznanie dyrektorowi Andrzejowi dodatku za szczególnie uciążliwe warunki pracy. Tylko przy takich określeniach jak „Dzieci usprawniają manualność dłoni ...” lub „wycieczka do fabryki bombek...” dodatek należy się chłopu bezdyskusyjnie !