Orkiestra zmienia siedzibę, bo parafia wywindowała czynsz

, MAGAZYN, Wiadomości, 22.03.2019 09:45, DK
Trudna sytuacja Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” w Andrychowie.
Orkiestra zmienia siedzibę, bo parafia wywindowała czynsz

Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” obchodzi w tym roku 97 lat. Powstała w 1922 roku przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka początkowo jako Fabryczna Orkiestra Strażacka. Członkowie nowo powstałego zespołu grali początkowo w cywilnych ubraniach i na własnych instrumentach.

Od roku 2004 orkiestra działa jako stowarzyszenie. Celem statutowym Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta „ANDROPOL” Andrychów jest wspieranie inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej poprzez organizowanie koncertów, naukę gry na instrumentach dętych oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.

Orkiestra Dęta „Andropol” to kawał lokalnej historii.

Tymczasem proboszcz Stanisław Czernik z parafii św. Macieja, który zarządza kamienicą gdzie znajdowała się siedziba Miejskiej Orkiestry Dętej, zdecydował podnieść czynsz za wynajem lokalu aż o 400%!

Sytuacja muzyków z „Andropolu” uratowana została przez drugiego wiceburmistrza Andrychowa Wojciecha Polaka, który znalazł lokum dla Miejskiej Orkiestry Dętej w Sułkowicach przy ul. Beskidzkiej 110. Prezes orkiestry Dawid Babik stwierdził w rozmowie telefonicznej, że 3 lata przed obchodami 100-lecia istnienia „Andropolu” muzycy zostali „na lodzie”.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stan, 23.03.2019 12:10

Dobrze ! Dobrze ! Jak widać to coraz więcej jest takich co zaczynają się się tej „ organizacji” wstydzić .

bolo123, 22.03.2019 17:10

stan - ogólne do do jakiejkolwiek partii politycznej mi daleko - w tym do PiS-u - ale skoro twierdzisz, że żądanie od redaktora rzetelnej informacji jest to "pisowskie" działanie, to ja ci współczuję bo w swoim rozumieniu rzeczywistości popadłeś już w "piso-paranoje" - sam nie wiem jak to nazwać, no chyba że DK = stan, a to tłumaczy wszystko

madzia, 22.03.2019 15:54

Andrychowianie potrafią czytać i kwot w tym artykule nie widzą ???? dlatego jak widzę sami dowiedzieli się że chodzi o małe jak na lokal w centrum a nawet małe jak na to ile chca niektóre orkiestry za granie na prywatnych wydarzeniach. Więcej andrychowianie wiedzą kto pisał artykuł a nawet kogo reprezentują stan i Wolfgang???? dobrego weekendu wszystkim bez wyjątku.

stan, 22.03.2019 14:30

To chyba dobrze , że Andrychowianie umieją czytać „ ze zrozumieniem „ i krytycznie oceniać otaczającą ich rzeczywistość , w tym wypadku nieakceptowalną przez nich działalność polityczną swego aktualnego proboszcza. Zrozum to pisowski " pismaku".

bolo123, 22.03.2019 13:52

No i masz panie pismaku DK - Wolfgangi-ruszyły z komentarzami - po prostu przeczytali i zrozumieli jak sobie zyczyleś. Pisz dalej w tym stylu a naprawdę wybijesz się ponad Andrychów i okolice - brawo

Eco, 22.03.2019 13:50

Zawsze gościom można podać butelkę cisowianki za 1,30 i krakersy za 3,50. Chyba że mają jakieś inne żołądki które wymagają już czegoś bardziej wysublimowanego jak np palony ogórek z mrówkami i krówką z przegrzebek :P

wolfgang, 22.03.2019 13:23

Trudno się dziwić, że chłop podnosi czynsz , przecież przyjęcia rożnych Szydeł ,Macierewiczów tudzież Michalkiewiczów i tym podobnego pisowskiego tałatajstwa kosztuje !!!

gregory, 22.03.2019 12:53

Od ludzi związanych z granienie takie info. Płacili mało jak na wielkość lokalu (inni im zazdrościli takich warunków wynajmu). ten prob po latach faktycznie chciał więcej. Ale i tak mniej niż miasto sobie życzy od ludzi za wynajem swoich lokali. Ps. Kto wie ile orkiestra chce za komercyjną grę podczas uroczystości ten wie co sądzic o tym artykule. Zal tych ludzi z orkiestry którzy chcą tam grać i realizować się a nie myślą o walce z kimkolwiek.

bolo123, 22.03.2019 12:11

Tak zgadzam się że artykuł tendencyjny- pokazuje pazernego proboszcza i bohaterskiego wiceburmistrza - naprawdę brawa dla jego twórcy. Sprawa wyglądała by inaczej gdyby podano że 400% od konkretnej kwoty, bo gdyby to było np od 100 zł - to wychodzi wychodzi 400 zł - a to za wynajem w centrum miasta nie powala ale wtedy nie byłoby newsa - prawda "mamnewsa" ?

Turboplazmotron, 22.03.2019 12:02

Zapomniałem dopisać jak większość artykułów DK.

Turboplazmotron, 22.03.2019 12:01

Artykuł (z resztą jak większość) bardzo tendencyjny.