reklama
reklama

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – jakie są obowiązki sprzedającego?

Wiadomości, 16.09.2020 11:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zakup nowego samochodu często wiąże się z kłopotem w postaci starego auta. Choć sprzedaż takiego pojazdu może wydawać się łatwa, trzeba pamiętać o tym, by dochować przy niej niezbędnych formalności – również tych związanych z ubezpieczeniem.
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – jakie są obowiązki sprzedającego?

Wydaje Ci się, że pozbycie się starego auta to bułka z masłem? W artykule „Sprzedaż samochodu — procedura, podatki, formalności z ubezpieczycielem” możesz przeczytać, że nie do końca. O ile znalezienie kupca może przyjść jeszcze stosunkowo łatwo, to nie wolno Ci zapominać, że na podpisaniu umowy sprawa się nie kończy, bo musisz dopełnić jeszcze kilku obowiązków.

Po pierwsze - sprzedaż

Zanim jednak do nich przejdziesz, trzeba najpierw sprzedać samochód. W teorii nie powinno to być trudne – Polacy uwielbiają używane auta, chętnie szukając i kupując nawet kilkunastoletnie pojazdy, o ile te są w dobrym stanie. No właśnie, tu pojawia się problem. Bo sam fakt, że Twój samochód ma się bez zarzutu, to za mało. Musisz jeszcze przekonać o tym kupującego.

Bardzo ważne jest zatem, żebyś odpowiednio przygotował auto do sprzedaży. Mycie i sprzątanie przed zrobieniem zdjęć obowiązkowe! Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Uważaj jednak, by nie przesadzić w druga stronę, do czego często dochodzi podczas pisania ogłoszeń. Za bardzo koloryzując, od razu wzbudzisz podejrzenia potencjalnego kupca. Sprzedajesz używane auto, a nie nówkę z salonu! To jasne, że muszą być na nim widoczne ślady eksploatacji!

Jeśli zrobisz wszystko dobrze, a do tego odpowiednio zareklamujesz swoje ogłoszenie, np. umieszczając je na różnych portalach, powinieneś szybko otrzymać pierwsze oferty. Czasem cała sprawa rozgrywa się naprawdę błyskawicznie, więc bądź uważny – nie chcesz przegapić klienta, który może wybrać inny samochód, bo Ty akurat nie odebrałeś telefonu.

Gdy dojdziesz do porozumienia z kontrahentem, przyjdzie pora na spisanie umowy kupna-sprzedaży. Aby mieć dowód w razie ewentualnych problemów, pamiętaj, by dokument zawierał:

  • dane kupującego i sprzedającego,
  • informacje na temat samochodu (m.in. markę, model, numer rejestracyjny)
  • datę i miejsce zawarcia,
  • cenę,
  • podpisy obydwu stron.

Samochód sprzedany i co dalej?

Gratulacje, pozbyłeś się auta i uzyskałeś za nie korzystną cenę! Sporządzenie umowy, a potem wydanie nowemu właścicielowi karty pojazdu oraz kompletu kluczyków i dokumentów na temat samochodu nie kończy jednak sprawy. O zaistniałym fakcie musisz jeszcze poinformować odpowiednie organy, czyli w tym wypadku wydział komunikacji, w którym rejestrowałeś auto.

Nie musisz się bardzo spieszyć, bo masz na to dokładnie 30 dni od dnia zbycia pojazdu. Nie warto tego jednak odkładać, bo cała procedura jest prosta, a do tego możliwa do załatwienia na różne sposoby – osobiście, listownie lub za pomocą internetowej platformy ePUAP. Wystarczy wypełnić odpowiedni druk i będzie po wszystkim. Pamiętaj, że jeśli auto miało kilku współwłaścicieli, wszyscy muszą podpisać zaświadczenie o zbyciu.

Co z ubezpieczeniem OC po sprzedaży auta?

Wiesz już o poprzednich formalnościach, ale została jeszcze jedna, bardzo istotna sprawa – chodzi o OC, które po sprzedaży samochodu bynajmniej nie znika. Ciągłość ubezpieczenia musi być zachowana, dlatego Twoim obowiązkiem jest przekazać kupującemu dokumenty potwierdzające ważność polisy, a tym samym przenieść OC na nabywcę auta. Ten natomiast może zrobić z polisą, co zechce, czyli albo ją zachować, albo wypowiedzieć i poszukać korzystniejszej oferty, np. za pomocą porównywarki OC AC (https://porownywarka-oc-ac.pl/).

O ile jednak o przekazaniu polisy pamiętają wszyscy kierowcy, wielu zapomina, że na tym ich zadania się nie kończą. O sprzedaży auta trzeba jeszcze bowiem powiadomić ubezpieczyciela.

Obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu auta jest ważny przede wszystkim dla sprzedającego. Do momentu jego dopełnienia, zbywca i nabywca pojazdu w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiadają bowiem za polisę solidarnie. Może się zatem okazać, że otrzymasz wezwanie do zapłaty za OC samochodu, który już nie jest Twój – wyjaśnia Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Na zawiadomienie ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży samochodu masz dokładnie 14 dni. Możesz zrobić to zarówno osobiście w jego siedzibie, jak i mailowo, ale ważne, by zawiadomienie posiadało następujące elementy:

  • imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i numery PESEL sprzedawcy oraz kupującego,
  • datę sprzedaży,
  • dane pojazdu.

Do zawiadomienia możesz dołączyć również umowę kupna-sprzedaży. Po jego wysłaniu możesz już być spokojny – na pewno nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami. A co z tymi, które ewentualnie mógłbyś odzyskać, jeśli płaciłeś za OC z góry? Jeśli nowy właściciel wypowie umowę, możesz postarać się o zwrot nadpłaconej składki. Jeśli natomiast kupowałeś OC na raty i jeszcze wszystkich nie spłaciłeś, to o ile powiadomiłeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta, ten zgłosi się po kolejne części składki do nowego właściciela.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy