reklama

Radni przystąpili do ofensywy. Tylu problemów jeszcze nie zgłosili. Są maszynkami do głosowania?

Polityka, Wiadomości, 28.01.2016 17:00, (red)
Na początku rok radni andrychowscy są niesłychanie aktywni. Mają mnóstwo pytań i interwencji, a niektórzy... wątpią w skuteczność swojej pracy.
Radni przystąpili do ofensywy. Tylu problemów jeszcze nie zgłosili. Są maszynkami do głosowania?

W czwartek (28.01) odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Radni, dotychczas niezbyt aktywni w publicznych wypowiedziach podczas obrad, tym razem przystąpili do ofensywy. Zasypali burmistrza Tomasza Żaka pytaniemi, spostrzeżeniami, interwencjami i nie tylko. Tak to wyglądało w wielkim skrócie

 

Radny Władysław Żydek pytał, czy gmina, a raczej Zakład Wodociągów i Kanalizacji zdąży do wiosny z podłączeniem ponad 1 tys. posesji do kanalizacji. Wiadomo, że wiele osób, choć wyraziło wcześniej  chęć podłączenia domów, teraz odmawia. Tymczasem podłączenie domów to warunek niezbędny do rozliczenia dotacji pozyskanej na ten cel. W odpowiedzi usłyszał, że do tej pory podłączono ponad 400 posesji. Faktycznie wiele osób uchyla się od wykonania podłączenia, choć można to sfinansować nawet na raty. Jeśli nie zrobią tego do końca marca, w kwietniu te osoby mogą spodziewać się wizyty Straży Miejskiej. Jeśli nie udokumentują, że pozbywają się ścieków w legalny sposób mogą spodziewać się kary od 500 zł do nawet 5000 zł.

Za realizację inwestycji kanalizacyjnej odpowiedzialny jest prezes ZWiK.

 

Radny Żydek narzekał też, że już od wielu lat zimowe i wczesnowiosenne łatanie dziur w drogach wykonywane jest niezbyt dobrze. Apelował, aby firma która wkrótce będzie wykonywała te prace, robiła to porządnie.

 

Radny Stanisław Prus mówił, że od nowego roku w Andrychowie nie ma kardiologa, który świadczyłby swoje usługi w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co władze gminy robią, aby to zmienić? Burmistrz odpowiedział mu, że lekarz zainteresowany świadczeniem takich usług już jest. Teraz wszystko zależy od Narodowego Funduszu Zdrowia, czy podpisze z nim kontakt. W przyszłym tygodniu będzą prowadzone rozmowy w NFZ w Krakowie w tej sprawie.

 

 

Radna Alicja Studniarz przypomniała, że już rok temu apelowała o remont Pomnika Grunwaldzkiego w Andrychowie. Do tej pory nie zrobiono nic. Pomnik nadal jest zaniedbany. Radna podsumowała także swoją roczną pracę radnej. Stwierdziła, że tak naprawdę jako radna... niewiele może. A. Studniarz mówiła, że o wielu sprawach radni dowiadują się jako ostatni i w zasadzie ich rola sprowadza się do roli „maszynki do głosowania”.

 

- Ja czuję się z tego powodu trochę zeżenowana, że tak się nas traktuje. W ciągu ostatniego roku złożyłam wiele spraw i wiele interwencji, ale niewiele z nich zostało załatwionych. Zastanawiam  się po co właściwie jestem radną – mówiła Alicja Studniarz

 

Burmistrz odpowiedział jej, że pomnik nie jest na razie remontowany, ponieważ wkrótce może się okazać, że trzeba go będzie przenieść w inne miejsce. W tym miejscu planowana jest budowa ronda. Burmistrz przypomniał także radnej, że Rada Miejska jest organem uchwałodawczym. Radni na bieżąco składają różne postulaty i propozycje załatwienia spraw, a urząd w miarę możliwości te wnioski realizuje. Czasem od razu, czasem później. Wszystko sprowadza się oczywiście do tego, czy są pieniądze na ten cel.

 

Do tej wypowiedzi ustosunkował się także przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, który apelował do radnych, aby byli aktywni przez cały miesiąc a nie tylko w dniu obrad. Wiele spraw radny może załatwić bezpośrednio w urzędzie, w wydziałach. 

 

W podobnym tonie wypowiadał się radny Tadeusz Sarlej, którzy zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniego roku radni opozycji (PiS i KWW Krzysztofa Kubienia) być może boją się odpowiedzialności i wstrzymują się od głosu, kiedy dochodzi do głosowania nad trudnymi sprawami i tematami.

Rada A. Studnierz risposowała, że wstrzymanie się od głosu jest jak najbardziej zgodne z prawem i nie musi uzasadniać swojej decyzji.

 

 

Radny Adam Kowalczyk pytał co dalej z planowaną budową wodociągu w Targanicach. Kiedy inwestycja może doczekać się realizacji? W odpowiedzi usłyszał, że w czerwcu ma być gotowe zezwolenie na budowę wodociągu. Urzędnicy mają już plan z czego sfinansować budowę (środki zewnętrzne), ale termin budowy nie jest znany.

 

Radny Zbigniew Rzadek mówił, że w zimie niektóre drogi w Inwałdzie nie są odżnieżane. Prosił o zmiany.

 

Radna Danuta Trojak pytała, czy gmina będzie remontować zamek, jeśli nie kupi go wcześniej od spadkobierców rodziny Bobrowskich. W odpowiedzi dowiedziała się, że nie ma takiej możliwości. Na razie CKiW do końca roku dzierżawi zamek od spadkobierców. Warunkem remontu jest pozyskanie unijnej dotacji na ten cel (okaże się to jesienią). Remont dojdzie do skutku dopiero w momencie, kiedy spadkobiercy notarialnie zrzekną się prawa do innych nieruchomości w gminie (co obiecali), a gmina uzyska finansowanie remontu. - W ten sposób zabezpieczone zostaną interesy gminy i uzyskamy pewność, że już nigdy w przyszłości nie wystąpi z roszczeniami – mówił. T Żak.

 

Radna Ewa Wątroba apelowała o posprzątanie koryta rzeki Młynówka, które teraz przypomina wysypisko śmieci.

 

Radna Dorota Magiera apelowała z kolei o wykonanie remontów ośrodka zdrowia przy ul. Starowiejskiej oraz przychodni przy Krakowskiej. To – jak usłyszała od burmistrza – jest w planach. W ostatnich latach gmina wyremontowała budynki już kilku ośrodków. Trwają starania o dotacje modernizację także tych dwóch.

 

Radny Maciej Kobielus prosił o większą dyskusję nad przyszłością zamku i planach zakupienia i remontu tej zabytkowej nieruchomości. Czy gminę na to stać, czy przeprowadzono kalkulacje finansowe?

 

Radny Wiesław Mikołajek narzekał na zimowe utrzymanie dróg lokalnych, zwłaszcza w Sułkowicach i w Rzykach. Pytał także dlaczego radna Alicja Studniarz nie otrzymała odpowiedzi z Centrum Kultury i Wypoczynku, a jedynie informację, że za przygotowanie takiej odpowiedzi musi zapłacić ponad 2 tys. zł!

 

W odpowiewdzi T. Żak przekonywał, że żądania radnej są zbyt szczegółówe i mogłyby doprowadzić do sytuacji, że pracownicy CKiW zamiast zajmować się swoją pracą, będą przygotowywać analizy specjalnie dla radnej.

 - Radny to nie jest osoba kontrolująca. Jeżeli pani radna ma jakieś wątpliwości czy podejrzenia to od wyjaśnienia tych spraw jest np. komisja rewizyjna lub prokuratura – mówił burmistrz. Zapewniał, że każdy radny bez problemu może otrzymać wgląd w dokumenty.

 

Radna Lucyna Bizoń pytała dlaczego kilka miesięcy po wyborach wciąż w wielu miejscach nie zostały usunięte wszystkie plakaty wyborcze. Dowiedziała się, że to sprawa komitetów wyborczych. W najbliższym czasie straż miejska ma wykonać dokumentację fotograficzną tych plakatów i wdroży postępowanie.

