reklama

Niedawno nie mieli ani metra wodociągu, niebawem będą mieli ponad 17 km

, Gospodarka, Wiadomości, 22.08.2021 14:30, eł
Ku końcowi zbliżają się problemy mieszkańców Wysokiej z dostępem do wody.
Niedawno nie mieli ani metra wodociągu, niebawem będą mieli ponad 17 km

Wysoka w gminie Wadowice jest wsią, której mieszkańcy niemal co roku latem borykają się z problemem braku wody. Do niedawna nie było tam w ogóle wodociągu. Pierwszy jego odcinek powstał dopiero w 2019 roku. Teraz trwają intensywne prace przy drugim etapie inwestycji, zaplanowanym z dużo większym rozmachem niż pierwszy. A to jeszcze nie koniec.

W 2019 roku w Wysokiej wybudowano 2,1 km wodociągu od przysiółka Zielona do szkoły podstawowej oraz Ludowego Klubu Sportowego Relaks. Drugi etap inwestycji, realizowany właśnie teraz, zakłada budowę 11 km sieci na obszarze obejmującym południowo-zachodnią część wsi. Do tej pory powstała połowa z tego. Prace mają potrwać do 31 marca przyszłego roku. Ich łączny koszt wyniesie 3,5 mln zł, przy czym gmina pozyskała na ten cel 2 mln zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Ale wkrótce ruszy również trzeci etap inwestycji, tym razem we wschodniej części miejscowości, gdzie ma powstać kolejnych 5 km sieci wodociągowej. Zakończył się już przetarg na jego realizację, w którym oferty złożyły trzy firmy. Najniższa cena opiewa na 1,8 mln zł, najwyższa na prawie 2,8 mln zł. Wszystkie te odcinki sieci wodociągowej będzie obsługiwał zbiornik retencyjno-wyrównawczy budowany właśnie w Kleczy – Zarąbkach za 2 mln zł.

Realizacja trzeciego etapu wciąż pozostawi część wsi bez wody z rurociągu. Ale nie na długo. Niebawem mają rozpocząć się prace projektowe nad odcinkami: Wysoka – Babica Podlesie, Madoniówka, Czerna oraz Wysoka - Stanisław Górny. To będzie kolejnych 9 km sieci. A jeszcze wcześniej powinny ruszyć prace przy budowie 3,5 km wodociągu w samym Stanisławiu Górnym. Dla tej inwestycji gotowa jest już dokumentacja techniczna wraz z pozwoleniem na budowę.


Foto: Bartosz Kaliński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy