reklama
reklama

Trening EMS IFITT Wadowice i Andrychów- co to jest, na czym polega i jakie są efekty?

Sport, Wiadomości, 07.04.2022 19:45, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Trening EMS IFITT – co to jest, na czym polega i jakie są jego zalety?
Trening EMS IFITT Wadowice i Andrychów- co to jest, na czym polega i jakie są efekty?
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation), który w polskim tłumaczeniu oznacza elektryczną stymulację mięśniową, zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność. Czy trening EMS faktycznie jest tak skuteczny i oszczędza czas, jak zapewniają ci, którzy go oferują?

Trening EMS w Klubie Fitness iFitt Wadowicach i Andrychowie to trening wykorzystujący podczas ćwiczeń elektrostymulację mięśniową, uważaną za jedną z najbardziej korzystnych
metod treningowych w obecnych czasach. Wywodzi się ona z fizjoterapii i w głównej mierze wykorzystywana jest podczas rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych.

Trening EMS - początki

Wraz ze wzrostem zainteresowania nowoczesnymi metodami elektrostymulacja mięśni doczekała się również zastosowania w treningu fizycznym. Główną jej zaletą jest to, że zwiększa wydajność treningową. Taka metoda ćwiczeń pozwala na lepszą regenerację mięśni, przyśpiesza osiąganie efektów i oszczędza czas spędzany na siłowni.

W trakcie treningu stymulowane są m.in. mięśnie brzucha, klatki piersiowej, pośladków, grzbietu, odcinka lędźwiowego, pleców oraz ud. Na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bayreuth oraz w Niemieckim Uniwersytecie Sportowym w Kolonii można wnioskować, że zaletą treningu EMS jest ponad 40-procentowa większa efektywność w zestawieniu z efektami uzyskiwanymi przy wykorzystaniu tradycyjnego treningu siłowego.

Trening EMS po raz pierwszy na szerszą skalę znalazł zastosowanie w trakcie szkoleń żołnierzy bloku wschodniego. Dopiero w 1973 r. dr Y. Kots z Centralnego Instytutu Kultury Fizycznej w b. ZSRR zauważył ogromny potencjał wpływający na zwiększenie siły i efektywności treningu, co było niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami treningowymi.

Kots przedstawił wykorzystanie urządzeń tensometrycznych, które pozwalały na skurcze mięśni oraz wzrost naprężenia do 30 procent w porównaniu do zwykłych ćwiczeń.

Czym właściwie jest elektrostymulacja mięśni?

Jest to stymulacja impulsami prądu stałego i zmiennego o zmiennej częstotliwości. Jej głównym zastosowaniem jest rehabilitacja urazów mięśniowych powstałych na skutek wypadku lub w sytuacji, gdy choroba prowadzi do zaniku mięśni. EMS wykorzystywana jest w Stanach Zjednoczonych na potrzeby NASA oraz przez amerykańską armię. Treningi EMS są
dopełnieniem treningów zawodowych sportowców, w szczególności piłkarzy, np. zespołu Real Madryt, a także bokserów czy triathlonistów. Metoda ta jest najbardziej popularna w klubach
fitness, m.in. w Szwajcarii, Niemczech czy Austrii.

Trening polega na aplikacji na ciało osoby trenującej specjalnych elektrod, przez które podczas zabiegu przebiegał będzie impuls elektryczny. Kluby fitness wykorzystują specjalny kombinezon, który przede wszystkim nie krępuje ruchów podczas ćwiczeń. Następnie podłącza się do niego elektrody, które są podstawą prawidłowej sesji treningowej. Ostatnim krokiem jest podłączenie specjalnych pasów z mocowaniami elektrod, którymi przebiega proces równoczesnego stymulowania 8 grup mięśniowych.


Trening EMS: nawet sto razy więcej skurczów mięśni

Optymalny czas przeznaczony na trening powinien wynosić maksymalnie 20 minut – odpowiada to około 90 minutom ćwiczeń wykonywanych metodą tradycyjną. Wartość spalonych kalorii, w zależności od intensywności treningu i mocy impulsów, wynosi podczas dwudziestominutowej sesji od 800 do 1200 kcal. Impulsy elektryczne pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej, wyrzeźbieniu sylwetki czy poprawie szybkości motorycznej.

Podczas treningu ważne jest, by trener personalny miał kontrolę nad każdą grupą mięśni i dostosowywał intensywność ćwiczeń do indywidualnych możliwości i celów treningowych.
Sprzęt do EMS może wygenerować ponad 100 razy więcej skurczów mięśni w danej jednostce czasu w porównaniu do konwencjonalnego treningu personalnego.

Zazwyczaj zalecana jest jedna sesja tygodniowo, przy odpowiedniej regularności treningów pozwala ona osiągać rezultaty, które są widoczne już po pierwszym miesiącu stosowania tej
metody. Ilość sesji ustalana jest indywidualnie w zależności od kondycji, potrzeb oraz aktualnych predyspozycji. Ważnym czynnikiem mającym duży wpływ na osiągane efekty jest prawidłowe przygotowanie się do treningu. Chodzi m.in. o dobrze zbilansowaną dietę – warto zwrócić uwagę na produkty spożywane bezpośrednio przed treningiem na siłowni. Powinny one zawierać duże ilości białka, które zmaksymalizuje syntezę białek mięśniowych. Wpłynie to pozytywnie na mięśnie, które będą miały poprawioną dostawę hormonów oraz składników odżywczych.

Podsumowując, podstawowe zalety treningu EMS to:

• Redukcja tkanki tłuszczowej i celulitu,
• Trenujesz 20 minut, raz w tygodniu.
• Zwiększone budowanie masy mięśniowej – dzieje się tak na skutek precyzyjnego umieszczenia elektrod, zapewniając skuteczne wykorzystanie czasu przeznaczonego na
trening.
• Łagodzenie problemów m.in. z kręgosłupem, gdyż elektrody ułożone są wzdłuż niego. Podczas sesji aktywowane są mięśnie głębokie, rzadko ćwiczone podczas normalnych zajęć, co skutkuje likwidacją bólu pleców.
• Ograniczenie czasu trwania treningu.
• Odciążenie stawów.
• Rehabilitacja, kiedy naturalny wysiłek fizyczny nie jest możliwy lub wskazany (np. uszkodzenie stawów, wiązadeł).
• Prewencja przed kontuzjami
• Uzupełnienie/urozmaicenie treningu siłowego u osób o dłuższym stażu treningowym, dostarczając nowych bodźców- pobudzających mięśnie do wzrostu.
• Rozwój siły, szybkości i sprawności,
• Do 1200 spalonych kalorii na jednym treningu.


Jesteś zainteresowany treningiem EMS (elektrostymulacji mięśniowej)?

Skontaktuj się z nami i umów się na trening wprowadzający wraz z pomiarem składu ciała:
Wadowice 666 867 396, Andrychów 696 458 161.
Klub Fitness iFitt Wadowice I Andrychów

Wadowice, Ul. Dr. Putka 7
Tel: 666867396 Email: [email protected]

Andrychów, Ul. Krakowska 50
Tel: 696458161 Email: [email protected]

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama