reklama
reklama

Sprzedaż domu objętego ubezpieczeniem

Wiadomości, 06.03.2023 14:53, Materiał partnera
Ubezpieczenie domu to sposób na zadbanie o swoje finanse w razie wystąpienia nagłych wydatków w wyniku zdarzeń losowych (np. pożaru lub powodzi). Jednak co dzieje się z polisą, gdy ubezpieczoną nieruchomość zechcesz sprzedać? Czy warunki umowy przechodzą na nowego właściciela domu? Wszystko zależy od ostatecznej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.
Sprzedaż domu objętego ubezpieczeniem

Ubezpieczenie domu a sprzedaż nieruchomości

Sprzedając lub kupując dom, musisz zmierzyć się z licznymi formalnościami – także tymi związanymi z ubezpieczeniem nieruchomości. To, co dzieje się z polisą po dokonaniu transakcji, regulują przepisy Kodeksu cywilnego. W artykule 823. §1 KC możesz przeczytać, że: „W razie zbycia przedmiotu ubezpieczenia prawa z umowy ubezpieczenia mogą być przeniesione na nabywcę […]. Przeniesienie tych praw wymaga zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub Ogólne Warunki Ubezpieczenia stanowią inaczej” (1) Co to oznacza?

Przytoczony artykuł jasno wskazuje, że dotychczas obowiązujące ubezpieczenie nieruchomości może zostać przeniesione na kupującego jedynie pod warunkiem, że wyrazi na to zgodę towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie podejmując żadnych formalnych kroków, polisa wygaśnie wraz z dniem podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Szukasz nowej polisy, jednak chcesz wszystko załatwić wygodnie przez internet? Za pomocą PKO Banku Polskiego ubezpieczenie zakupionego domu zajmie Ci kilka chwil, a niezbędne formalności dopełnisz z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek w serwisie iPKO, IKO lub, jeśli nie jesteś klientem, złożysz wniosek przez stronę banku, wybierzesz zakres ochrony, zatwierdzisz zakup i opłacisz składkę. Sprawdź szczegóły ubezpieczenia PKO Dom i zadbaj o bezpieczeństwo swojej nieruchomości: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/

Ważność ubezpieczenia domu po sprzedaży – ile wynosi?

Od 2007 roku zmieniły się przepisy dotyczące zarówno przejmowania polisy ubezpieczeniowej przez nabywcę (kiedyś nie była potrzebna formalna zgoda ubezpieczyciela, a ubezpieczenie przechodziło automatycznie na kupującego), jak i wypłaty składek związanych z ochroną nieruchomości.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, które nie podejmie żadnych kroków w związku z dotychczas obowiązującą polisą, w przypadku sprzedaży domu dokona zwrotu opłaconej składki na konto jego dotychczasowego właściciela. Zasada ta dotyczy jedynie niewykorzystanej części opłat, uregulowanej z góry. Warto wiedzieć, że do końca pierwszego kwartału 2007 roku w przypadku rozwiązania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, środki pochodzące z wcześniej opłaconych składek były przekazywane nowemu nabywcy nieruchomości.

Przykład:

Jeżeli chcesz przekonać się, co stanie się z opłacaną polisą domu wraz ze sprzedażą nieruchomości, zajrzyj do OWU (tj. Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). W zależności od towarzystwa, jej ważność może wygasnąć automatycznie po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży lub zostać przepisana na nowego właściciela.


Ubezpieczenie domu to rodzaj ochrony, o której warto pamiętać niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, czy nabywcą nieruchomości. Obowiązujące przepisy umożliwiają przepisanie polisy na nowego właściciela, ale też rozwiązanie umowy. Pamiętaj, że w razie potrzeby i wystąpienia jakichkolwiek niejasności wynikających z OWU możesz skontaktować się z agentem towarzystwa ubezpieczeniowego i wyjaśnić przebieg poszczególnych procedur.

(1) - https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf

- Materiał partnera -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy