reklama
reklama

Gigantyczne oszczędności na nowych lampach?

Gospodarka, Wiadomości, 29.01.2016 07:53, (red)
Dokładne wyliczenia nie zostały przedstawione, ale oszczędności z nowego oświetlenia LED-owego w gminie Andrychów mają być większe niż zakładano.
Gigantyczne oszczędności na nowych lampach?

Jesienią ub. roku w gminie Andrychów zakończono wymianę oświetlenia na nowe typ LED. W całej gminie wymieniono 2,7 tys. lamp. Kosztowało to ponad 7 mln zł. W planach jest wymiana kolejnych 500 lamp.

 

Cały projekt był wykonywany z założeniem, w najbliższych latach gmina zaoszczędzi w wydatkach na oświetlenie. Ile? Tego dokładnie nie wiadomo, bo lampy działają dopiero od kilku miesięcy.

 

 

Sprawa zapowiadanych oszczędności interesuje jednak radnych. W czwartek (28.01) krótką informację przedstawił burmistrz Tomasz Żak. Jego zdaniem oszczędności będą większe niż zakładano.

 

- Zakładaliśmy, że będzie to 50%, a już teraz widzimy, że może to być nawet 70%. Tak naprawdę jednak dopiero po roku użytkowania będzie można przedstawić dokładny obraz sytuacji – poinformował radnych burmistrz Andrychowa.

 

Wygląda więc na to, że dopiero jesienią będzie można zweryfikowac słowa burmistrza.

 

Na co zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone? Zostaną w budżecie gminy, z którego finansowane są m.in. inwestycje.

 

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dariakala, 30.01.2016 18:43

Oszczędności jednak nie mogą być za duże Dlatego pozostawiono kilka lamp Które świecą dzień i noc od jesieni Na przykład w Targanicech na ulicy Jaworowej

mirko2006, 29.01.2016 16:06

Jak się wpakowało 7 milionów zł. to teraz choćby te nowe lampy miały większe zużycie energi niż poprzednie to trzeba zastosować takie porównanie aby wyszła tak jak zaplanowano. Tylko nikt nie porównuje tu efektu i jakości światła z poprzednich lamp, przy tych ledowych to trzeba będzie nakazać wszystkim poruszającym się po zmroku obowiązkowe używanie kamizelek mocno odblaskowych. Pieszy jest teraz widoczny tylko pod lampą, bo parę metrów dalej już nie. To oświetlenie jest bardzo niebezpieczne dla pieszych zwłaszcza jak pada deszcz, ponieważ tworzą się takie szare dziury w których poruszający się w ciemnym ubraniu staje się nie widoczny. Ale co tam ważne, że są oszczędności przecież mieszkańcy są po to by utrzymywać urząd miasta a nie odwrotnie.

maxx, 29.01.2016 12:46

To jak to Gmina płaci rachunki za prąd raz w roku ? Nie da się porównać rachunków z danego okresu rozliczeniowego , tylko będziemy się opierać na przypuszczeniach naszego najjaśniejszego . Przecież można przedstawić wstępne wyniki .