Co dalej z nieczynnym górnym wyciągiem na Czarnym Groniu? [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 31.01.2019 13:00, red
Kolejne informacje w tej sprawie.
Co dalej z nieczynnym górnym wyciągiem na Czarnym Groniu? [AKTUALIZACJA]
Nowoczesny tzw. górny wyciąg krzesełkowy [na zdjęciu] na Czarny Gronu w Rzykach uruchomiony został kilka lat temu i stał się dużą atrakcję dla narciarzy. Tej zimy jest nieczynny, co martwi narciarzy odwiedzających ten ośrodek. Bez przeszkód działa dolny wyciąg.

Czy unieruchomiona górna kolejka zostanie tej zimy czynna? Ciągle nie ma odpowiedzi na to pytanie. W piątek (25.01) Czarny Groń wydał w tej sprawie oświadczenie.

Poniżej jego treść:

"W dniu dzisiejszym wpłynęło do nas pismo z Transportowego Dozoru Technicznego, w którym nie otrzymaliśmy rozwiązania na uruchomienie górnej kolei w tym sezonie. Kilka lat temu zainwestowaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce, w najnowocześniejszą, bezpieczną kolej krzesełkową. Aktualnie nasz wyciąg jest w pełni sprawny i gotowy w każdej chwili do działania. W związku z nowymi formalnościami, które są wymagane przez organy odbierające wyciągi, potrzebujemy czasu na ich dopełnienie. Stanie się to z naszej strony w najkrótszym możliwym terminie.

Sezon zimowy trwa, a dla Państwa pracuje w naszym ośrodku ponad 200 osób, z którymi wspólnie rozwijamy miejsce, które my i Państwo kochacie. Pomimo zaistniałej sytuacji możemy wspólnie rozwijać nasze pasje, hobby i miłość do gór. Od wielu lat dzięki naszym staraniom, poświęceniu i nakładom finansowym, umożliwiamy rodzinną rekreację oraz treningi.
Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe wsparcie i zaufanie. Jak i budowanie z Wami wspólnoty narciarskiej i snowboardowej, poprzez wspólną organizację wielu wydarzeń sportowych i rekreacyjnych, między innymi: liczne zawody na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, Mistrzostwa Polski w Snowboardzie, Ogólnopolska Olimpiada młodzieży, Splash, Knajpa i wiele innych.
Pomimo braku możliwości korzystania w pełni z posiadanej infrastruktury, nadal będziemy wspólnie z Wami tworzyć miejsce, które jest Wam bliskie, nie tylko geograficznie, ale i emocjonalnie.
Teren naszego ośrodka w tym sezonie został wzbogacony o nowe możliwości przejazdów i nowe miejsca rekreacji.
Liczymy na to, że wkrótce problemy związane z rozwojem tego miejsca zostaną rozwiązane, ale nie stanie się to w tym sezonie zimowym...

Wielu z Was skorzystało w tym roku z corocznej promocji „Black Weekend”, w której zakupili Państwo vouchery jednodniowe do jednej z 5 stacji narciarskich. Oczywiście vouchery mogą być dowolnie wykorzystane w każdym z naszych ośrodków w tym sezonie. Jeśli chcieli Państwo wykorzystać je w naszej stacji, ale brak możliwości jazdy na górnej kolei Wam to uniemożliwia, mogą Państwo je zwrócić za pośrednictwem [email protected] do dnia 25.02.2018r.
W przypadku reklamacji związanych z Karnetem 365 Dni prosimy o kontakt na [email protected]

Dziękujemy za zrozumienie.
Z narciarskimi pozdrowieniami,
Zarząd i Pracownicy Spółki Czarny Groń"
- czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie ośrodka.


AKTUALIZACJA: 31.01.2018r. Po artykule z 25 stycznia otrzymaliśmy wyjaśnienie podpisane przez Antoniego Mielniczuka, rzecznika prasowego Transportowego Dozoru Technicznego.

Oto treść:

"Kolej linowa „Czarny Groń” , o numerze ewidencyjnym TDT: 41DK-33 jest samowolą budowlaną, w sprawie której toczy się obecnie postępowanie legalizacyjne. O sprawie tej został poinformowany Transportowy Dozór Techniczny w marcu 2018 r., pismem z Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, znak PINB.7358.4.2018.2 z dnia 26 stycznia 2018 r., przekazanym do TDT przez Ministra Infrastruktury pismem nr DTD.IV.4311.143.2017.ŁK.2 z dnia 21 marca 2018 r. W związku z powyższym prawdziwość wniesionej wcześniej dokumentacji rejestracyjnej dotyczącej kolei linowej „Czarny Groń”, a konkretnie oświadczenia kierownika budowy, o którym mowa art. 57 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r., nr 207, poz. 2016, z późn. zm.), została podważona.

Zgodnie z § 3 ust 1 oraz § 4 ust 1 pkt 9 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 1 czerwca 2006 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji urządzeń transportu liniowego (Dz.U. nr 106, poz. 717), w celu uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację kolei linowej, wymagane jest ww. oświadczenie kierownika budowy. Zamysłem wprowadzenia tego przepisu przez ustawodawcę było zapobieżenie sytuacji, w której organ dozoru technicznego zezwoli na eksploatację urządzenia posadowionego na obiekcie budowlanym, które zostały wybudowane z naruszeniem przepisów prawa budowlanego. Celem powyższej regulacji jest natomiast uniemożliwienie dopuszczenia do eksploatacji obiektów budowlanych, stanowiących samowole budowlane, których użytkowanie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w związku z mogącą nastąpić katastrofą budowlaną. Jest to w tym przypadku niezależne od stanu technicznego samej kolei linowej.

