reklama
reklama

Straż Miejska ruszyła z kontrolami

Gospodarka, Wiadomości, 08.07.2022 08:45,
Urząd zapowiada, że kontrole prowadzone będą systematycznie i obejmą wszystkie sołectwa gminy Kęty oraz miasto.
Straż Miejska ruszyła z kontrolami
Strażnicy Miejscy z Kęt informują, że rozpoczęli wzmożone kontrole nieruchomości na terenie gminy Kęty. Co co chodzi""


W najbliższym czasie strażnicy sprawdzać będą, jak mieszkańcy segregują odpady i czy robią to zgodnie ze złożonymi w Urzędzie Gminy deklaracjami. Pod lupę trafią przede wszystkim BIO odpady, które od początku kwietnia tego roku mieszkańcy mają obowiązek gromadzić w brązowych, podpisanych pojemnikach.

- Wprowadzenie frakcji BIO odpadów wynikało wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i mimo, że funkcjonuje już ponad trzy miesiące to wielu mieszkańców wciąż ma problem z przygotowaniem odpowiedniego pojemnika, stąd decyzja o kontrolach. W przypadku nieprawidłowego przechowywania BIO odpadów lub błędnie oznakowanego pojemnika właściciel otrzymuje upomnienie i zobowiązany jest do zastosowania się do obowiązujących przepisów. Po ustalonym czasie ponawiamy kontrolę i jeśli nadal są nieprawidłowości nakładamy mandat – informuje Artur Suski, strażnik miejski z Kęt.

Dodajmy, że od 1 kwietnia br. w gminie Kęty odbierana jest dodatkowa frakcja odpadów segregowanych - odpady biodegradowalne (BIO). Są to odpady organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia, owoców i warzyw. Do brązowego pojemnika oznaczonego jako BIO mieszkańcy mogą wrzucać odpady kuchenne, spożywcze - stałe, fusy z kawy i herbaty bez woreczków i opakowań, owoce i warzywa, skorupki jajek. Nie wrzucamy tu liści, trawy, drobnych gałęzi, bo te trafiają do odpadów zielonych odbieranych w brązowych workach. Z kolei do odpadów zmieszanych trafiają resztki pochodzenia zwierzęcego: mięso, wędliny, kości, ości oraz tłuszczów takich jak: masło, margaryna, smalec.

Czy każdy mieszkaniec musi mieć brązowy pojemnik na obowiązujące od 1 kwietnia BIOodpady?

Nie, nie każdy. Pierwsza grupa mieszkańców, która nie musi posiadać tego pojemnika to ci, którzy deklarują kompostowanie wszystkich odpadów BIO, czyli odpadów zielonych i bio- kuchennych, a tym samym korzystają ze zniżki. Drugą grupą mieszkańców są Ci, którzy kompostują tylko BIO odpady kuchenne warzyw i owoców, a jednocześnie oddają odpady zielone (trawa, liście, drobne gałęzie). Ta grupa nie korzysta ze zniżki, ale nie ma też obowiązku posiadania brązowego pojemnika. Pozostali mieszkańcy mają obowiązek wyposażenia swoich nieruchomości w brązowe pojemniki na BIO.

źródło: UM Kęty

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy