reklama

Koniec z reklamowym chaosem w Andrychowie? Radni mają uchwalić nowe przepisy

, Gospodarka, Wiadomości, 22.11.2019 15:45, red
Koniec z reklamowym chaosem w Andrychowie? Radni mają uchwalić nowe przepisy
Na najbliższą (28.11) sesję Rady Miejskiej trafi uchwała, która ma uporządkować reklamowy chaos na terenie Andrychowa i całej gminy.


O tym projekcie było już głośno w zeszłym roku. Chodzi o to, że władze miasta chcą dostosować lokalne przepisy do tzw. ustawy krajobrazowej z 2015 roku.

Dziś banery czy tablice reklamowe znajdują się niemal wszędzie. Ma się to zmienić w ciągu 2 lat od uchwalenia nowych przepisów. Tyle czasu dostaną właściciele i zarządcy nieruchomości na dostosowanie do przepisów.

W uchwale określono warunki sytuowania nowych tablic i banerów reklamowych, tablic ogłoszeniowych, słupów reklamowych, kasetonów reklamowych czy tzw. witaczy. Teraz wszystkie reklamy będą musiały mieć ściśle określone gabaryty.

W całej gminie wydzielone zostaną specjalne strefy. Główna strefa to strefa A, czyli ścisłe centrum miasta. Tam będą obowiązywać największe obostrzenia co do rozmiarów i materiałów, z jakich mogą być wykonane szyldy czy tablice reklamowe. Dopuszczalny będzie tylko format mały, za wyjątkiem szyldów umieszczonych na budynkach. Ale są pewne wyjątki. Niektóre reklamy obecnie funkcjonujące, pod pewnymi warunkami, nie będą musiały być usuwane

Po wejściu w życie przepisów nie będzie np. wolno montować reklam tak, aby zakłócały widok zabytkowych budowli i elementów architektury miasta. Wprowadzony zostanie zakaz montowania reklam m.in. na mostach, na terenie cmentarza i wokół niego czy na drzewach. Nie będzie można także montować reklam w sposób, który ogranicza widoczność znaków drogowych. Tablice czy banery reklamowe będą mogły być usytuwane w odległości co najmniej 20 m od skrzyżowań.

Za niedostosowanie się do nowych przepisów grozić będą kary. Ale to dopiero 2 lata od momentu wejścia przepisów w życie, czyli od 2023 roku.
Projekt uchwały wraz ze wszystkimi szczegółami znajduje się pod linkiem: www.andrychow.esesja.pl/zalaczniki/67442/mat-nr-46a_617151.pdf

Największe obostrzenia wprowadzone zostaną w strefie A





Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy