reklama
reklama

Lata mijają, a andrychowskie karetki nadal bez garaży. Kiedy to się zmieni?

Gospodarka, Wiadomości, 02.01.2024 20:30, eł

Aż trudno uwierzyć, że dotąd nie udało się tego problemu rozwiązać.

Lata mijają, a andrychowskie karetki nadal bez garaży. Kiedy to się zmieni?

W Andrychowie stacjonują dwa zespoły ratownictwa medycznego, działające w ramach Wadowickiego Pogotowia Ratunkowego. Niestety nie mają one tam własnej siedziby. Ich karetki, jeśli nie są w trasie, parkują na terenie andrychowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Niekiedy pod chmurką, bo dotąd nie zbudowano dla nich garaży, choćby nawet w formie najzwyklejszych blaszaków.

Problem jest niemały, bowiem wyposażenie ambulansów latem narażone jest na działanie bardzo wysokich temperatur, a zimą – mrozu. Kiedy pada śnieg, karetka nie może ruszyć w trasę natychmiast, bo najpierw ratownicy muszą ją oczyścić z warstwy białego puchu. Innym razem muszą usuwać lód z szyb. O poprawę warunków dla andrychowskich zespołów ratownictwa medycznego od dawna już zabiega radna powiatu wadowickiego Maria Wądrzyk. Wciąż jednak nic się w ich sytuacji nie zmieniło.

W marcu miną dwa lata od czasu, gdy na jednej z sesji Rady Powiatu w Wadowicach Maria Wądrzyk złożyła poprzednią interpelację w tej sprawie. W odpowiedzi na nią starosta Eugeniusz Kurdas zapewnił radną, że zarząd powiatu podejmuje wszelkie starania, by poprawić warunki pracy pracowników pogotowia ratunkowego, jednakże kwestia garaży dla karetek jest sprawą, której sam nie może rozwiązać.

Choć bowiem już kilka lat temu znaleziono lokalizację dla nich, okazała się ona mocno problematyczna. Otóż, aby można było postawić tam wiaty garażowe, potrzebne jest wprowadzenie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Andrychowa. Chodzi o korektę dotyczącą nieprzekraczalnej linię zabudowy, która wyznacza minimalną odległość budynków od innych obiektów. W obecnej sytuacji nie dopuszcza ona budowy garaży na wybranym terenie. „Stosowna zmiana będzie procedowana przez gminę Andrychów” - napisał wówczas starosta.

Mimo upływu blisko dwóch lat od tamtej pory, blaszaków dla karetek jak nie było, tak nie ma. Toteż radna Maria Wądrzyk znów zaczęła drążyć temat. Podczas ostatniej sesji złożyła kolejną interpelację, w której docieka, co zrobiono w tej sprawie przez minionych 21 miesięcy. Dopytuje się, co ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie nieprzekraczalnej linii zabudowy. Pyta też, jakie to starania podejmuje zarząd powiatu, by poprawić warunki pracy pracowników pogotowia i kiedy karetki będą w końcu miały własne miejsca garażowe.

Kolejny raz proszę o poważne potraktowanie problemu i konkretne informacje, o co tutaj chodzi, że przez kilka lat nie udało się rozwiązać tej sytuacji. Proszę o przedstawienie każdego kroku, który miał doprowadzić do rozwiązania tej sprawy, a który był podejmowany przez pana starostę i zarząd” - napisała radna. Na razie nie dostała jeszcze odpowiedzi na swoje pytania. Gdy do tego dojdzie, powrócimy do tematu.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Bento, 04.01.2024 10:11

@beskimaly - Twoja narracja jest jasna i powszechnie nam znana, można ją sprowadzić do trzech punktów: 1. jak coś jest dobrze w gminie Andrychów to jedyną osobą odpowiedzialną, godną uznania, uwielbienia i dozgonnej wdzięczności jest wójt Żak, należy to podkreślać wszem i wobec 2. jeśli coś jest źle w gminie Andrychów zawsze odpowiedzialny jest ktoś inny, należy to podkreślać wszem i wobec, nigdy nie jest to wójt Żak 3. jeśli ktoś śmie myśleć, czy napisać inaczej należy użyć wszelkich środków, aby przywrócić pożądany stan myślenia w gminie Andrychów, czyli patrz punkt 1 i 2. P.S. Na Twoją udrękę istnieją na tym świecie osobniki odporne na próby manipulacji tymi wszelkimi dostępnymi sposobami i nadające tym samym sensu istnieniu Twojej czujnej, wirtualnej obecności na tym portalu i nie tylko. Chociaż siły Twej emanacji wyraźnie słabną... może lepiej zużyć ograniczoną ilość naszego ziemskiego czasu, sił, zaangażowania na coś sensowniejszego? Niech żyje Tomasz Żak, Samorządowy Lider Garaży Dla Karetek Pogotowia. Niech żyje!

