reklama

Co dalej z przedszkolem nr 1 w Andrychowie?

Gospodarka, Wiadomości, 30.03.2021 12:15, DK
Zapadła decyzja o przeniesieniu przedszkola w nowe miejsce.
Co dalej z przedszkolem nr 1 w Andrychowie?

Ciąg dalszy sprawy opisywanej przez nas niedawno w artykule: Co dalej z przedszkolem w Andrychowie. Jest problem

Do tej pory gmina posiadała umowę z parafią św. Macieja o wynajmie budynku salek katechetycznych na potrzeby przedszkola nr 1. Jak się dowiadujemy, kwota jaką zaproponowała parafia przy przedłużeniu umowy, okazała się zbyt duża. O jakie pieniądze tutaj chodzi? Parafia twierdzi, że nieznacznie - podniosła kwotę czynszu z poprzedniej kwoty 500 zł do prawie 4000 zł.

Tak czy inaczej, władze gminy postanowiły nie zgodzić się na podwyżkę i podjęły decyzję, że umowa dzierżawy pomieszczeń nie zostanie przedłużona od 1 września br. Całe przedszkole przeniesione będzie do Szkoły Podstawowej nr 2. Urząd już zlecił prace projektowe lokalizacji przedszkola w nowym miejscu.

Zobaczcie nagranie.

Proboszcz parafii św. Macieja Stanisław Czernik w porozumieniu z Radą Parafialną, podnosi stopniowo czynsze w budynkach podlegających pod parafię..

W 2019 roku pisaliśmy o trudnej sytuacji Orkiestry Dętej „ANDROPOL”, której również podniesiono czynsz i gdyby nie szybka reakcja wiceburmistrza Andrychowa Wojciecha Polaka, który znalazł lokum dla Miejskiej Orkiestry Dętej w Sułkowicach przy ul. Beskidzkiej 110, muzycy znaleźli by się na przysłowiowym bruku.

Sytuacja z tzw. Salkami Katechetycznymi jest zgoła odmienna. Przedszkole funkcjonowało tam wiele lat. Gmina za własne pieniądze w zamian za niski koszt wynajmu remontowała budynek, a jeszcze za kadencji burmistrza to, że budynek jest użytkowany jest przez gminę, zaważyło o kolejnej dużej inwestycji „dla wspólnego dobra”, czyli o wybrukowaniu parkingu przy kościele św. Macieja.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 30.03.2021 20:51

Dawno dawno temu zbudowano to ze składek parafian z przeznaczeniem na salki katechetyczne.Dla młodych -tam chodziło się na religie.Takie były czasy.Gdy religii zaczęto nauczać w szkołach budynek stanął pusty.Postanowiono zorganizować tam przedszkole .Było to z 30 lat temu.

FeelFree, 30.03.2021 18:21

Jedno z przedszkoli zostanie niedługo pewnie zlikwidowane, przepraszam: "połączone" z tym drugim. Oczywiście mogę się mylić - jak mawiał TW "Grab".

Skalpel, 30.03.2021 16:37

redaktor zapomniał zapytać ile będzie kosztowało dostosowanie budynku do potrzeb przedszkola.Ale niebawem zapewne dopyta Andrzeja bo Ela nie ma takiej wiedzy.

Skalpel, 30.03.2021 15:57

Jak to mówił Szafrański dwie szkoły w jednym budynku to kuriozum, ale dwa przedszkola w jednym budynku to nowatorskie podejście burmistrza:)

krisu78, 30.03.2021 15:51

Urzad ma prawo przenieść przedszkole gdzie chce. Żenujące jeśli przy tej okazji kłamie się o czymkolwiek i kimkolwiek.

marcinmad, 30.03.2021 13:17

Ps. Jeśli gmina płaci jakiemuś prywatnemu właścicielowi kamienicy 6 tys za wynajem a parafii 500 zł to widać dla kogo jest w stanie wysupłać sporą kwotę a dla kogo nie. To inna historia.

marcinmad, 30.03.2021 13:15

Krótka piłka. Parafia pokazała dowody że płacą 500zl i napisali że nie pisali w tym roku do gminy o podwyżkę od września. Dowód od dziennikarza - dokument że płaci gmina 4 tys albo że miałaby płacić od września 4 tys. Też dokument. Inaczej dziennikarza nawet dziennikarzynom nie będzie można nazwać.

krisu78, 30.03.2021 13:07

dowód na 4 tysiące poprosimy. Parafia pokazała wydruk na 500 zł. Jeśli dziennikarz wie co pisze niech to udowodni tak samo dokumentem. I będzie po sprawie. dokument za dokument a my sobie zweryfikujemy kto kłamie. Proste

krisu78, 30.03.2021 13:04

najważniejsze że właścicielowi jednej z kamienic gmina zgodziła się płacić 6 tys. Parafii 500 płacili i tak robili jej niektórzy koło pióra. ale 6 tysiaków dla prywatnego to odpowiedzialne gospodarowanie. Tak samo jak nagrody w urzędzie i rosnące zadłużenie gminy.

tomekx, 30.03.2021 12:55

Misiu z tego co widzę podwyżka miała być od września jednakże burmistrz się na nią nie zgodził i przenosi przedszkole.Brawo dla burmistrza za odpowiedzialne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi.Kościół ma dość pieniędzy.Ile płacą podatków od składem z tacy, od wpłat za msze, pogrzeby,śluby?????? ILE???????? Więcej niż zero?????????? Pierwsza z brzegu firma płacić Vat i Pit od każdej sprzedanej rzeczy a kościół przyjmuje pieniądze i co????????

madzia, 30.03.2021 12:44

Jeśli jest wydruk że za wynajem płacą parafii 500 zł a dziennikarz pisze o 4 tys to to nie dziennikarz tylko zwykły kłamca. Wstyd dla niego i całego mamnewsa. Jeśli nie kłamie to niech pokaże papier na te 4 tys. Dowód za dowód. Inaczej proces jaki może wytoczyć ma parafia będzie najmniejszym problemem. Większzym totalna utrata wiarygodności jego i mamnewsa

krisu78, 30.03.2021 12:39

hmm, może by dziennikarz sprawdził co pisze. Parafia pokazała wydruk że za wynajem przedszkola płacą jej 500 zł. To jakiś ostatnia wpłata. Robi różnicę 500 zł a 4 tys??? albo zróbmy tak. Skoro dziennikarz jest pewny niech pokaże wydruk że poszło 4 tys. Jeśli niech to chyba trzeba parafię przeprosić.