reklama

Chce zadbać o Skawę. Ciekawa inicjatywa wędkarza

, MAGAZYN, Wiadomości, 19.12.2021 09:20, eł
Jego zdaniem, rzeka obumiera i pilnie potrzebuje pomocy.
Chce zadbać o Skawę. Ciekawa inicjatywa wędkarza

Wadowiczanin Radosław Banaś od dziecka jest zapalonym wędkarzem. Przez lata, które minęły od czasu, gdy po raz pierwszy zaczął oddawać się tej pasji, miał okazję obserwować, jak zmieniała się Skawa w okolicach jego rodzinnego miasta. A nie były to bynajmniej zmiany na lepsze. Rzeka przez ten czas powoli obumierała. Teraz mężczyzna próbuje działać, by przywrócić jej naturalny stan.

Marzy o tym, by zwiększyć operat zarybieniowy oraz zlikwidować spiętrzenia i progi, które są przeszkodą dla migracji żyjących w Skawie ryb. - Z tego powodu nie powstają naturalne tarliska. A – co za tym idzie – ryby nie mają możliwości rozmnażania się – mówi Radosław Banaś, który aktywnie działa w wadowickim kole Polskiego Związku Wędkarskiego. Martwi go też sytuacja Straży Rybackiej oraz wolontariuszy działających na rzecz Skawy. Jak bowiem uważa, osoby, które dbają o ochronę środowiska wodnego nie są wystarczająco dobrze wyposażone.

- Chciałbym zadbać o tych strażników, żeby poczuli się dowartościowani i potrzebni. Aby wiedzieli, że ktoś w nich wierzy i docenia ich pracę. Straż Rybacka to jedyna ochrona naszych wód, a jest naprawdę bardzo potrzebna, bo kłusowników wciąż nie brakuje. Chciałbym też zorganizować dużą grupę pasjonatów, którzy pomogliby strażnikom w sprawowaniu kontroli nad rzeką i mieliby baczenie na to, co się tutaj dzieje – podkreśla Radosław Banaś.

Dlatego wadowiczanin uruchomił na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na doposażenie strażników i pomagających im wolontariuszy. - Chciałbym zebraną kwotę przeznaczyć na zakup polarów, koszulek i sprzętu ułatwiającego im pracę. A gdyby zbiórka przyniosła więcej środków niż zaplanowane dwa tysiące złotych, część pieniędzy można by było przeznaczyć na akcje sprzątania Skawy czy inne tego typu inicjatywy – tłumaczy. Jak dodaje, sam zamierza starać się o przyjęcie do Straży Rybackiej. Już planuje udział w szkoleniach, które mogłyby mu to umożliwić.

Zrzutka odbywa się tutaj.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy