reklama

Przedsiębiorca z Andrychowa: "jest ciężko, najlepiej zejść do podziemi"

, Gospodarka, Wiadomości, 17.12.2021 17:50, GM / DK
Ciężkie jest życie małego przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca z Andrychowa:
Jacek Stuglik z Andrychowa, półfinalista czwartej edycji telewizyjnego programu "Bake off- ale ciacho", kilka lat temu założył na placu Mickiewicza w Andrychowie cukiernię "Słodki Zakątek u Jacka". W zeszłym roku uruchomił drugi lokal - przy ulicy Lenartowicza 40g.

Niby wszystko fajnie się kręciło, ale ostatnio Jacek Stuglik zastanawia się nad sensem dalszej działalności. Na swoim facebookowym profilu cukiernik napisał krótko:
"Muszę to powiedzieć, bo inaczej już się nie da.

Kochani jest ciężko i będzie coraz ciężej w tych czasach prowadzić działalność najlepiej zejść do podziemi i robić to na czarno.

Choć bardzo chcę to za niedługo będzie ciężko przy kosztach jakie serwuje nam państwo utrzymać się"

- To jest katastrofa, na placu Mickiewicza z tym co się podziało. Nie dość, że powstała galeria, to jeszcze płatne parkingi, podwyżki, pandemia. Stałe koszty trzeba ponosić a raczej żadnej pomocy z budżetu miasta czy państwa nie mamy - mówi nam właścicielem "Słodkiego Zakątka u Jacka".


Jacek Stuglik zauważa, że z powodu drożyzny ludzie mają coraz mniej pieniędzy. Z wielu rozmów z lokalnymi przedsiębiorcami z Andrychowa i okolicznych Wadowic wynika, że wszędzie dzieje się to samo.
- Ja wiem, że to jest globalny problem, to nie tylko Andrychów. Koszty energii idą ciągle w górę. Ludzie będą zmuszeni sprzedawać domy, mieszkania, nieruchomości, samochody, by spłacać zadłużenie. A bogaci będą zacierać ręce żeby to wykupywać za grosze, a później sprzedawać za miliony.

Dla mnie teraz liczy tylko się to, żeby od czasu do czasu ktoś przyszedł i kupił ciastko czy kawę, pomógł przetrwać cukierni, która powstała specjalnie dla Andrychowie i z myślą o Andrychowie, która powstała z pasji, i w której się ceni dobrej jakości produkty, które nie sposób znaleźć w innym miejscu tak jak moje torty artystyczne i torty 3D z których naprawdę słynę już można powiedzieć w całej Polsce

- mówi cukiernik.

ZUSy, podatki, czynsze, rosnące ceny energii i towarów itp..... Coraz mniej opłaca się prowadzić małą działalność handlową w Andrychowie. Pustych lokali w mieście przybywa, mało który przedsiębiorca potrafi się oprzeć olbrzymiej konkurencji ze strony wielkich sieciówek, których ekspansja w ostatnich latach widoczna jest w całym kraju. A tu jeszcze pandemia koronawirusa. Zagrożenie kolejnymi lockdownami powoduje, że sytuacja jest bardzo niepewna, a ceny rosną, co każdy odczuwać choćby robiąc zakupy.

A państwo zamiast zachęcać do aktywności, to raczej zniechęca do zakładania firm. Być może dlatego wiele pomysłowych i przedsiębiorczych osób o rządowym programie "Polski Ład" mówi wprost - "Polski Wał". Już niektórzy policzyli. Rzekome korzyści (według rządowej propagandy) płynące z tego programu, przełożą się od stycznia na dodatkowe obciążenia dla firm.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rumcajs, 25.12.2021 23:40

Warto dodać: kilkometr dalej małe firmy, które sprzedają np. produkty spożywcze muszą konkurować z 1) dużą firmą, która ma efekt skali 2) firmą która ma obniżone podatki , a większość produktów spożywczych czy nawet elektroniki opiera się na niskiej marży. Sam pkt 1 jeszcze jest do przełknięcia, ale 2 moim zdaniem już nie.

FeelFree, 18.12.2021 22:17

@Archanioł Michał - fajnie, że piszesz; wielu rzeczy nie wiem, proszę napisz co wiesz. Pamiętam, że do pewnego momentu (2008 rok?) gminy miały bardzo duży wpływ na ochronę małych prywatnych firm, bo na budowę marketu potrzebna była zgoda miasta w formie uchwały rady miejskiej. Ile zapłaciliśmy za osuwisko to wiem i łatwo sprawdzić w sieci. To nie był dobry interes dla gminy, konsekwencje ponosimy nadal... i na tym nie koniec kosztów pewnie. Jak zwykle w Gminie Andrychów było to zrobione głosami radnych od Żaka, na jego życzenie i wniosek. Ile zapłacili Europejczycy to nie wiem, z tego co słyszałem kupili teren od prywatnego przedsiębiorcy, chyba od właściciela Ceramiki Pilch. Pytania, które zadałeś należałoby, a nawet powinno się zadać bezpośrednio burmistrzowi Żakowi. Powinni to zrobić radni, których w tym celu wybraliśmy i nas informować o istotnych faktach. To radni mają reprezentować nasz interes. Ich uprawnieniem i obowiązkiem jest między innymi nadzorowanie działań wójta, czy jak kto woli burmistrza. Mają ku temu więcej narzędzi niż statystyczny obywatel Żakolandii. Gdy zadzwonisz do PGE, lub AEC to usłyszysz gadki o tajemnicy handlowej. Radny dostanie taką lub inną odpowiedź, nie wiem jeszcze jaką i kiedy. A poseł dostałby zawsze i to w ciągu 14 dni na piśmie w ramach interwencji poselskiej - gdyby oczywiście zadał pytanie, zamiast głosować za ograniczeniem wolności mediów w Polsce jak poseł Marek Polak i Filip Kaczyński. Otwarcie tak dużego marketu w tak małym mieście to zarżnięcie wielu lokalnych biznesów. Ale też pamiętajmy, że w ramach naszej osobistej wolności każdy z nas może robić zakupy gdzie chce. Możemy wydawać pieniądze jak chcemy i gdzie chcemy. I głosować w najbliższych wyborach na kogo chce. Póki co. Pozdrawiam Cię serdecznie dobry Człowieku. P.S. Pani Alicjo ratunku! P.S.2 Żak i jego radni już dawno powinni odejść !

Archanioł Michał, 18.12.2021 21:54

Pytanie: czy kupując grunt przemysłowy nasi wspaniali Europejczycy ( @bea) chcący wybudować galerie kontaktowali się wcześniej z naszym Zdzisławem czy tez byli pewni , że i tak zrobią CO CHCĄ?

Archanioł Michał, 18.12.2021 21:54

Ile z naszych pieniędzy zapłacił Zdzisław za osuwisko, a ile Europejczycy za to co mają?

Archanioł Michał, 18.12.2021 21:06

Ile z naszych pieniędzy zapłacił Zdzisław za osuwisko, a ile Europejczycy za to co mają?

Archanioł Michał, 18.12.2021 21:01

Pytanie: czy kupując grunt przemysłowy nasi wspaniali Europejczycy ( @bea) chcący wybudować galerie kontaktowali się wcześniej z naszym Zdzisławem czy tez byli pewni , że i tak zrobią CO CHCĄ?

Archanioł Michał, 18.12.2021 20:31

@FeelFree ależ dał się kolega wprowadzić w malinki. @andrychowianin1 to jeden z tych nicków co to wyprowadzają na manowce. Żakodemagogia Panie! W ramach zadań : jaki prosty trick erystyczny zastosował by: nie było o Zdzisku. Podpowiedź: co nam da rozważanie o Polsce skoro mieszkamy w gminie Andrychów, którego wójt wnioskuje o ZMIANĘ GRUNTÓW PRZEMYSŁOWYCH w usługowo -handlowe. Czy galeria powstałaby bez tego wniosku? Co do Pana gwiazdora ( @Lalipop). No są takie , którym się wydaje i spadają!

Lolipop, 18.12.2021 18:23

Byłem kiedyś świadkiem jak Pan jegomość jakby się dało wjechałby do Intermarcha... Tak zostawil auto przed drzwiami i wszedł do sklepu... A miejsca na parkingu nie brakowało... Wstyd...

Bea, 18.12.2021 17:17

Czy był na otwarciu galerii jakiś Pan Belg czy holender ? Chyba nie. Czy się mylę? Proszę napiszcie czy byli właściciele na wielkim otwarciu własnej galerii ?

FeelFree, 18.12.2021 15:55

@bot - brawo. To rzadki obraz widzieć wójtów z Krakowa, Oświęcimia i Sułkowic męczących tą gminę wspólnie. A tu proszę jak im zależało na otwarciu holendersko-belgijskiej prywatnej inwestycji. Nawet im nie przeszkadzało, że nadal trwa jej budowa i nie było im wstyd, że nie zadbali o pozwolenie na budowę ronda... A sesje nadal zdalne, z frekwencją wójtów 1/3... WSTYD I HAŃBA !

zdzislaw, 18.12.2021 15:45

Burmistrz Żak na pewno Panu Jackowi pomoże. Panie Jacku wystarczy przyjść i pogadać. Uśmiech murowany......

FeelFree, 18.12.2021 14:35

@andrychowianin1 - tak, niestety zmiana przepisów pozbawiła miejscowe samorządy możliwości zablokowania powstawania sklepów wielkopowierzchniowych. To jedno i to już się stało ładnych parę lat temu. Ale drugie to w jaki sposób wójt Żak ze swoją ekipą w różny sposób traktuje przedsiębiorców, innych obywateli również. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości czym jest wykupienie za nasze pieniądze prywatnej, upadającej ciepłowni? Czym jest utrzymywanie za wszelką cenę, którą my płacimy ciepłowni i rury do dużych prywatnych zakładów i prywatnych zagranicznych marketów? Czym był przetarg na autobusy, o którym jeszcze pewnie nieraz usłyszymy? Czy jest -jeśli to prawda co pisała Redakcja mamNewsa- kupowanie węgla, z prywatnej spółki Figiel? Czym jest inwestycja w strefę ekonomiczną na stoku o ambicjach osuwiskowych? Czym jest, czym jest, czym jest? @madzia - racja, ludzie nadal dają się nabierać na uśmiech i obietnice... a nie wyciągają wniosków z faktów.

bot, 18.12.2021 13:57

https://www.wnp.pl/parlamentarny/sejm-2015/okw-12-krakow-i-chrzanow,13/kw-platforma-obywatelska-rp,5/tomasz-zak,1900.html

bot, 18.12.2021 13:56

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/3-2-1-galeria-andrychow-oficjalnie-otwarta

andrychowianin1, 18.12.2021 13:07

To PIS pozwala na powstawanie galerii handlowych

Bea, 18.12.2021 12:25

Lokalni przedsiębiorcy powinni zapraszać lokalnych włodarzy i " polityków " z obu opcji na uroczystości zamykania lokalnych działalności gospodarczych. Powinni także zrobić bilans miejsc pracy które powstały i które uległy likwidacji.

madzia, 18.12.2021 10:47

Przepraszam za szczerość ale znajomi mówią że pan Jacek bardzo wspierał pana Żaka w kampanii. Podobno był na jego liście wyborczej. Jeśli to prawda to jest takie powiedzenie : widziały galy co brały.Chyba nietrudno było domyśleć się co będzie po wybudowaniu galerii????? Ps. Ogolna uwaga - ludzie idziecie na uśmiech, poklepywanie po plecach, komplemenciki itd a potem żale że ktoś was potrzebował do kampanii a potem żegnaj, no żegnaj do kolejnej kampanii

bot, 17.12.2021 23:52

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/wolnosc-gospodarcza-bosak-i-spolka/

Bea, 17.12.2021 22:41

Likwidacja parkowania na placu Mickiewicza tuż przed otwarciem galerii to przypadek ? Nie wierzę w takie przypadki. Tam zlikwidowano kilkadziesiąt bardzo potrzebnych miejsc parkingowych. Teraz gdy powstała galeria włodarze powinni raczej tworzyć jak najwięcej najlepiej bezpłatnych miejsc parkingowych w starej części miasta. I życzę refleksu . Zaraz tam będzie pustynia.

cath, 17.12.2021 21:27

Za rok się okaze się ze mamy dodatkowe wpływy do budżetu i będzie to promowane a ze to będzie wynik nadprogramowej inflacji o tym będzie cicho sza.

