reklama
reklama

Radni chcieli poznać przyczyny odrzucenia wniosku o dotację. Odmówiono im pokazania dokumentów

Gospodarka, Wiadomości, 28.03.2024 11:21, eł
Chodzi o sprawę budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie.
Radni chcieli poznać przyczyny odrzucenia wniosku o dotację. Odmówiono im pokazania dokumentów

Wnioski o dofinansowanie zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały niedawno odrzucone. Jak tłumaczył na sesji andrychowskiej Rady Miejskiej wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, główną przyczyną były niedokończone negocjacje finansowe z partnerem strategicznym (pisaliśmy o tym tutaj). Ale czy rzeczywiście to prawda? Chcą się tego dowiedzieć opozycyjni radni.

Jak twierdził wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl w trakcie obrad Rady Miejskiej, warunkiem, by spółka Energia Andrychów mogła otrzymać dofinansowanie z NFOŚiGW, było znalezienie inwestora strategicznego wśród instytucji państwowych, w czym przeszkodził jej... wynik wyborów parlamentarnych. Doszło po nich do zmian w zarządach Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu i banków państwowych, które miały zabezpieczyć 15 procent kosztów budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie. A w związku z tym nie udało się dokończyć w terminie rozpoczętych przed wyborami negocjacji finansowych.

Wyjaśnienia Mirosława Wasztyla kłócą się jednak z informacją, którą portal MamNewsa uzyskał w NFOŚiGW. Jego rzeczniczka prasowa Ewelina Steczkowska powiadomiła nas, że wnioski o dofinansowanie inwestycji pod nazwą „Budowa zakładu zgazowania odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem ciepła procesowego i energii elektrycznej w ramach optymalizacji gospodarki odpadowej oraz energetycznej w gminie Andrychów” zostały odrzucone na skutek negatywnej oceny według kryteriów jakościowych.

Dwaj opozycyjni radni Rady Miejskiej w Andrychowie – Krzysztof Kubień i Jakub Guzdek (PiS) chcą ustalić, o co tak naprawdę poszło. W ostatni poniedziałek wystąpili do organu stanowiącego spółki Energia Andrychów z pismem o udostępnienie dokumentów, które mogą im pomóc ustalić przyczynę negatywnej oceny wniosków o dofinansowanie. To – ich zdaniem - uchwała powołująca zarząd spółki oraz dokumenty z procesu rekrutacji kandydatów do tegoż zarządu.

Energia Andrychów sp. z o.o. została utworzona po to tylko, by pozyskała środki na budowę zakładu zgazowania odpadów, a następnie zrealizowała inwestycję. Do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana 7 grudnia 2022 roku. Jej udziałowcami są trzy inne andrychowskie spółki: Zakład Gospodarki Komunalnej, elektrociepłownia AEC oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji, przy czym najwięcej udziałów (200) posiada pierwsza z nich. Pozostałe mają po 150 udziałów. Zarząd Energii Andrychów tworzą dwie osoby - prezes Jerzy Marek Piotrowski i członek Marek Karaś.

Radni w swoim piśmie zaznaczyli, by przygotować dokumenty, o które proszą, na 27 marca, do godziny 8.00. Tego dnia udali się do siedziby spółki, gdzie jednak niczego nie wskórali. – Mimo, że wcześniej zapowiedzieli swoją wizytę, nie zastali na miejscu prezesa. Lekko wystraszona sekretarka, na ich prośbę, zadzwoniła do niego. Po około 10 minutach prezes Piotrowski przyjechał, ale niczego radnym nie udostępnił. Zabronił im też zarejestrować przebieg interwencji. Zadzwonił, jak twierdził, do jakiegoś prokuratora, który podobno zakazał nagrywania. Niczego im nie pokazał i odmówił również wydania pisemnej odmowy udostępnienia do wglądu dokumentów, o które występowali w poniedziałkowym piśmie – relacjonuje radna Alicja Studniarz.

Samorządowcy są oburzeni takim ich potraktowaniem. Jak podkreślają, mieli pełne prawo do wystąpienia o uchwałę powołującą zarząd Energii Andrychów oraz do poznania procesu rekrutacji kandydatów. Umożliwia im to art. 24 ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi: „W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej”.


Foto: zrzut ekranu z nagrania zarejestrowanego przez radnych przed wejsciem do siedziby spółki

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Feel Free, 03.04.2024 15:48

Zmieszane odpady tworzyw sztucznych, które mogą zawierać nawet 7% chloru (głównie z PCW), nie nadają się do pirolizy i zgazowywania !!!

