reklama

Raty kredytów ostro w górę. Będzie dodatek osłonowy. Dla kogo i w jakiej wysokości?

, Gospodarka, Wiadomości, 05.01.2022 08:45, red
Kto może liczyć na dodatek osłonowy?
Raty kredytów ostro w górę. Będzie dodatek osłonowy. Dla kogo i w jakiej wysokości?
Wiele osób nie dowierza ostatnio temu, to co dzieje się z cenami. I już nie chodzi tylko stale postępującą drożyznę w sklepach, która już chyba staje się znakiem rozpoznawczym w rządu PiS.

W górę idą rachunki za prąd, gaz, węgiel, czynsze i inne opłaty. We wtorek (4.01) ogłoszono kolejną podwyżkę - stóp procentowych o kolejne 0,5%. To już kolejna podwyżka oprocentowania kredytów w ostatnich miesiącach. Jeśli ktoś ma kredyt hipoteczny na np. 300 tys. zł, rata urośnie mu za chwilę (jeśli jeszcze nie dostał stosownej informacji z banku) o nawet 300 zł miesięcznie.

Skromnie licząc, po serii ostatnich podwyżek w sumie rodzina musi wysupłać co miesiąc nawet kilkaset zło tych więcej na wydatki.

Co rząd z tym robi? Ostatnio obniżono akcyzę na benzynę - ceny spadły, to fakt, ale zaledwie o 20 gr na litrze.


Z budżetu państwa poprzez Ośrodki Pomocy Społecznej wypłacany będzie też tzw, dodatek osłonowy, który ma zrekompensować skutki podwyżek. Inna sprawa, czy zrekompensuje? Tak czy inaczej, o pieniądze można się już starać.

Kto może liczyć na dodatek osłonowy?

Przyznanie dodatku osłonowego będzie uzależnione od spełnienia określonego kryterium dochodowego, wynoszącego:
• w gospodarstwie jednoosobowym maksymalnie 2 100 zł miesięcznie,
• w gospodarstwie wieloosobowym maksymalnie 1 500 zł miesięcznie na osobę.

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia – tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Jeżeli wysokość dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:
• gospodarstwo jednoosobowe – 400 zł
• gospodarstwo 2-3 osobowe – 600 zł
• gospodarstwo 4-5 osobowe – 850 zł
• gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1.150 zł

Zwiększona kwota dodatku osłonowego wynosząca odpowiednio:
• gospodarstwo jednoosobowe – 500 zł
• gospodarstwo 2-3 osobowe – 750 zł
• gospodarstwo 4-5 osobowe – 1,062,50 zł
• gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1.437,50 zł,

> dotyczy gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W przypadku wniosków złożonych do 31 stycznia 2022 r. wypłata dodatków będzie realizowana w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca 2022r. i do 2 grudnia 2022r., natomiast wniosków złożonych w terminie od 1 lutego 2022r. do 31 października 2022r. - do 2 grudnia 2022r.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rumcajs, 21.02.2022 23:21

@barte czyli @bot w tym wątku jest nieaktywny, ponieważ dostał mniejszą wypłatę po wprowadzeniu Nowego Ładu. Zaraz @bot wyśle link, że spokojnie w przyszłym roku dostanie wyrównanie :) . Prawie inflacja wzrośnie. Tak to już jest z fanatykami.

oshin22, 06.01.2022 11:50

@Zakolog - dzięki! Dlatego napisałem, że to skrót myślowy, bo jak 6 lat temu sejm, senat i prezydent byli z jednej opcji to prezes NBP był wybrany przez tych samych ludzi (lub ludzia ;-) ) Jeśli chodzi o nauczycieli to fakt jest taki, że rozmawiałem z kilkoma z naszej gminy i też dostali mniej od 200 do 400 zł. (a nie maja 12k). Nieważne czy złożyli PIT2 czy nie czy coś czytali czy nie dostali MNIEJ. Bo tak ten cały Nowy Ład został ustawiony=skomplikowany. Nie nazywał bym ich "idiotami" bo nie wszyscy mają czas, żeby czytać te pokrętne przepisy. A wojskowi (tu nie mam wiedzy) to też idioci bo nie czytali? Ja bym nie szedł tak daleko. Podsumowując - trzeba złożyć jakiś papier, żeby nie stracić czegoś z wypłaty.... To chyba nie tak powinno działać? Tym bardziej, że nawet premier (zwany tu i ówdzie Pinokiem) tłumaczy obywatelom, że to wszystko dla nich i będzie im lepiej xD.... Zacytował bym jednego znanego Vincenta - "Piniędzy nie ma i nie będzie" więc ten Nowy Ład - to nic innego jak TYLKO powiększenie przychodów do budżetu kosztem...wiadomo czyim.

