reklama

Jeszcze w tym roku można będzie dojechać nową ścieżką rowerową na zaporę w Świnnej Porębie

Gospodarka, Wiadomości, 04.07.2023 20:15, eł

Trwa jej budowa.

Jeszcze w tym roku można będzie dojechać nową ścieżką rowerową na zaporę w Świnnej Porębie

Pełną parą idą prace przy budowie mostu rowerowego nad potokiem Ponikiewka w Jaroszowicach Zbywaczówce. Kiedy powstanie i wykonany zostanie nowy odcinek trasy rowerowej Velo Skawa, jednośladem można można będzie dotrzeć z Wadowic na koronę zapory w Świnnej Porębie, całkowicie omijając drogi przeznaczone dla samochodów.

Na razie istnieje długi na 3 km fragment pieszo-rowerowej trasy Velo Skawa, sięgający od boiska Orlik w Wadowicach do potoku Ponikiewka w Jaroszowicach Zbywaczówce. W 2021 roku został on wyremontowany i pokryty asfaltem. Początkiem kwietnia ruszyły prace związane z budową nowego odcinka, który od brzegu Ponikiewki poprowadzi do zapory w Świnnej Porębie. Właśnie powstaje mostek mający połączyć nowy fragment trasy ze starym. Koszt tej inwestycji jest niemały, głównie ze względu na konieczność wybudowania kładki pieszo-rowerowej. Wynosi blisko 4,7 mln zł. Inwestycja jest w całości finansowana ze środków budżetu województwa małopolskiego. Nowy odcinek trasy, prowadzony w większości śladem rozebranej przed laty części linii kolejowej nr 103, ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Docelowo trasa Velo Skawa będzie miała 126 km długości i połączy Suchą Beskidzką z miejscowością Hutki w powiecie olkuskim. Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski spodziewa się, że na przełomie tego i kolejnego roku wydane zostanie pozwolenie na budowę jeszcze jednego, znacznie dłuższego, bo aż 21-kilometrowego jej odcinka, prowadzącego z Wadowic do Podolsza w gminie Zator.
Foto: Facebook/Bartosz Kaliński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy