reklama
reklama

Gdzie przepadł milion złotych? Prezes elektrociepłowni tłumaczy

Gospodarka, Wiadomości, 31.03.2022 17:47, eł
Radni po raz drugi przyznali spółce AEC pieniądze na zakup tej samej infrastruktury. Poprzednia kwota została jednak wydana na co innego...
Gdzie przepadł milion złotych? Prezes elektrociepłowni tłumaczy

Na dzisiejszej (31 marca) sesji nadzwyczajnej Rada Miejska w Andrychowie podjęła decyzję o dokapitalizowaniu spółki AEC (czyli andrychowskiej elektrociepłowni) kwotą prawie 1,5 mln zł. Co ciekawe, środki potrzebne są na cel, na który radni dokładnie rok temu już przeznaczyli pieniądze… Wówczas również zwołano w tym celu sesję nadzwyczajną.

Spółka AEC potrzebuje ich na zabezpieczenie sfinansowania transakcji zakupu od firmy Idea Money sieci i urządzeń infrastruktury służącej do dystrybucji i przesyłu energii cieplnej i elektrycznej. Ponieważ przed rokiem zarząd elektrociepłowni wnioskował o 1 mln zł na ten sam cel, radna Alicja Studniarz dociekała, co się stało z przekazanymi wówczas pieniędzmi. Kwota ta miała stanowić 15 % wkładu własnego do zaciągnięcia pożyczki. – Czy ten milion wrócił do budżetu gminy, skoro ostatecznie nie doszło do zaciągnięcia pożyczki? – dopytywała się radna.

Prezes zarządu spółki AEC Mirosław Nowak odpowiedział: - Sesja nadzwyczajna, która została zwołana w marcu ubiegłego roku, wynikała z rozmów z Ideą Money w temacie zakupu sieci. Niestety w trakcie finalizowania szczegółów umowy, okazało się, że firma nie jest w stanie wywiązać się z pewnych zapisów, które w umowie muszą być. Te środki, o które pani pyta, nie były przekazane do mojej spółki, one cały czas leżały na koncie Urzędu Miejskiego. W sytuacji, kiedy należało zainwestować w nowy kocioł parowy, zwróciłem się z prośbą o przelanie tych środków na jego zakup.

Warto dodać, że elektrociepłownia, choć nabyła ów piec, nie korzysta z niego od października ubiegłego roku, z powodu drastycznych podwyżek cen gazu. Zamiast tego zakupuje ciepło wytwarzane z paliwa węglowego...

- Rozumiem, że ten milion, który rada przeznaczyła na wkład własny do pożyczki potrzebnej na zakup sieci, pan wydał na kocioł? – zapytała Alicja Studniarz. Mirosław Nowak potwierdził, że tak było. – A ktoś o tym, oprócz pana, wiedział? – drążyła sprawę radna. Prezes odparł, iż zgodę na to wydała rada nadzorcza spółki AEC.

Czyli dzisiaj będziemy ponownie głosować o przekazaniu pieniędzy na zakup sieci, ale może się okazać, że zostaną wydane na coś innego? – dopytywała się Alicja Studniarz.

Środki, które dzisiaj mogą być przez państwa przegłosowane, będą w całości przeznaczone tylko i wyłącznie na sfinansowanie zakupu. Nie mówimy tu o wkładzie, tylko o zabezpieczeniu finansowym transakcji – podkreślał Mirosław Nowak.

Dyskusja była długa, trwała około półtorej godziny i obejmowała również inne wątki związane z działalnością elektrociepłowni. Ostatecznie za dokapitalizowaniem spółki zagłosowało 11 radnych, a 4 było przeciwnych. Poniżej podajemy imienny wynik głosowania.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 01.04.2022 20:09

@Archanioł Michał - Kupienie tak zwanych linii przesyłowych, to nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to jest tylko koniec początku. Największym wydatkiem Gminy Andrychów i to wydatkiem koniecznym, ponieważ bez niego sam zakup linii przesyłowych nie ma sensu. Tym wydatkiem będzie zakup terenów od ECA. Z tego co pamiętam Miruś Nowak kiedyś chlapnął o wartości tego terenu ponad 10 milionów. I albo miasto kupi ten teren, albo będzie płacić dzierżawę jak za działkę w centrum Warszawy. Te debile ugotowały tę Gminę na dekady.

Archanioł Michał, 01.04.2022 19:40

@Zakolog o co chodzi z tą nieoznaczona kasą ?

Archanioł Michał, 01.04.2022 19:31

PS " nie ma kasy" - kasa dla Janusza nie ma dla Gminy

Archanioł Michał, 01.04.2022 19:28

@Zakolog Ciekawa narracja co do przebiegu spraw. Co do puenty, nie ma kasy nie ma remontu pałacyku ?

Zakolog, 01.04.2022 17:33

Puenta czyli nauka pouczająca dla mieszkańców – wczoraj 11 radnych nie tylko zadłużyło na najbliższe dziesięć lat Andrychów, nie tylko pozbawili mieszkańców ponad 12 milionów a w przyszłości kolejnych, które już będą musiały być przekazane Januszowi, wczoraj radni lekką ręką oddali 12 milionów przyznanej dotacji dotacji unijnej. Wczorajsze głosowanie kosztowało Andrychów ponad 25 milionów – Gratulacje !

Zakolog, 01.04.2022 14:11

Teraz jest ten dobry moment, aby wstępnie podsumować dokonania naszych wybitnych specjalistów Tomusia i Mirusia. Jak już czytelnik zapewne wie, dwie inwestycje jeszcze przed ich rozpoczęciem już się zakończyły. Pierwsza to „Pańska Góra” i druga „Pałac Bobrowskich”. Prześledźmy zatem ich historię. Gdy ruszyła nowa perspektywa środków unijnych, ich operator Urząd Marszałkowski przyznawał każdemu coś. Naszych bohaterów było stać jedynie na projekt rewitalizacji Pańskiej Góry, tu należy przyznać, iż inne Gminy były znacznie ambitniejsze. Ten nasz projekt otrzymał dofinansowanie i Miruś jako wybitny znawca i twórca przetargów, co bezwzględnie poświadcza wcześniejszy przetarg na autobusy, zabrał się za konstruowanie przetargu pod kątem znanej sobie i już sprawdzonej firmy. I ta firma wygrała ten przetarg, ale niestety w to rozstrzygniecie włączył się urząd kontroli wydatkowania środków unijnych i kwestionując jego poprawność obciął 25% wartości tej inwestycji. W tym momencie ten projekt finansowo stał się niewykonalny. Ale Miruś nie bez przyczyny kasował po 50 tyś nagrody rocznej, aby sobie z takim problemem nie poradzić. Nasz bohater wymyślił, że skoro drugi z projektów nie otrzymał finansowania, ale znalazł się na liście rezerwowej, to można zrezygnować z Pańskiej Góry i uwolnić środki na projekt rezerwowy. I tak się stało Pałac Bobrowskich został skierowany do realizacji. Tu należy wspomnieć, iż nasze tłuki w liczbie 11-stu kupiły nam pałac jeszcze w okresie kiedy w budżecie nie było na jego remont jednej złotówki. Czyli przy okazji Miruś urealnił tę ich decyzję. Niestety mistrz przetargów, co prawda przesunął 12 baniek na pałac, ale to nie jest nawet połowa wartości inwestycji, a tu jeszcze musi zabezpieczyć Janusza z ECA i zapłacić Januszowi ponad 15 baniek, czyli mniej więcej brakującą część potrzebą na remont pałacu. A że Janusz jest najważniejszy, to pałacyk wraz z 12 bańkami dotacji musi poczekać na lepsze czasy i nie będzie w dającej się przewidzieć przyszłości luksusową siedzibą dla Koła Gospodyń Wiejskich. Już poza tematem pragnę przypomnieć hrabiom Bobrowskim, iż za ich deal życia, jeden skromny rejs wycieczkowcem to stanowczo za mało !

Skalpel, 01.04.2022 13:52

Miruś dostał pieniążki na chleb a kupił sobie zabawki.

Archanioł Michał, 01.04.2022 09:04

@Zakolog no właśnie. Przez chwile wydawało mi się , że na wpatrzonych w ekran okularach radnej widzę napinającą się czerwoną strunę. Szybka myśl, że dochodzi do jakiegoś niespotykanego uzewnętrznienia rodzącego się wewnątrz napięcia, a tu stękający Mirek sprowadza mnie na ziemię bo na czerwono zaznaczył kupowane linie przesyłowe. Mimo tego widok Ewki I Staszka był bardzo "budujący" ;).

Zakolog, 31.03.2022 21:01

@Archanioł Michał - Tak, to muszę przyznać – Ewcia ze Staszkiem słuchali niczym redaktor Nycz wykładów Nabokova o literaturze lub Romek przewodniczący przemyśleń Elia Kazana o teatrze. I tylko Tomek wydawał się trochę odurzony.

Archanioł Michał, 31.03.2022 20:30

@matek81 100% racji Zdzisław jak przystało na TW dzielnie walczy z problemami, których jest współtwórcą.

Archanioł Michał, 31.03.2022 20:15

@Zakolog przyznasz, że właśnie takie wysławianie idealnie nadaje się do komunikacji z częścią radnych i do biadolenia o poświeceniu i inne. On nie ma problemu żeby znaleźć sobie inną ROBOTĘ ( tutaj wzruszyłem się :)) .

matek81, 31.03.2022 20:08

do tomekx - na wsi nikt nikogo nie pyta czy ma ciepło w domu, więc nie rób z żAKA bOHATERA TO ON i jego kolesie doprowadzili do upadku elektrociepłowni - gmina miała swoje miejsce w radzie nadzorczej i nic nie wiedzieli o jej problemach, bo budowali basen i zajmowali się swoimi sprawami prezes nie wiem co za postać - przypuszczam że kolega panów władców, ponoć dyrektorem jest dalej pan z Targanic taki był świetny, że go zostawili! tylko dlaczego wcześniej spółka upadła podczas jego rządów to co robi trio burmistrzów w Andrychowie woła o pomstę do nieba, prokuratury, CBA i wszystkich służb prawnych bagienko Anteckiego ciekawe ile na następnej sesji będzie trzeba dopłacić żeby skończyć inwestycję a dogi dziurawe, kredyty z 50 lat będziemy spłacać i płakać a panowie z trio będą się śmiać i opływać w luksusy których się dorobili na ruchaniu gminy w cztery litery

Zakolog, 31.03.2022 19:29

@Turboplazmotron - Prezes Nowak nie jest wstanie komunikować się nawet w języku potocznym, jego słownictwo plasuje go gdzieś na poziomie szkoły podstawowej, sprawozdanie finansowe to dla niego Himalaje elokwencji.

Turboplazmotron, 31.03.2022 19:22

Prezes Nowak nie przedstawił sprawozdania finansowego , które będzie oceną Jego działań i fachowości.

Zakolog, 31.03.2022 19:10

Gdyby nie burmistrz, to spółka ECA miałaby zarząd komisaryczny, od którego Gmina mogłaby ewentualni odkupić majątek po cenie złomu.

tomekx, 31.03.2022 18:59

Gdyby nie burmistrz to w Andrychowie byłyby zimne kaloryfery więc nie wiem o co temu pisowi chodzi