Feel Free, 03.04.2024 15:48

http://e-gospodarkaodpadami.pl/techniki-i-technologie/dlaczego-nie-warto-robic-benzyny-z-odpadow-piroliza-tworzyw-sztucznych-prawdy-i-mity/?fbclid=IwAR0H3pdtcfeEUXoST8cG_feCLuwQwcHGC3F_r1JiRlPp3OJTd54E04BD5Qk_aem_AZzT1g5TCGXraqP9x-YM41RcQgRBiFh2y9jGJqgyYqgsKsr8sVpB-uGCY_1NcRJbZniytlQxHvAGExNvgp-Hu0j0

Feel Free, 03.04.2024 15:30

Burmistrz Tomasz Żak we wniosku złożonym w 2022 roku do Urzędu Wojewódzkiego w sprawie: "Budowa zakładu zgazowywania odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem ciepła procesowego i energii elektrycznej w ramach optymalizacji gospodarki odpadowej i energetycznej w Gminie Andrychów" jasno określił jakie odpady planuje termicznie przetwarzać w Andrychowie. Pal licho frakcję 19 08 05, czyli osady pościekowe, te jeszcze się przynajmniej nadają do zgazowywania... chociaż zysk ekonomiczny z tego jest za przeproszeniem gów****y. Natomiast proszę pamiętać przy wyborach, że kod 19 12 10 i 19 12 12 to tak naprawdę tworzywa sztuczne, które segregujemy mozolnie do żółtych worków po odjęciu tych, które nadają się do ponownego wykorzystania; zostaje nam frakcja hucznie nazywana "paliwem alternatywnym". A ta frakcja do zgazowywania się nie nadaje... nie jest to technicznie możliwe. Wszystko jest w sieci, hasło chlor. I proszę sprawdzić, czy istnieje na świecie producent wytwarzający filtry pozwalające oczyścić spaliny powstałe w takim procesie. Powodzenia w rozwiązywaniu zagadki. P.S. Pytanie dodatkowe: na co wydano 250 tysięcy kapitału zakładowego spółki Energia Andrychów.

Feel Free, 03.04.2024 14:17

https://smieci.eu/co-oznacza-kod-19-12-12/

Jožin Z Bažin, 03.04.2024 11:01

https://www.portalsamorzadowy.pl/miasto/andrychow,510.html

zużyty zdzisek, 29.03.2024 15:17

W haśle wyborczym Tomasza Żaka zawarta jest cała jego filozofia działań. Energia-doświadczenie- rozwój. Energia to nazwa spółki, która ma budować spalarnię. Doświadczenie. Bo ma je duże w dużych inwestycjach. Rozwój to wskazanie, że będzie rozwijał tę kosmiczną technologię. Ot i cały burmistrz. Mam nadzieję, że mieszkańcy 7 kwietnia przerwą ten chocholi taniec.

Feel Free, 29.03.2024 15:14

@NAJLEPSZA ZMIANA - Nie wiem, czy najlepsza, ale wiem kto jest najgorszym z możliwych kandydatów. Najgorszym kandydatem jest pan Jaśniezadłużający Tomasz Żak. I pisze o tym sam na swoich banerach wyborczych, tam wymienia swoje priorytety i obietnice. #ENERGIA – teraz już nikt z Mieszkańców nie ma wątpliwości, że chodzi oczywiście o Spółkę ENERGIA Andrychów, która istnieje i od 23 września 2023 zatrudnia szwagra. I która ma na dzień 28 marca 2024, jak widać już tyle do ukrycia, że jej prezes odmawia udzielenia informacji radnym, którzy mają obowiązek i podstawy prawne w imieniu nas wszystkich nadzorować miejskie spółki. Zwłaszcza takie, które nic nie robią, poza wypłacaniem sowitych wynagrodzeń prezesom i zarządowi i mają zamiar prażyć w Andrychowie 17 tysięcy ton śmieci rocznie dla swojego zysku, bez referendum. #DOŚWIADCZENIE – chodzi oczywiście o doświadczenie w takim wpływaniu na radnych, aby głosowali na tak za wszystkim co podsunie im w projektach wójt, najlepiej bez dyskusji na wniosek radnej E.W. i bez czytania uchwał, jak było ze studium zagospodarowania przestrzennego… zguba tej gminy i jej budżetu. #ROZWÓJ – chodzi o dalszy rozwój sektora bankowego? który już obecnie zarabia na nas co najmniej 6 milionów rocznie i o rozwój kolejnych beneficjentów, którzy wykupią już wkrótce kolejne miejskie obligacje, na których zgodę uzyskał od swoich radnych pan Tomasz Żak. Lub o rozwój „szwagra”, tego jasno na banerach nie napisano, więc nie wiam. 3 x NIE dla zabójczych dla Gminy Andrychów planów Tomasza Żaka i kliki.

beskidmaly, 29.03.2024 15:02

kaczor - poseł Polak nie załatwił dofinansowania na kryty basen tylko umówił spotkanie burmistrza Zaka z Ministrem Sportu, który obiecał dotacje 30 % wartości kosztorysowej do basenu, a skończyło się na 3 mln zł .

kaczor, 29.03.2024 14:51

Po trzecie dobrych świąt wszystkim :)

kaczor, 29.03.2024 14:51

Po drugie mojej rodzinie i innym pani Szypuła pomogła w ważnej sprawie urzędowej jak zostali odesłani z kwitkiem u innych. Chciałbym żeby tak "nic nie robili" ci co teraz po niej "jadą"

kaczor, 29.03.2024 14:49

Po pierwsze jedyne dofinansowanie na basen kryty z zewnątrz załatwił Polak i za to mu dziękowali.

cath, 29.03.2024 12:49

Jaka nowa jak to dyrektorka biura poselskiego byłego już posla Polaka słynącego z nic nie robienia -przykład idzie z góry .Andrychow tylko na tym może stracić….