Archanioł Michał, 03.01.2024 16:47

@Zakolog czyli mamy zapowiedź finalizacji prac , ogłoszone i pokazane w cudnych wizualizacjach ( kiełbaska wyborcza to teraz cudne wizje ) wkrótce.

Zakolog, 03.01.2024 11:49

beskidmaly - Ja już wielokrotnie zgłaszałem Twoją kandydaturę do nagrody Forumowego Lidera Semantyki, należy się Tobie bezapelacyjnie! Dziś kolejne zgłoszenie do redaktor Edyty z prośbą o pozytywne zaopiniowanie. Pani Redaktor, tak jak struktury urzędu miejskiego w Andrychowie kończą się na młodszym referencie wydziału, tak samo struktury PRM, PSP i Policji kończą się na poziomie powiatu. Do ustalenia pozostaje jedynie, gdzie zaczynają się struktury urzędu miejskiego w Andrychowie. Ale ten fakt podlega pod zupełnie inną kategorię certyfikacji i nie ma wpływu na rozstrzygnięcie w naszym konkursie.

beskidmaly, 03.01.2024 10:56

Zakolog ! Mnie się wydaje że struktury Państwowego Ratownictwa Medycznego kończą się na poziomie powiatu tak jak struktury Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Myśle ze garaże dla karetek powinien finansować powiat.

Zakolog, 03.01.2024 10:28

@Archanioł Michał - projekt dla nowej hali już jest, przynajmniej taką mam nadzieję, której źródłem jest umowa z dnia 12.01.2022 zawarta pomiędzy Studio Architektoniczne LA Agnieszka Lewandowska a burmistrzem Andrychowa na kwotę 100 000,00 złotych. Tak przy okazji te 100 000.00 w roku 2022 było graniczną wartością, przy której nie było konieczności ogłaszania przetargu, co znacząco powinno przyspieszyć cały proces projektowania.

Zakolog, 03.01.2024 10:12

@beskidmaly - mnie się nie wydaje, tylko wiem to na pewno, że Państwowe Ratownictwo Medyczne, w tym Zespoły Ratownictwa Medycznego podlegają pod obecnego kolegę burmistrza naszego Tomasza Wspaniałego i są sprawą wyłącznie Krzysia Wojewody z rozdzielnika PSL-u. Jak tacy dwaj kumple zabiorą się za garaże dla karetek, to w dwa tygodnie załatwią ten problem. Co do radnego i dyrektora to zgadzam się z Tobą, że specjalnie szału ni ma. Choć w wersji radnego, chłop nie odbiega drastycznie od tej wszystko przegłosowującej 11-tki.

bot, 03.01.2024 10:10

https://tvrepublika.pl/Wspaniala-wiadomosc-TV-Republika-numerem-jeden-wsrod-polskich-mediow-na-YouTube,155132.html

bot, 03.01.2024 10:10

https://tvrepublika.pl/Wspaniala-wiadomosc-TV-Republika-numerem-jeden-wsrod-polskich-mediow-na-YouTube,155132.html

beskidmaly, 03.01.2024 09:14

Co zrobił pan Dyrektor Radny Kobielus aby ten garaż dla karetki powstał? Mnie się wydaje że Pogotowie to sprawa powiatu a nie Burmistrza.

Bento, 03.01.2024 01:39

Mirek, Tomek i Romek są już tak zmęczeni zmianą planu zagospodarowania przestrzennego w celu umożliwienia budowy spalarni śmieci, że na garaż dla karetki pogotowia ratunkowego brakło im sił. Ludzie zrozumcie ich! Wybierzmy ich jeszcze raz to na pewno dadzą radę tym razem. Nasi wybrańcy wiedzą, że pilne sprawy Andrychowa to działeczka pod biznes śmieciowy, a nie jakieś tam garaże dla karetki pogotowia. To nie ten moment po prostu.

Archanioł Michał, 02.01.2024 23:31

Czy MN zapowiada nam program kampanii wyborczej zdziśka? Co wiemy: będzie projekt nowej hali dla szkoły w Targanicach i wyczekiwane garaże. Co jeszcze ? Jak toczą się rozmowy o współpracy? Pani eł tylko zlecenia czy też aktywnie w tym NIEZALEŻNYM gremium ?

Ktos, 02.01.2024 22:27

W Kętach karetka też stoi pod chmurką i burmistrz już kilka lat temu obiecał garaż, teraz został Wojewodą i zobaczymy ile będzie potrafił zdziałać by zrealizować swoje obietnice. Dodany iż lepiej stać pod chmurką i mieć całą dobę karetkę nic stać pod daszkiem i mieć karetkę od 7 do 23 jak to jest w Brzeszczach a jak wiemy oba jeździ też na teren gminy Kęt a tam jest też rodzina pana Wojewody i kiedyś akurat może braknąć tych kilku godzin jak karetki nie będzie.