Sąd odrzucił skargę na uchwałę antysmogową

, Gospodarka, Wiadomości, 09.10.2017 12:55, PG
W Małopolsce co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie nawet 4 tysiące osób.
Sąd odrzucił skargę na uchwałę antysmogową

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargi dystrybutorów węgla i oddalił skargi dwójki mieszkańców województwa rozpatrując merytorycznie wszystkie zarzuty podniesione na uchwałę antysmogową dla Małopolski.

 

Przypomnijmy, tylko w Małopolsce co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie nawet 4 tysiące osób. Na blisko 3 mld zł szacuje się z kolei koszt leczenia i nieobecności w pracy pacjentów, których choroby to bezpośredni bądź pośredni efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Tylko w ostatnim sezonie grzewczym 7 przypadków przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 (200 ug/m3) oraz aż 3 przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10 (300 ug/m3)!

 

Wśród szacowanych efektów uchwały antysmogowej dla całej Małopolski (w oparciu o wykonane analizy) jest m.in. możliwość ograniczania emisji pyłu PM10 i PM2,5 o ponad 90% oraz osiągnięcie poziomów dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego w powietrzu.

 

Dodajmy, że od 1 września podobna uchwała antysmogowa obowiązuje również na Śląsku.

 

Zgodnie z tymi przepisami w piecach nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Wprowadzono kilkuletnie okresy przejściowe na wymianę starych kotłów na nowe.

 

 

źródło: UMWM

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

optimal, 15.10.2017 10:16

Pracuje na ulicy Batorego. Z jednej strony mam kominy odlewni (podobno z elektrofiltrami), z drugiej komin masarni Arko. Obydwa emituja tyle spalin co przypuszczalnie 100 gospodarstw domowych. Nikogo to jednak nie interesuje poniewaz gmina ma zysk z podatków a zwyklych ludzi mozna gnębić na wszystkie wyszukane sposoby

Stanislawa_2801, 11.10.2017 12:53

Brawo Lojzek!!1 piękny komentarz - nic dodać nic ująć.Opał jest bardzo drogi, a zwłaszcza gaz i co z tego,że dom opalany jest gazem jak wokół cuchnie CO2, że dech zapiera. Już w latach 70-tych gaz miał być jeszcze tańszy niż wtedy był i znam wielu takich, którzy pobudowali domy z gazowym ogrzewaniem i co???? dziś opalają węglem musieli przerobić ogrzewanie bo kogo stać na opalanie gazem??? A nasi tylko Europa, a my mamy najgorsze pensje, jesteśmy na szarym końcu, choćby nawet wziąć tylko kraje tzw. wyszechradzkie - towary najdroższe, a pensje najniższe. Ponoć kasa państwowa jest pełna - tak głosi Morawiecki - to pytam,dlaczego nie dadzą podwyżki rezydentom, którzy prowadzą słuszny protest głodowy w Warszawie. Szydło biegała do protestujących kiedy była w opozycji - teraz gdzie jest razem z tym Morawieckim???? Posłała Radziwiła do protestujących, a ten nie dość,że nic nie załatwił ( nie ma do tego prolongatyw) to jeszcze kpił z protestujących,że nie dogadał się z nimi bo są słabi bo głodują. Cymbał!!!!

lojzek, 09.10.2017 13:47

Prawda jest jedna jedyna węgiel jest drogi i też go jest jak na lekarstwo (czasami na zapisy)Gaz jest jeszcze droższy.Wniosek jest jeden ludzie będą palić czym się da bo nasz region rozwinięty bo jest przemysł.Ale inne regiony Polski w których czasami dochód jest z rolnictwa. Na przykład na Podhalu tona węgla jest o 300 złotych droższa niż w takim Andrychowie.A Szanowna Szydło niech wprowadzi płace takie jak na zachodzie to za wszystko każdy rodak będzie płacił jak na zachodzie europy gaz.paliwo itd.Przestańcie się zasłaniać jak jest Europe bo do tego kontynentu nam daleko.O wolność bili się nasi pradziadowie i dziadowie i niech rządzący staną nad ich grobami i powiedzą co oni zrobili z tą wolnością.