reklama
reklama

PiS chce przedłużyć termin na wymianę pieca. W Internecie zawrzało

Gospodarka, Wiadomości, 31.01.2022 19:20, eł

Po to stanowią prawo, żeby go nie realizować?

PiS chce przedłużyć termin na wymianę pieca. W Internecie zawrzało

O tym, jak zanieczyszczone jest zimą powietrze w naszym regionie, nie trzeba nikogo przekonywać. Niepotrzebne są nawet dane ze stacji monitoringu czy czujników smogu. Wystarczy wyjść z domu i spróbować wykonać głęboki oddech... Wedle tak zwanej uchwały antysmogowej, mieszkańcy Małopolski mają do końca tego roku czas na pozbycie się pieców węglowych starego typu. Jednak radny wojewódzki Rafał Stuglik chce, by termin ten został wydłużony.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski została przyjęta na początku 2017 roku, dając mieszkańcom 6 lat czasu na wymianę „kopciuchów”, czyli pieców na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. Termin ten minie z końcem tego roku. Kto zatem nie zdążył wymienić pieca w ciągu minionych pięciu lat, ma na to jeszcze tylko 11 miesięcy. A jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z tym, że w razie kontroli czeka go kara finansowa.

Ostatnio reprezentujący PiS radny wojewódzki Rafał Stuglik zamieścił na swojej facebookowej stronie wpis, który wywołał bardzo ożywioną dyskusję. „W styczniu 2017 roku Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił 6-letni okres przejściowy na wymianę pozaklasowych „kopciuchów” (…). Otrzymuję coraz więcej sygnałów od mieszkańców, że ten termin należy wydłużyć o kilka lat. Kierując się argumentami społecznymi, ekonomicznymi i zdrowym rozsądkiem, przychylam się do tych głosów” - napisał. Jak dodał w jednym z komentarzy pod własnym wpisem, ma nadzieję, że już wkrótce sejmik wprowadzi odpowiednie korekty w tej sprawie.

Zaraz odezwały się głosy oburzonych takim podejściem do sprawy osób. „Szkoda że nie wziął pan pod uwagę najważniejszego argumentu – zdrowotnego. Zapraszam do Osielca wieczorową porą, jak również do kolejnych miejscowości w dolinie Skawy w kierunku Suchej Beskidzkiej. Jeden wielki smog (smród), dzięki właśnie takim piecom, jakich pan broni” - napisał pan Ryszard.

Tak dla nowotworów! To powinno być Wasze partyjne hasło wyborcze po tym, jak zakończy się obecna pandemia!” - skomentował sprawę Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic. Inny internauta stwierdził: „Wypadałoby pomóc ludziom w tej zmianie, która jest konieczna dla zdrowia i życia Polek i Polaków, a nie próbować ją blokować czy opóźniać!”.

Kierując się argumentami społecznymi, ekonomicznymi i zdrowym rozsądkiem należy dążyć do poprawy jakości powietrza i wspieraniu tych, którzy mają problem z wymianą źródeł ciepła. Społecznie i ekonomicznie nie stać nas na oddychanie powietrzem, które przekracza normy zanieczyszczenia. Skutkiem są koszty zdrowotne i społeczne, o których Pan nie wspomina. 6 lat na wymianę źródła ciepła to nie jest krótki okres, niestety wszyscy budzą się na ostatnią chwilę” - podkreślił pan Marek.

Liczę na to, że zwycięży zdrowy rozsądek i radni nie poddadzą się presji lobby kopciuchowego. Chciałbym, aby moje dzieci mogły w końcu pooddychać czystym powietrzem. A prawda jest taka, że każdy dzień ze smrodem to porażka nas wszystkich. Nie jest prawdą, że było mało czasu. Uczciwi mieszkańcy wymienią kopciuchy. Najuboższych trzeba wesprzeć, ale to dotyczy ok. 14% domów. Reszta kombinuje zakładając, że uda im się właśnie wywrzeć presję. Nie poddawajmy się manipulacjom i walczmy o prawo do zdrowego życia!” - napisał pan Wojciech.

Dla niektórych wpis radnego Stuglika był kroplą, która przelała czarę goryczy. Jeden z internautów stwierdził z oburzeniem: „To ogromna niesprawiedliwość względem tysięcy mieszkańców Małopolski, którzy w ostatnich latach wymienili swoje stare i niesprawne kotły! W wielu przypadkach wyłożyli ogromne kwoty, aby dostosować się do zapisów uchwały i w trosce o czyste powietrze, a teraz ponoszą wyższe koszty ogrzewania ze względu na dramatyczny wzrost cen paliw. Tylko po to, żeby teraz część mieszkańców cwaniakowała i oszczędzała na zdrowiu sąsiadów?! To plucie w twarz ludziom i dawanie zielonego światła dla zupełnego lekceważenia przepisów prawa”.

Ale nie brakowało też głosów poparcia dla inicjatywy radnego, zachęcających go do podjęcia działań w kierunku, który zasygnalizował. „2 lata po wprowadzeniu całkowitego zakazu używania paliw stałych Kraków niejednokrotnie gości na 1 miejscu z najgorszym powietrzem NA ŚWIECIE” - skomentował pan Krzysztof, sugerując, że wymiana kopciuchów nie przyniesie spektakularnych efektów. Podobnych opinii pojawiło się więcej.

Rzeczywiście jednak wydaje się, że spełnienie wymogów uchwały antysmogowej w aktualnie obowiązującym terminie jest mało realne. W minionych latach mieszkańcy naszego terenu mieli sporo możliwości, by pozyskać dotacje na wymianę pieców. Kto z tego nie skorzystał, teraz może mieć niemały problem z wysupłaniem pełnej kwoty na zakup nowego kotła. A, jak już podawaliśmy, w samej gminie Andrychów na koniec 2021 roku było jeszcze 2540 kopciuchów...

Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

maxymilian20, 01.02.2022 08:08

Rozwiązanie jest jedno powinni wymienić ogrzewanie w domu a rozliczyć się z Czystym Powietrzem od razu na zasadzie faktury za zmianę pieca do nich od razu płacą na konto firmy która wymieniała żródło ciepła.Wtedy wg mnie o wiele szybciej by to poszło

maxymilian20, 01.02.2022 07:58

Wszystko w porządku trzeba zmieniać kotły bo się podusimy w tym smogu.Ale co z tymi których nie stać na wymianę ,starszych ludzi mających małe emerytury lub ludzi zarabiających min krajowe.Koszt wymiany jest ogromny,a nawet jeśli się im uda(jakiś kredyt) to i tak nie będzie ich stać na palenie drogim gazem czy ekogroszkiem.Pętla się zaciska.

oshin22, 01.02.2022 07:26

@Skalpel - dzięki. Mniej więcej o to mi chodzi. Żeby to zrobić NORMALNIE a nie po naszemu. Bo jeśli faktycznie jest tak, że w Europie produkuje się 12% wszystkich emitowanych na świecie gazów cieplarnianych to takie regulacje (mówię o artykule) są trochę bez sensu a dostają po głowie głównie starsi ludzie ze wsi, których nie bardzo stać na wymianę pieca a o chorrendalnych cenach paliw nie wspominając. Drugi fakt, który mam w głowie to to, że na ostatnim tzw szczycie klimatycznym brak było głównych "emitentów". Zatem tu PRZYMUSOWO mamy wymienić kotły a takie kraje jak Chiny USA Indie Rosja ma to gdzieś. Tego nie kumam @Jeremiasz. (chociaż pewnie jak zwykle chodzi o kasę). IMHO jak ceny paliw EKOLOGICZNYCH będą przynajmniej porównywalne z nazwijmy je - "tradycyjnymi" - to kopciuchy wyginą jak dinozaury... Na to powinna się zorientować Unia (kiedyś węgla i stali) ...

Skalpel, 31.01.2022 23:00

@oshin22 jak zazwyczaj w takich przypadkach chodzi o normę emisji spalin podobnie jak w samochodach, chociaż wspaniali politycy na szczęście nie wymyślili żeby wyzłomować wszystkie auta poniżej euro6. Według mnie wystarczy sam zakaz sprzedaży kotłów poniżej 5 klasy wprowadzony w 2018 roku. Norma PN-EN 303–5:2012 komisji europejskiej nic nie mówi o przymusowej wymianie tylko o produkcji nowych kotłów zgodnie z tą normą. Stare pozaklasowe kotły z czasem(poprzez zużycie) znikną z naszych domów.

oshin22, 31.01.2022 22:35

@jasiekm oświecisz ? Jak widać poniżej nie tylko mnie ;) Tylko prosze nie gadaj o ekologii smogu i innych pseudo naukowych bzdurach...

jasiekm, 31.01.2022 22:25

@oshin22 faktycznie nie kumasz.

bolsen01, 31.01.2022 21:34

doprowadzą do tego że będziemy siedzieć w zimnych i ciemnych domach, ale w czystym powietrzu. A tak na marginesie, Polsce wydobywa się 50 mln ton rocznie, w Chinach 350 mln ton ale miesięcznie. O czym tu mówić?

tomekx, 31.01.2022 21:30

Słupki poparcia lecą to pisowcy miękną.Mam nadzieję że po wyborach stuglik weźmie się za jaką uczciwą robotę np za sprzątanie ulic

oshin22, 31.01.2022 21:05

Trochę nie kumam (W szczególności nigdy nie rozumiałem Klinowskiego i tego jego ekoterrorystycznego bełkotu ). Każą wymieniać piece z takich, w których można było palić drewnem lub węglem za 1000zł/t na taki, w którym trzeba palić węglem za 1700zł/t. Albo na gaz, którego cenę podnieśli teraz o 50% ? Hmm....