FeelFree, 17.12.2021 21:12

Podobnie w Andrychowie... mam nadzieję, że przez bieżącą kadencję wójta Żaka i "jego" radnych polityka dotkliwie zapukała do drzwi tylu mieszkańców Andrychowa, że Ci się ruszą w końcu do urn i będą tym razem dobrze wiedzieć na kogo głosować. A przynajmniej NA KOGO NIE GŁOSOWAĆ. Bo jeśli nie, to znowu pójdą głosować osoby mające interes w utrzymaniu istnienia Żakolandii oraz ich rodziny...

rumcajs, 17.12.2021 21:03

Przedsiębiorcy sami sobie strzelili w stopę podczas wyborów, było parę alternatyw. Tak się kończy myślenie: "Mnie polityka nie interesuje, nie będę głosował na swoich oprawców". Ok, ale jak widać polityką się Tobą interesuje.

cath, 17.12.2021 20:48

Za rok się okaze się ze mamy dodatkowe wpływy do budżetu i będzie to promowane a ze to będzie wynik nadprogramowej inflacji o tym będzie cicho sza.

FeelFree, 17.12.2021 20:12

Przyjęto dzisiaj między innymi uchwałę budżetową... cyfra warta zapamiętania brzmi: 2.9% Taka ma być inflacja w 2022 roku... xD. Fajnie skomentował to odruchowo jeden z redaktorów radiowych: "Ciekawe czy inflacja już o tym wie..."

tomekx, 17.12.2021 19:26

Brawo PIS.Okradają już nawet własnych wyborców.Pisowscy wyborcy w większości jeszcze nie wiedzą że za 2022 nie odliczą w większości przypadków ulgi na dziecko

cath, 17.12.2021 19:16

Niestety nie jest zdanie odosobnione.Po raz kolejny pracujący uczciwie dostają po łapach od rzadu jako cwaniaki.Jeszcze pandemia na dobre się nie skonczyla a tu Polski Nieład,podwyżki nośników energii, inflacja .Myśle ze wszystkie usługi drastycznie zdrożeją bo wbrew temu co twierdzi rząd drastycznie rosną obciążenia podatkowe.Jak ognia unika się określenia podatek używając pojęcia składka zdrowotna.Jako sprawiedliwość społeczna.To teraz przedsiębiorca odprowadzać będzie 9% jak pracujący na etacie , budzet za swoich podopiecznych ryczałt chyba ok.3% ,no i rolnicy tu są groszowe składki kilkadziesiąt złotych miesięcznie .Nie wiadomo co będzie z1% na OPP, znikną odliczenia lekow i innych rzeczy od podatku z tego co wiem.No i ci co chcieliby więcej pracować zobaczą ze im to się nijak nie opłaca.

PPo, 17.12.2021 19:11

Żeby zarabiać trzeba trzymać jakość! Niestety lokal Pana Jacka przy ulicy Lenartowicza wg mnie jej nie trzymał. Produkty bez szału, szczególnie w porównaniu do Wuzetki i Słodkiego Matie, a obsługa to już w ogóle... Przepaść! Kupując łakocie czułem się jak nieproszony gość. W biznesie B2C, szczególnie gdzie mamy do czynienia z obsługą bezpośrednią klienta, trzeba mieć wysokie standardy- choćby uśmiech ekspedientki to podstawa. Abstrahując od tematu artykułu nadchodzą czasy gdzie wygrają prawdziwi fachowcy, którzy mają szacunek do klienta, a nie pseudo fachowcy. Po 2020 jak pandemia zaczęła przycichać była koniunktura, jak chciało się zakupić usługę, to trzeba się było prosić: wielu"fachowców" nie dawało informacji zwrotnej, bezkarnie przesuwali terminy, nie raz w trakcie realizacji usługi rezygnowali- a teraz zaczną się żalić... Postuluję o utworzeniu rankingu dobrej jakości fachowców z regionu, gdzie klienci będą mogli oceniać jakoś usług, może dodatkowo jakieś audyty robione przez urząd miasta? Może redakcja mamNewsa? Tak możnaby wesprzeć dobrych przedsiębiorców.