NAJLEPSZA ZMIANA !!!, 28.03.2024 23:50

7 kwietnia tylko Ewelina Szypuła młoda pełna energii i sama sobie stworzyła program wyborczy. Nie odgapia się od nikogo tak jak inni. brawo Ewelina

Karola156, 28.03.2024 17:15

takie gadanie, sianie samych fake newsów i farmazonów. Jeszcze niedawno niektórzy tu mówili ze to ma być spalarnia, a wlasnie psinco prawda - zadna spalarnia

Wolny Człowiek, 28.03.2024 17:03

A gdzie reszta wielkiej czwórki Radna Alicja i Wiesław związkowiec?

Koniczynka, 28.03.2024 16:51

Ashley @@@ jprdl prawda w oczy kole.

Zakolog, 28.03.2024 15:52

@beskidmaly myślisz, że Tomek posłał szwagra nieudacznika, aby mnie zrobić przyjemność, kasując całą ideę andrychowskiej spalarni? Podziękuj Tomkowi ode mnie, ale pełny orgazm będę miał, jak skasuje tę spółkę razem ze szwagrem. I nawet nie będzie mi szkoda tej gminnej kasy wydanej na zmianę planu zagospodarowania, podróże w poszukiwaniu patentów. Dodatkowo działkowcy zyskali elegancki dojazd do swoich ogródków, choć bez parkingu. Same pozytywy. Tomasz na czwartą kadencję wraz z szwagrem na zastępcę za Wojtusia Kopiujwkleja! - takie nowe hasło wyborcze mam.

andrychów_góra, 28.03.2024 15:33

Tak jak pisałem wcześniej w komentarzach, to wszystko było zaplanowane. Tu chodzi o ogromne pieniądze. Wasztyl ,Żak, Piotrowski, Karaś , być może również Babski, jeszcze jeden biznesmen z Andrychowa ,potrzebowali tylko głosów głupich i naiwnych radnych takich jak Wątroba, Łysoń , Żadek, Prus, Moskwik, Żydek, Magiera, ,Sarlej, Rajda , którzy wykonali czarną robotę, głosując za ,, spalarnią" Piotrowski i szwagier burmistrza Żaka , zarabiają podobno miesięcznie ponad 30 tys .zł netto , nie robiąc nic. Inne spółki miejskie muszą finansować ich wypłaty, bo spółka nie zarabia. Dlatego boją się pokazać dokumenty finansowe. Dług rośnie , premie dla urzędników rosną , a oni śmieją nam się w twarz Drodzy wyborcy jeżeli nie chcecie aby ci ludzie rządzili, to proszę idżmy na wybory 7 kwietnia i przegońmy tą chołotę z Andrychowa. Tam gdzie pieprz rośnie.

beskidmaly, 28.03.2024 15:06

Zakolog jeszcze trzy tygodnie temu skamlałeś ze miasto chce budować "spalarnie" w Andrychowie a teraz że " przerżnęli " 200 baniek dla miasta . Zawsze twoje będzie na wierzchu, chociaż nie zawsze jest to prawda.

Ashley, 28.03.2024 14:56

@koniczynka taki jesteś bądź taka jesteś mądra??? Bo się ukrywasz za nickiem??? Pokaż swoje zdjęcie, pochwal się jakie masz ramiona i klatkę! Ale zawartością mózgoczaszki się nie chwal, bo nie ma czym! Nie mówiąc już o kulturze twoich wypowiedzi.

Koniczynka, 28.03.2024 14:40

O chłopcu Guzdku, ludzie mówią tak. Ramiona i klata jak u skrzata.... Ale brawo Panowie. Widać że władza czegoś się boi. Działajcie i nie odpuszczajcie...

Obserwator, 28.03.2024 13:59

Po co się denerwujecie. Wkrótce Pan Żak i Pan Karaś to będzie przeszłość Andrychowa. Wyjadą do Krakowa

Zakolog, 28.03.2024 13:31

Co do spółki Energia Andrychów ma Mirek z Oświęcimia? Nadzór nad spółką sprawują prezes Nowak, prezes Mrzygłód i prezes Bizoń plus jej beneficjent rzeczywisty Tomasz Żak – ten ostatni również poprzez szwagra Karasia. Poznanie procesu rekrutacji kandydatów do zarządu spółki wiele mieszkańcom by wyjaśniło, ale jak czytamy prokurator zabronił, choć bardziej należy podejrzewać, iż chodziło o proroka, tego andrychowskiego proroka i jego szwagra. Mirku Nowaku może jako kandydat do rady powiatu pochwalisz się wyborcom u których zabiegasz o głosy, dlaczego spółka przerznęła 200 baniek dofinansowania?