Zakolog, 05.01.2022 23:29

@oshin22 - To trochę bardziej skomplikowane, członków rady wybierają w równych częściach Sejm, Senat, Prezydent, Prezesa NBP Sejm na wniosek Prezydenta. Problemy w tym, iż kadencja tego ciała trwa sześć lat, a kadencja parlamentu cztery, czyli wybór konkretnej większości sejmowej zawsze zachodzi na kolejną kadencję. Ale mniejsza o to. Ta kreowana przez media afera z nauczycielami to humbug, obliczony na niewiedzę obywateli. W Polsce ponad 72% nie otrzymuje dochodów w wysokości średniej krajowej i dlatego ci obywatele nie wiedzą co oznacza tak zwana ulga dla klasy średniej i jak się ją stosuje. Ale jeśli nauczyciele i to nauczyciele zarabiający powyżej tej kwoty nie są wstanie zapoznać się z rozwiązaniami podatkowymi ich dotyczącymi i nie złożyli oświadczenia o zastosowaniu tej ulgi, a następnie płaczą, iż otrzymali niższe wynagrodzenie, to nie tylko są „idiotami”, ale nie powinni uczyć dzieci ponieważ będą im szkodzić swoją ignorancją.

oshin22, 05.01.2022 21:36

Żakolog - jeśli pozwolisz - Rada Polityki Pieniężnej ustala stopy procentowe - ustawowo. Ale Przewodniczącego rady czyli prezesa NBP to już wybrali politycy... rządzący tzn mający większość w sejmie to znaczy wybierający również rząd - ot taki skrót myślowy. A przynajmniej ja tak rozumiem :). Natomiast jedno jest jasne - forsa się skończyła - nawet ta dodrukowana w zeszłym roku i teraz to będzie się działo - już się zaczęło dla nauczycieli.... P.S. Czekam aż Barte (Bot) napisze jak to jest TERAZ zadowolony z wysokości swojej wypłaty... ;-)

rumcajs, 05.01.2022 21:30

@Zakolog Można się czepiać słówek, ale Rada Polityki Pieniężnej ustala stopy procentowe. Kim są Ci ludzie można się domyślać...

Zakolog, 05.01.2022 21:18

@rumcajs - ja przy Tobie ciągle się uczę nowych rzeczy. Ale proszę doprecyzuj od kiedy rząd w Polsce ustala stopy procentowe ?

rumcajs, 05.01.2022 19:50

Rząd bohatersko walczy z problemami które sam stworzył. A ja jak traciłem przez niskie raty kredytów na oszczędzaniu, to może mi dopłacicie też? Jeszcze proponuję ustalić cenę maksymalną na cokolwiek, to poznacie zasady ekonomii w praktyce.

tomekx, 05.01.2022 18:19

Zabierają ludziom tysiące w podwyżkach wszystkiego a nielicznym dają ochłapy.Złodziejstwo

FeelFree, 05.01.2022 16:45

Ten i wiele innych działań są elementem rozpaczliwej polityki partii rządzącej mającej na celu utrzymanie władzy przez PiS poprzez podlizywanie się swoim wyborcom. Nie ma znaczenia kto zapłaci, ma znaczenie efekt w postaci głosów przy wyborach... P.S. Też możemy wziąć kredyt xD. Banki zanotowały dobre i coraz lepsze wyniki finansowe w 2021 roku. Pomyśl dlaczego...

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 05.01.2022 15:21

Czy to jest uczciwe???!!!???? Ktoś bierze kredyt i jeszcze każdy z nas musi mu pomóc????!!!!???