W związku z powyższym TDT oczekuje na zakończenie procesu legalizacji tego obiektu, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Po otrzymaniu stosownych dokumentów i przeprowadzeniu z wynikiem pozytywnym badań technicznych TDT wyda decyzję dopuszczającą do eksploatacji.

Antoni Mielniczuk, rzecznik prasowy"

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stan, 01.02.2019 20:06

oczywiście; od pięciu lat ....( z woli pisowskich wyborców )

stan, 01.02.2019 20:03

Rzadko się zgadzam z Antkiem Kramarzem , ale tym razem to ma rację. Dodam ,że o tym co „ jest samowolą budowlaną a co nie” decyduje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wadowicach wg własnego widzimisię (zazwyczaj ), który podlega od pięciu ( jak wszystkim wiadomo) pisowskiemu staroście. To wszystko wyjaśnia !!!

Jan, 01.02.2019 18:00

@mirek_drukarz - bardzo mądry komentarz, dzięki. Dowodem Twoich słów jest tragiczny wypadek na wyciągu w Krynicy Słotwinach (należy do grupy Pingwina - czyli ten sam właściciel co ma Czarny Groń), gdzie w zeszłym tygodniu w piątek zginął pracownik obsługi.

Jan, 01.02.2019 17:46

@Rzycon - wielkie dzięki za ten link! Piękny film o ochronie Beskidu Małego! Polecam wszystkim!!!

mirek_drukarz, 01.02.2019 15:03

Kwestia czy i komu się tutaj wyciąg podoba nie ma znaczenia. Wyciąg został postawiony z naruszeniem prawa. Co z tego, że jest nowoczesny. Jeśli komuś coś by się stało podczas jego użytkowania to myślicie, że jakby wyglądały komentarze pod artykułem? Ktoś zapewne poszedłby siedzieć, bo Inwestorowi zależało by wyciąg działał od razu od 1 roku, a nie dopiero po 2-3 latach od uzyskania wszelkich zgód. W życiu drogi na skróty kończą się problemami i ten przypadek pięknie to pokazuje.

Rzycon, 01.02.2019 08:17

@Kalafior https://www.youtube.com/watch?v=9wEAaKU5728&fbclid=IwAR3hB-3Kmv3AY60VSunTjtAMkzGi66CK01mPScoqJbV53cdMI-1p0TIAFfU obejrzyj ;) Był jeszcze filmik co mówił o głośnych ratrakach,armatkach itd,jemu wszystko przeszkadza

kalafior, 31.01.2019 19:12

@Rzycon A co mu wyciąg przeszkadzał ?

Rzycon, 31.01.2019 17:30

@Kalafior głównie temu co o nim pisałem poniżej,ciekawe czy tam jest wszystko zgodnie z papierami,może tym tez trzeba się zainteresować ;)

Rzycon, 31.01.2019 17:22

@Kalafior głównie temu co o nim pisałem poniżej,ciekawe czy tam jest wszystko zgodnie z papierami,może tym tez trzeba się zainteresować ;)

kalafior, 31.01.2019 15:29

Jeszcze instalacje do zaśnieżania i oświetlenie stoku komuś przeszkadza.

kalafior, 31.01.2019 15:27

@Jan Myślę że wiecej osób w tej gminie jest za tym aby górny wyciąg działał . Komu być wdzięcznym? Ciekawe kto to był taki "mądry"?

Jan, 31.01.2019 14:21

Tak należy być wdzięcznym wszystkim, którzy doprowadzili, że prawda "ujrzała światło dzienne". Żyjemy w państwie prawa i przepisy obowiązują wszystkich równo - także Spółkę Czarny Groń. Proszę też zwrócić uwagę, że zostało podważone oświadczenie kierownika budowlanego...

Rzycon, 31.01.2019 13:56

Ksiądz ma w końcu spokój i ciszę,zadowolony??

sportowiec, 31.01.2019 13:07

Podziękować co niektórym Mieszkańcom Rzyk !!!!

Jan, 25.01.2019 19:14

"Kilka lat temu zainwestowaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce, w najnowocześniejszą, bezpieczną kolej krzesełkową." Trzeba tylko uzupełnić, że powstała w 2009 roku inwestycja była samowolą budowlaną czyli nie miała żadnych wymaganych zezwoleń, tj. decyzji środowiskowej czy pozwolenia na budowę. Na niechlubne konto inwestora dopisać trzeba także nieuprawnione użytkowanie od 2010 r. powstałych nielegalnie instalacji do zaśnieżania i oświetlenia stoków.

`, 25.01.2019 18:10

https://niezalezna.pl/239801-premier-na-kasprowym-wierchu-polskie-koleje-linowe-to-nasz-diament-narodowy

xpek, 25.01.2019 17:51

co się dziwi to tylko państwo PIS ułatwia życie przedsiębiorcom

Keson, 25.01.2019 17:31

Właściel ma napewno dużo cierpliwości, ale ja na jego miejscu i pewnie tak zrobi spier...lał jak najszybciej. Bo to droga przez mękę jak nie EKO tero to teraz nadzór i tak będzie cały czas