 

Radny Marek Nowak pytał, kiedy wybudowany zostanie chodnik przy drodze krajowej w kierunku Bulowic oraz Inwałdu. Apelował także o wykonanie tzw. bezpiecznych przejść dla pieszych. Burmistrz poinformował go, że jest to sprawa zarządcy drogi, czyli GDDKiA z Krakowa. Zdaniem burmistrza, ostatnio zmieniło się nastawienie GDDKiA do budowy kolejnych chodników. Wpierw GDDKiA przeprowadza analizy, czy w danym miejscu chodnik w ogóle jest potrzebny.

 

Radny Tadeusz Sarlej pytał dlaczego Tauron nie usuwa na bieżąco wszystkich awarii oświetlenia ulicznego. Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl odpowiadał, że Tauron ma czas do nawet 7 dni na reakcję na zgłoszenie.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 31.01.2016 21:43

Wystraszyli się ewentualnego wpływu rady która ma być wkrótce /powołana/ ?

repart, 30.01.2016 06:52

Od prawie od roku nie byłem na remontowanej andrychowskiej ulicy Metalowców proszę Mamnewsa o reportaż co mówią tamtejsi mieszkańcy jak im się teraz żyje i z góry za to redakcji dziękuje!

repart, 30.01.2016 06:05

Nocek! W dużej mierze klubowe potrzeby seniorów w tej części miasta zaspokajał duży dom działkowca, w czasach prezesa Socały który odbudował po powodzi w 1999 roku mostek przez Rzyczankę na działki, ośrodek ten prosperował, organizowano w nim wesela i inne uroczystości a na działkach pikniki. Od 15 lat największe pomieszczenia są wynajęte różnym firmom bussinesowym i coraz starsi działkowcy mają tylko świetlicę na 20 osób otwierana praktycznie raz do roku na zebrania wyborcze!

onufry, 29.01.2016 22:20

"Radny Zbigniew Rzadek mówił, że w zimie niektóre drogi w Inwałdzie nie są odśnieżane. Prosił o zmiany." I jest zmiana - śnieg znikł. Pozazdrościć skuteczności.

kalafior, 29.01.2016 22:12

I od tego pseudorzadu chcesz 500 zł na dziecko?A czemu PO przez 8 lat nic ci na dziecko nie dało ?

statystyk, 29.01.2016 18:26

takiego syfu politycznego jaki robi Żak nie robił nawet Pietras tyle w temacie

zandrychowa, 29.01.2016 18:03

Niektórzy radni chyba za dużo oglądają tv i pomyliła im się praca w gminie z pracą w sejmie. Mniej polityki radni PISU

nocek, 29.01.2016 12:42

z, tego co mi wiadomo macie w bloku świetlice,nie chcesz chyba zakładać klubów seniora na każdym osiedlu,takowy już istnieje na osiedlu co prawda ale jest. Babcią ławeczki przed blokami wystarczają,mają o czym i o kim gadać,kto z kim i kiedy.A co do kontroli ,a owszem spotkałem i to nie raz,ale żeby interwencja była skuteczna musi w niej być element zaskoczenia,wybacz ale nie będę pouczał jak się to robi.Najgorsze są tzw cichobiegi zakapować a potem jak by co to nie ja

repart, 29.01.2016 11:55

Brawo nocek obejrzałeś? A czytasz stale mamnewsa i reportaż jak na jeden z podjazdów spadla wycinana topola aż pękła balustrada i mostek się wygiął? Dwa razy reperacja podjazdu. A widzisz tego furiata na skuterze co tędy robi sobie rajdy za rzekę do stacji benzynowej? Ale może spotkałeś tu choć raz straż miejską na kontroli psiarzy, piwoszy, meneli? A innych przedstawicieli władz? Na osiedlu na którym nie ma ani jednego pomieszczenia na klub seniora! A widziałeś jakie dziury po zimie są latane na drogach ?

nocek, 29.01.2016 11:16

Jak ty to nazywasz podjazdami,które domyślam się sam zrobiłeś,to gratuluje sztuki murarskiej,z nadejściem wiosny pewnie je i tak szlak trafi,no ale dobra ,nie żebym cię krytykował,ale zwróć uwagę ile to razy już przed twoim blokiem był utwardzany tzw.parking?i jak wygląda dzisiaj,nie sądzisz że to wyrzucanie pieniędzy w błoto?,jak już coś robić to raz a dobrze,no chyba że wolisz faktycznie czyny społeczne,nie te czasy,nie te ludzie, jak powiada klasyk

nocek, 29.01.2016 10:51

e,tam jakie to meliny,mety prędzej,nikt tam alkoholem nie handluje.Powiem ci że tubylcy z ulicy są najmniej szkodliwi,gorsi są ci przybysze z "miasta" uwierz mi wiem co pisze.

repart, 29.01.2016 10:21

Infocar wyliczenia ile jest melin (4)były w Mamnewsa .

infocar, 29.01.2016 10:04

@repart Ilu tych lumpów (tych najbardziej uciążliwych) jest?

repart, 29.01.2016 09:23

Ano raz jeszcze nockowi: Widziałeś podjazdy cementowe na ten mostek aby inwalidki z dzialek nie lamaly wozkow i nóg? Trzeba w miejsce wyciętych topoli wsadzić najdalej na początku kwietnia szlachetniejsze drzewka i tuje...

nocek, 29.01.2016 09:10

Myślisz że jak ograniczysz punkty sprzedaży alkoholu to spożycie spadnie?pobożne życzenia.A co do chodników ,jasne remontują tylko jakoś o twojej ulicy zapominają,może tym byś się zajął jak już takiego społecznika z siebie robisz (traper)

AntyPIS, 29.01.2016 09:07

widzicie? radni od żaka nieprzyzwyczajeni do ciężkiej pracy teraz strasznie narzekają. Myśleli, że będą sobie pobierali wynagrodzenie za jedno głosowanie w miesiącu. A tu trzeba robić :) Już zaczynają padać jak muchy a to dopiero połowa kadencji. Samiście takich dziadków powybierali to teraz i im pieluchy kupcie bo podobno jeden z ugrupowania tomasza żaka ze stresu nie utrzymał i potrzebna była interwencja jednego SB-eka :)

repart, 29.01.2016 07:39

A co z opisanym w innym tekście w Mamnewsa wnioskiem antyalkoholowym z Wadowic w kwestii zbyt dużej liczby punktów zwłaszcza sprzedaży nocnej alkoholu w Andrychowie? Nie obradowano w ogóle na tą sprawą? Przecież chodniki stale się remontuje a nie walczy z alkoholizmem? Na co zostały przeznaczone środki z budżetu miasta na zwalczanie alkoholizmu ?

asquit, 29.01.2016 06:13

radni pis autentycznie bezradni - widzicie drodzy mieszkańcy po co było na nich głosować, zmarnowany głos!

aleocochodzi, 28.01.2016 21:58

Oni jeszcze nie stworzyli rządu a już nie dotrzymali obietnic i oszukali. Co do komentarza kradzieży na kolei: jeszcze dobrze nie oderwano PO i PSL od koryta a już takie numery. Ciekawe co będzie jak skończy się kasa z urzędów wojewódzkich?

tomekx, 28.01.2016 19:42

Masz rację płacę uczciwie podatki to teraz trochę przynajmniej odzyskam -nie mam zamiaru utrzymywać tego pseudorządu Tylko czuję się oszukany przez cały ten pis bo obiecywali że to będzie od razu a tu ewidentnie widać że okłamali ludzi Zresztą nie tylko w tej sprawie

kalafior, 28.01.2016 19:11

A tomekx juz doczekac sie nie moze tego 500 zł na dziecko.

tomekx, 28.01.2016 18:18

Minister finansów: “Nie mogę pozytywnie zaopiniować projektu 500 zł na dziecko” natemat.pl/169707,nowogrodzka-mamy-problem-minister-finansow-nie-moge-pozytywnie-zaopiniowac-projektu-500-zl-na-dziecko

obserwator2010, 28.01.2016 17:47

to co pan sołtys Roczyn prezentuje to porażka, wielu radnych zadaje pytania na które mieli wcześniej odpowiedzi od kierowników wydziałów czy tez burmistrzów ( dziura w drodze, kiedy sprzątanie po zimie, kiedy ta lampa zostanie podłączona ) czy na tym polega ich aktywność podczas sesji, żadnej propozycyj która miała by strategiczne rozwiązania dla gminy i ich mieszkańców.

abcabc, 28.01.2016 17:18

drodzy radni uczcie się od sołtysa i radnego z roczyn pana żydka Władysława wszystko jest w stanie załatwić dla dobra roczyn a poświęca na to bardzo dużo czasu